Reklama

Geopolityka

Początek noworocznego zawieszenia broni w Donbasie

Ilustracja: Pixabay
Ilustracja: Pixabay

W Donbasie na wschodzie Ukrainy rozpoczął się w nocy z piątku 28 grudnia na sobotę rozejm w trwających tam walkach między ukraińskimi siłami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami - poinformowała Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Rozejm ma charakter bezterminowy i związany jest z okresem świąteczno-noworocznym. Obowiązuje od godziny 00:01 czasu miejscowego (23:01 czasu polskiego).

Zawieszenie broni uzgodniono w ramach trójstronnej grupy kontaktowej do spraw Donbasu. Grupa, w której znajdują się przedstawiciele OBWE, Ukrainy i Rosji, przeprowadziła w czwartek wideokonferencję.

Poprzednie zawieszenie broni w Donbasie grupa trójstronna ogłaszała pod koniec sierpnia. Był to tzw. rozejm szkolny na czas rozpoczęcia nauczania w placówkach oświatowych.

Konflikt w Donbasie rozpoczął się wiosną 2014 r., gdy wspierani przez Kreml separatyści ogłosili powstanie dwóch tzw. republik, donieckiej i ługańskiej. Od tego czasu zginęło tam ponad 10 tysięcy osób.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Adam S.

    To jest tylko propagandowa próba "ocieplania wizerunku" rosyjskich terrorystów. Rosja nie przestrzega żadnych umów i rozejmów, Porozumienia Mińskie są od trzech lat łamane kilka razy dziennie. Ukraińscy żołnierze zabici w czasie tego rozejmu nie będą mniej martwi od innych ofiar tej wojny. Jedyne rozwiązanie tego konfliktu, to zaprzestanie rosyjskiej agresji.

Reklama