Reklama

Geopolityka

Przedstawiciele Iranu w Kijowie badają możliwość odczytu czarnych skrzynek

Miejsce katastrofy Boeinga 737-800 Ukraine International Airlines / Fot. Wikipedia/Mehr News Agency/CC BY 4.0
Miejsce katastrofy Boeinga 737-800 Ukraine International Airlines / Fot. Wikipedia/Mehr News Agency/CC BY 4.0

Przedstawiciele Organizacji Lotnictwa Cywilnego (CAO) Iranu przybyli do Kijowa, gdzie zapoznają się z możliwościami odczytania zapisów czarnych skrzynek ukraińskiego samolotu pasażerskiego, zestrzelonego w ich kraju 8 stycznia.

Wraz z nimi na Ukrainę przyjechali eksperci z Kanady i Francji - poinformowała w czwartek Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. W czwartek z szefem grupy irańskich specjalistów rozmawiał sekretarz RBNiO Ołeksij Daniłow. Przedstawiciel CAO Iranu poinformował, iż dalsze decyzje w sprawie odczytu czarnych skrzynek zostaną podjęte po konsultacjach z władzami w Teheranie. Wiadomo już, że dane ze skrzynek nie będą odczytywane w Iranie.

22 stycznia eksperci zapoznali się z technicznymi możliwościami odczytania informacji (…) z tak zwanych czarnych skrzynek w Kijowskim Instytucie Naukowo-Badawczym Ekspertyz Sądowych, laboratorium Narodowego Instytutu Lotnictwa i przedsiębiorstwie naukowo-produkcyjnym "Systemy Dyskowe"

W ub. tygodniu irańska agencja informacyjna Tasnim doniosła, że czarne skrzynki zestrzelonego samolotu zostaną wysłane na Ukrainę. W ub. piątek szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko poinformował, że Iran gotów jest przekazać władzom w Kijowie czarne skrzynki po ekspertyzie, która zostanie sporządzona w Iranie.

(Przy pomocy ekspertów z -przyp. red.) Francji, Kanady i Ameryki spróbujemy odczytać (dane) w Kijowie (...) Jeżeli te działania zakończą się niepowodzeniem, to czarna skrzynka zostanie wysłana do Francji

Hasan Rezaifar, kierujący wydziałem badającym wypadki w irańskiej CAO

 Wcześniej premier Kanady Justin Trudeau zaapelował do władz Iranu o przesłanie czarnych skrzynek zestrzelonego ukraińskiego boeinga do specjalistycznego laboratorium we Francji. Występując na konferencji prasowej w Ottawie, Trudeau oświadczył, że "tylko kilka krajów, jak np. Francja, posiada laboratoria zdolne do tego rodzaju badania". Dodał, że Francja zaproponowała już swoje usługi w tej sprawie.

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, odbywający rejs z Teheranu do Kijowa, został zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą 8 stycznia w okolicach irańskiej stolicy. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii. Władze Iranu przyznały 11 stycznia, że jego siły zbrojne nieumyślnie zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Oldman

  a "ekselencja" Putin w zaparte, że to nie jego ludzie zestrzelili samolot pasażerski nad zajętą częścią Ukrainy ,choć śledztwo to wykazało. Irańczykom mimo wszystko należy się szacunek , że w odróżnieniu od Putina mają jaja aby się przyznać.

  1. Manold

   i ma rację, ten samolot został zestrzelony przez Ukraińców ...., "Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) odtajniła dokumenty dotyczące II wojny światowej, w szczególności dane dotyczące ukraińskiego nacjonalisty Stepana Bandery. "30 czerwca 1941 roku ukraiński faszysta i zawodowy agent Hitlera Stepan Bandera (agent Konsul 2) ogłosił we Lwowie odtworzenie państwa Zachodnia Ukraina" – czytamy w dokumencie. Zaznaczono, że w ciągu pięciu tygodni istnienia „państwa” Bandery wymordowano 5 tys. Ukraińców, 15 tys. Żydów i kilka tysięcy Polaków. Podpis pozostawiony pod dokumentem głosi, że został odtajniony zgodnie z „Ustawą o ujawnianiu nazistowskich zbrodniarzy wojennych”." ----- masz jeszcze wątpliwości ? ---- bo ja nie ....

  2. Oldman-d

   A kto udowodnił to że Rosyjskie wojsko zestrzelilo samolot

  3. Tomek19

   Tak bo jaki interes miała Rosja w zestrzeleniu tego samolotu żaden.lnteres mieli wyłącznie Ukraińcy który tu tak się hołubi

 2. yaro

  W zestrzelonym w Iranie Boeingu znajdowała się niejaka Jelena Małachowa, ukraińska bizneswoman, dyrektor SkyAviaTrans i współwłaścicielka Volaris Business, rzekomo faktyczna koordynatorka dostaw tureckiego i emirackiego uzbrojenia ukraińskimi transportowcami do Libii. ----- no to jak otwieramy oczy ?

  1. Davien

   No popatrz Yaro, tyle ze SkyAvia nie dostarcał uzbrojenia ale pomoc humanitarną wiec zwyczajnie znowu zmyslasz i powtarzasz kiepska rosyjska propagande:) Natomiast to własnei Rosja wspierała Haftara dostarczając mu broń i najemników.

Reklama