Reklama

Geopolityka

Polska powinna wesprzeć Izrael w konflikcie z Iranem?

Wiceminister Spraw Zagranicznych Andrzej Szejna
Wiceminister Spraw Zagranicznych Andrzej Szejna
Autor. Portal X/KancelariaSejmu

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna ocenił, że Polska powinna wesprzeć Izrael w konflikcie z Iranem. Jak dodał, atak Iranu na Izrael był „atakiem podobnie terrorystycznym jak atak Rosji na Ukrainę”.

Reklama

Wiceszef polskiej dyplomacji w Radiu Zet został zapytany czy Polska powinna wesprzeć Izrael w konflikcie z Iranem. „Tak” - odpowiedział Szejna.

Reklama

Dopytywany dlaczego i czy Polska nie powinna być neutralna odpowiedział: „Nie, dlatego że atak Iranu na Izrael był atakiem podobnie terrorystycznym jak atak Rosji na Ukrainę”. „Po drugie, wyciągamy bardzo mądre wnioski z tego w jaki sposób Izrael się broni przy wsparciu Stanów Zjednoczonych i po trzecie skala tego ataku, czyli kilkaset dronów, rakiet balistycznych manewrujących, to jest dwukrotnie większa skala niż pierwszy taki atak 24 lutego Rosji na Ukrainę. Czyli zamiarem Iranu było zniszczenie Izraela” - powiedział Szejna.

Wiceszef MSZ odradzał też obywatelom Polski podróże na Bliski Wschód w najbliższym czasie. „W każdej chwili coś się może zdarzyć. Z całego serca proszę, żebyście państwo nie narażali swojego życia i zdrowia” - mówił.

Reklama

Czytaj też

W nocy z soboty na niedzielę Iran dokonał odwetowego uderzenia na Izrael w odpowiedzi na atak na irańską placówkę konsularną w Damaszku, w wyniku którego zginęło kilku wyższych rangą irańskich oficerów.

Iran wystrzelił ponad 300 dronów i rakiet, głównie ze swojego terytorium, jednak wyrządziły one niewielkie szkody, bowiem ogromną większość z nich udało się strącić siłom Izraela, USA, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Jordanii.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (12)

 1. Seb66

  Czy Polska powinna zatem wspierać bombardowanie obcych ambasad w państwach trzecich? Prowadzone z premedytacją ataki na konwoje humanitarne i pojazdy ewakuujące rannych? I czy powinniśmy wspierać tych którzy bombardują szpitale, szkoły i bazary? Bo jeśli TAK, to czy nie powinniśmy popierać też ...Rosji??

  1. Ech,

   Dobrze mowisz. Coraz wiecej proagandy na swiecie jak widac..

  2. DV

   Zgodnie Art. 51. - Karta Narodów Zjednoczonych, Statut Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i Porozumienie Iran miał prawo do odwetu. Tym bardziej, że zrobił to bardzo symbolicznie informując wszystkie zainteresowane państwa dokładnie o Swoich działaniach. Dodam, że po odwecie Iranu nikt nie zginął. Konkluzja Iran postąpił zgodnie z prawem. I na tym można by zakończyć cały konflikt... gdyby nie Izrael, który chce wojny rękoma USA (czytaj Usrael, bo inaczej się nie da patrząc na bezgraniczną pomoc w ludobójstwie)

 2. fortran

  Cóż, nie zgadzam się z panem ministrem. Iran zapowiadał swój atak, jako odwet za atak na ambasadę. Chcieli zachować twarz. Żydzi się wspaniale obronili, ale nie musimy ich wspierać, aby zbudować taki system obrony. Co to znaczy zresztą wspierać? Ukraina jest bliżej i toczącą się tam wojna jest dla nas ważniejsza. A na koniec, ponoć USA powiedziało, że nie będą wspierać Izraele w ich potencjalnym odwecie. Po cóż tam się pchamy?

 3. Flaczki

  Niby czym jak Polska jest rozbrojona, nie posiadamy MW, Lotnicwa, armia nic niema, rakiet nie mamy. A Tusk i company nic nie kupja !

 4. Marian L

  Może ten minister dla przykładu sam pierwszy wstąpi do IDFu i niech sobie walczy. Bo ani ja, ani żaden Polak nie ma interesu aby umierać za Izrael i wysłać tam nawet jednego grosza.

 5. KAR

  Lewica już raz nas zaangażowała w konflikt z Irakiem na rozkaz Izraela i USA ponad 20-lat temu. W zamian za offset, którego nie było.

 6. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

  Trzeba sobie odpowiedzieć na 2 pytania. 1. Jakie mamy interesy z Izraelem i czy mamy z nim jakiś pakt obronny? 2. Jakie mamy interesy z Iranem i czy mamy z nim jakiś pakt obronny? Pozytywna odpowiedź na jedno z tych pytań, daje podstawy, by dopiero zacząć się zastanawiać, czy należy się w to mieszać? I co moglibyśmy zrobić? Należy pamiętać, że między państwami nie ma przyjaźni, tylko są interesy, które mogą być zbieżne, sprzeczne lub obojętne, ewentualnie ich brak.

 7. Antonioo

  krótko i na temat: NIE

  1. Polak Mały

   Tak jest.

 8. Polak Mały

  Polska powinna przede wszystkim wspierać Palestyńczyków. Popierając Izrael popieramy zbrodnie wojenne Izraela wobec ludności cywilnej Palestyny i wszystkich osób z akcji humanitarnych które zginęły z rąk żołnierzy izraelskich. Czy Polska potępiła atak Izraela na konsulat Iranu?

 9. PPPM

  A czy sianiem terroru nie jest przypadkiem to, co Izrael czyni teraz Palestyńczykom? Nie każdy Palestyńczyk to radykał i terrorysta. Tych jest garstka. Zatem P:olska nie powinna mieszać się ani w konflikt w Izraelu, ani w konflikt na Ukrainie. Iran zawsze był przyjazny Polsce (uratował w czasie wojny wielu Polaków, podobnie jak Polacy teraz Ukraińców). Izrael niekoniecznie.

 10. Thorgal

  Polska już wspiera produkując pociski dla Izraela....

 11. Zam Bruder

  Pan minister nie ma zielonego pojęcia o czym mówi jeżeli twierdzi, że te 300 środków napadu miało "zniszczyć Izrael". A jeżeli chce czerpać z jego doświadczenia, to zamiast wszędzie robić audyty aby tylko wynaleźć pretekst do obcięcia wydatków zakupowych poprzedniej władzy ludowej - wystarczy wysupłać kasę na zakup izraelskich technologii obronnych które tak skutecznie uniemożliwiły jego zniszczenie. Wspierajcie Izrael jednocześnie akceptując pakt migracyjny a będziemy mieli jego problemy tu na miejscu w Polsce.

 12. szczebelek

  Sugerujesz, że może powinniśmy oddać za darmo patrioty albo F16 Izraelowi? 🥳🎉 Sowieckiego sprzętu od nas nie wezmą xd

Reklama