Reklama

Patent oficerski odebrało 37 podchorążych,w tym 8 kobiet. Uroczystości na okręcie przewodniczył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański. Była ona przeprowadzona zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym. Nawiązując do średniowiecznej tradycji rycerskiej, promowanie odbywało się przez dotknięcie przez generała szablą lewego ramienia przyklękającego na jednym kolanie podchorążego. Zgodnie ze zwyczajem byli podchorążowie, a obecnie oficerowie Marynarki Wojennej, schodząc z okrętu byli po raz pierwsi żegnani świstem trapowym.

Promocja prymusa AMW pani podporucznik marynarki Magdaleny Kędziory. Fot. M.Dura

Promocję prowadził Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański. Fot. M.Dura

Każdy promowany oficer otrzymał Kordzik Marynarki Wojennej z rąk komendanta-rektora AMW. Fot. M.Dura

Ważnym elementem ceremonii było wręczenie nagrody Prezydenta RP w postaci honorowej broni białej (w tym przypadku Pałasza Honorowego Marynarki Wojennej) prymusowi AMW, którym w tym roku została absolwentka Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego – były bosman podchorąży a obecnie podporucznik marynarki - Magdalena Kędziora, która ukończyła AMW ze średnią 4,55. Absolwenci, a właściwie absolwentki, które ukończyły studia z drugą (ppor. mar. Iwona Nieradka ze średnią 4,53) i trzecią lokatą (ppor. mar. Maria Wereszka – średnia 4,41) otrzymały nagrody rzeczowe odpowiednio od Ministra Obrony Narodowej oraz Rektora – Komendanta AMW.

Wręczenie Pałasza Honorowego Marynarki Wojennej i nagród rzeczowych trzem oficerom z najwyższymi lokatami w AMW. Fot. M.Dura

W uroczystości asystowała Orkiestra Reprezentacyjna MW RP, Kompania Reprezentacyjna MW RP, kompania honorowa Akademii Marynarki Wojennej w ubiorach historycznych, pododdział wietnamskiej akademii marynarki wojennej oraz poczet sztandarowy niemieckiej akademii marynarki wojennej. Promocję zakończyła defilada wszystkich pododdziałów, wraz z grupą nowych oficerów.

Jeszcze jako podchorążowie … Fot. M.Dura

…już jako porucznicy. Fot. M.Dura

Przed ceremonią na ORP „Błyskawica” odbyła się msza święta w Kościele Garnizonowym MW w intencji absolwentów i uczelni, natomiast dyplomy ukończenia Akademii Marynarki Wojennej zostały wręczone 27 sierpnia br. w akademickiej Auli im. Króla Zygmunta Augusta II. Rozdano wtedy również nagrody za osiągnięcia w działalności naukowej, sportowej oraz społecznej (w tym za działanie w samorządzie studentów).

Uroczyste ślubowanie oficerskie . Fot. M.Dura

Na 37 promowanych osób 25 ukończyło Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego (w tym 6 kobiet) natomiast 12 Wydział Mechaniczno–Elektryczny (w tym 2 kobiety). Panie zajęły pierwsze trzy lokaty po raz drugi w historii. Podobna sytuacja miała miejsce dwa lata wcześniej – w 2013 r. Za każdym razem uwzględniano zarówno średnią oceny z nauki, jak i opinię przełożonych i kolegów oraz działalność pozasłużbową. Najważniejszą nagrodą dla wszystkich trzech pań, które zdobyły czołową lokatę, była możliwość samodzielnego wyboru przyszłego miejsca pracy.

Kompania honorowa Akademii Marynarki Wojennej w ubiorach historycznych. Fot. M.Dura

Znamienne w tej całej uroczystości były słowa z odczytanego po promocji listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym znalazło się zobowiązanie prezydenta do dbania o interesy polskiej Marynarki Wojennej i do odbudowania potencjału okrętowego naszych sił morskich.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni to uczelnia morska, która jako jedyna w kraju kształci przyszłych oficerów Marynarki Wojennej – nawigatorów, mechaników, informatyków, specjalistów praktycznie wszystkich dziedzin związanych ze służbą na morzu. Studia wojskowe w Akademii Marynarki Wojennej odbywają się na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego na kierunkach nawigacja i informatyka oraz na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym na kierunkach mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika. Studia w AMW są także interesujące finansowo, gdyż student wojskowy I roku otrzymuje uposażenie w wysokości 1000 zł, które w kolejnych latach systematycznie wzrasta. Uczelnia prowadzi również studia cywilne, na które aktualnie trwa rekrutacja. Studenci cywilni mają do wyboru: nawigację, informatykę, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę, mechatronikę, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, systemy informacyjne w bezpieczeństwie, stosunki międzynarodowe, wojsko w systemie służb publicznych, oraz pedagogikę. Od tego roku akademickiego uczelnia oferuje dwa nowe kierunki: bezpieczeństwo morskie Państwa oraz studia marynistyczne. W Akademii Marynarki Wojennej można również poszerzać swoją wiedzę w wielu dziedzinach na studiach podyplomowych, a także podwyższać kwalifikacje na studiach doktoranckich.

Rzecznik prasowy AMW

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Gottard

    Kto czuje się bezpieczny widząc że baby będą go "bronić" i jego rodzinę? Żenada na całego, myślałem że siły zbrojne bardziej upaść już nie mogą, a jednak. Teraz czas na inwalidów, downów i karłów. Bo czemu nie skoro mamy demokrację, im też się należy niestresujący etacik i emeryturka po 15 latach nicnierobienia

    1. rrr

      emeryturka po 25 latach i wiek 55 zgodnie z nową ustawą. zmieniły się zasady.

    2. żołnierz emeryt

      Po twojej wypowiedzi wnioskuje że nie byłes w armii i nie masz zielonego pojecia o niej.

  2. fg

    To chyba najlepiej nam wychodzi czyli nominacje, parady i takie tam dyrdymały, natomiast armii z prawdziwego zdarzenia jak nie było tak nie ma.

  3. marian z kaszeb

    NOWE KADRY ..latarników tudzież pomostowych ....bo łódek jak nima tak nima ..no chyba że to nowa formacja marynarzy technokratów do produkcji papierowych notatek uzgodnień ..

  4. działko 23mm

    Promocje, konferencje, narady, listy intencyjne, bale lotników itp bzdety a SIŁY UDERZENIOWEJ ARMII jak nie było tak nie ma!