Reklama

Geopolityka

Prezydent Duda dla łotewskiej TV: Putin jest bandytą, który, jeśli chce mieć jakiekolwiek relacje, to powinien o nie prosić

Autor. mil.ru

To Rosja jest agresorem i powinna być izolowana na arenie międzynarodowej - powiedział prezydent Andrzej Duda w wyemitowanym w środę wywiadzie dla łotewskiej telewizji LSM, zamieszczonym na portalu prezydent.pl. Zaznaczył, że NATO nigdy nie zagrażało Rosji.

Reklama

"Nie ma żadnych wątpliwości, że toRosja jest agresorem i jeżeli dojdzie do głodu w państwach afrykańskich z powodu braku dostaw zboża z Ukrainy, to będzie to wina Rosji, bo to Rosja zaatakowała Ukrainę" – mówił prezydent.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Według Dudy nie powinno się rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a Rosja powinna być izolowana przez społeczność międzynarodową do momentu, "aż (Moskwa) zacznie prosić o pokój". "Na tym polega strategiczny błąd. Nie dzwoni się do Władimira Putina po to, żeby z nim porozmawiać, legitymizować jego reżim i to, co robi na Ukrainie. Putin jest bandytą, który, jeśli chce mieć jakiekolwiek relacje, to powinien o nie prosić" – powiedział.

Reklama

Polski przywódca zaznaczył, że istotne są zwłaszcza dwie kwestie: nic nie może wydarzyć się bez wiedzy i zgody Ukrainy oraz należy pamiętać, że to Rosja jest w tym konflikcie agresorem. "Rosja powinna ponieść wszystkie konsekwencje w tym zakresie i świat powinien to na niej stanowczo wymusić" – podkreślił.

"Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, ale tak naprawdę prowadzi wojnę przeciwko światu, i ma tego pełną świadomość" – mówił prezydent, dodając, że nasza część Europy, "ta, która pamięta, co to znaczy być w rosyjskiej strefie wpływów", obawia się polityki nastawionej na robienie z Rosją interesów i nie zgadza się na nią.

Prezydent zauważył, że jeżeli świat pozwoli na to, co Rosja robi teraz na Ukrainie, to ta agresja "na Ukrainie się nie skończy".

Czytaj też

Duda zaznaczył również, że NATO nigdy nie zagrażało Rosji. "NATO jest sojuszem obronnym i nigdy w sposób agresywny się w stosunku do Rosji nie zachowywało. To Rosja zachowuje się w sposób agresywny wobec NATO. Samoloty NATO nie naruszały nigdy rosyjskiej przestrzeni powietrznej. To rosyjskie samoloty przez ostatnie lata bez przerwy naruszały przestrzeń powietrzną państw bałtyckich i innych państw NATO, to rosyjska marynarka zachowywała się agresywnie w różnych miejscach na morzach, to rosyjskie służby zabijały ludzi w Londynie" - podsumował.

Duda w poniedziałek i wtorek przebywał z wizytą na Łotwie w związku z odbywającym się w Rydze szczytem Inicjatywy Trójmorza. Odwiedził także stacjonujących w bazie wojskowej w Adazi polskich żołnierzy.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. VIS

  Odważne słowa naszego prezydenta. Chyba nazbyt odważne patrząc na stan naszej armii pod względem broni ppanc.

  1. gregoz68

   Odważne? To oczywistość.

  2. ciekawy1

   Niestety, ale tak należy traktować agresora, inaczej przyjdzie po Twoje....

 2. ja!

  Tym bardziej że zakupy dla armii dopiero są zapowiedziane. lub będą docierały za parę lat

Reklama