Reklama

Geopolityka

Prezydent Biden podpisał ustawę Lend-Lease dla Ukrainy

Autor. U.S. Department of Defense

Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act, ułatwiającą wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy i państw wschodniej flanki NATO. Ustawa odwołuje się do słynnego programu, za pomocą którego USA wspomagały aliantów, w tym Armię Czerwoną w II wojnie światowej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl ](https://defence24.pl/kryzys-ukrainski-raport-specjalny-defence24)

Reklama

"Podpisuję ustawę, która daje kolejne ważne narzędzie, by wspierać rząd Ukrainy i ukraiński naród w jego walce, by bronił swojego kraju i demokracji" - powiedział Biden, podpisując ustawę w Gabinecie Owalnym w Białym Domu. Prezydent dodał, że wojna jest "niezwykle brutalna", a Rosjanie dopuszczają się czynów "poza wszelkimi granicami".

"Koszt walki nie jest niski, ale koszt poddania się byłby znacznie większy i dlatego w tym trwamy" - zaznaczył Biden. Zauważył, że ustawę podpisuje tuż po Dniu Zwycięstwa w Europie i w Dzień Europy.

Reklama

Ustawa, która przeszła przez Kongres w szybkim tempie i przy minimalnym sprzeciwie w obu izbach, tymczasowo znosi wiele z formalnych wymogów ograniczających uprawnienia prezydenta do wypożyczania uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz innych państw dotkniętych bądź zagrożonych rosyjską agresją. Jednym ze zniesionych ograniczeń jest wymóg poniesienia wszystkich kosztów za sprzęt przez państwo otrzymujące.

Czytaj też

Ustawa odwołuje się do programu Lend-Lease z 1941 roku, za pomocą którego USA wspierały najpierw Wielką Brytanię, a później także innych aliantów, w tym Związek Sowiecki, w walce z Niemcami hitlerowskimi.

Czytaj też

Jeszcze w maju Kongres USA ma udostępnić administracji Bidena kolejne ok. 20 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Ziuta

    Realista, Gulden....płaczą bo walka za złote pałace Putina będzie trudniejsza i będzie więcej ofiar

Reklama