Reklama

Geopolityka

Pocisk Pjongjangu spadają co raz bliżej Korei Płd.

Autor. Ministerstwo obrony Korei/Facebook

Korea Płn. wystrzeliła w środę ponad 100 pocisków artyleryjskich i balistycznych w stronę Morza Japońskiego. Po raz pierwszy od końca wojny koreańskiej w 1953 roku rakieta balistyczna Pjongjangu spadła niedaleko wybrzeża Korei Płd. - ogłosiły władze w Seulu.

Reklama

W odpowiedzi południowokoreańskie myśliwce wystrzeliły trzy kierowane rakiety do wody po północnej stronie linii wyznaczającej de facto granicę morską pomiędzy państwami koreańskimi – podała agencja Yonhap. Jeden z północnokoreańskich pocisków balistycznych krótkiego zasięgu spadł do morza 26 km na południe od tej granicy, w odległości 57 km od południowokoreańskiego miasta Sokczo i 167 km od wyspy Ullung-do.

Reklama

Pocisk spadł na wodach międzynarodowych, ale gdy zbliżał się do wyspy, władze ogłosiły alarm przeciwlotniczy i skierowały mieszkańców do schronów. Był to pierwszy alarm przeciwlotniczy w Korei Płd. od sześciu lat. Po południu czasu miejscowego poinformowano, że alert został odwołany. Prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol zwołał nadzwyczajne spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym wezwał do szybkiego działania w celu ukarania Korei Płn. za prowokacje. Podkreślił, że Pjongjang „w praktyce naruszył nasze terytorium", wystrzeliwując „pocisk, który przekroczył północną linię rozgraniczenia po raz pierwszy" od podziału Półwyspu Koreańskiego.

Czytaj też

Wystrzelenie pocisków stanowczo potępili szefowie dyplomacji Korei Płd. i USA, Park Dzin i Antony Blinken – przekazał MSZ w Seulu, określając działania Pjongjangu jako „bezprecedensowe, poważne prowokacje wojskowe". W środę rano czasu miejscowego wojsko Korei Płd. informowało o wykryciu około 10 północnokoreańskich pocisków różnego rodzaju. Później odnotowano wystrzały z artylerii w kierunku strefy buforowej przy faktycznej granicy. Japońska straż przybrzeżna ogłosiła po południu wykrycie kolejnego pocisku, najpewniej rakiety balistycznej.

Reklama

Łącznie w ciągu siedmiu godzin Korea Północna wystrzeliła około 100 pocisków artyleryjskich i co najmniej 17 balistycznych – podał Yonhap, powołując się na ustalenia południowokoreańskiej armii. Test pocisków miał miejsce tuż po tym, jak Pjongjang zażądał wstrzymania wspólnych manewrów sił lotniczych USA i Korei Południowej pod kryptonimem Vigilant Storm, które trwają od poniedziałku. To pierwsze od pięciu lat tak duże ćwiczenia obu krajów, w których bierze udział 240 samolotów bojowych, przeprowadzających symulowane ataki 24 godziny na dobę.

Czytaj też

Korea Północna wydała również zawoalowaną groźbę użycia broni jądrowej i zapowiedziała, że Stany Zjednoczone i Korea Południowa "zapłacą najstraszliwszą cenę w historii" - podała we wtorek agencja AP.

Od 1984 roku Korea Płn. wystrzeliła około 200 pocisków w kierunku Morza Japońskiego i Morza Żółtego. W listopadzie 2010 roku ostrzelała z artylerii przygraniczną wyspę, w wyniku czego zginęły cztery osoby, w tym dwoje cywilów. Do środy nie wystrzeliła jednak dużego pocisku balistycznego, który byłby bezpośrednim zagrożeniem dla Korei Płd. - podkreślił Yonhap.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Valdi

  Przypomnijmy 🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷🇰🇷 Korea Południowa w odróżnieniu od 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 posiada całą gamę sprzętu oraz amunicji 👍👍👍 THAAD na górnej półce a sm6 tuż pod nią także Iskander M nie jest dla nich wyzwaniem👍👍👍

  1. Fantasta

   Xi testuje sprzęt Seulu, aby wiedzieć na ile jest skuteczny, aby powstrzymać atak chiński przy awanturze o Tajwan. Te systemy też mogą bronić Tajwanu, to tylko kwestia czasu i pieniędzy. Xi właśnie wchodzi na ścieżkę Putina tylko jest groźniejszy.

  2. Valdi

   Kolega ma absolutną rację 👍👍👍 przypomnijmy Tajwan jeszcze nie ma ani THAAD ani sm6 😱😱😱 w tej chwili kupuje 6 baterii Nasams3 w konfiguracji 4x,6 Czyli salwa x24 pocisków 👍👍 amraam er dostawą 2024👍👍 czyli na razie na golasa

  3. Valdi

   Przypomnijmy 7 baterii patriot stanowi trzon obrony powietrznej 👍👍👍 Tajwanu

 2. Żelazny

  Może dla demonstracji możliwości obrony przeciwlotniczej, Korea Płd. jedną rakietę im zestrzeli i mały, gruby karaluch się dowie, gdzie wsadzić sobie te rakiety.

 3. Jaszczur

  Tak jak mówiłem wojna Chin z USA zacznie się zasłoną dymna w postaci wojny północy z południem. Chiny przetestują co mają przetestować - będzie skuteczne to zaatakują już bezpośrednio swoim wojskiem wsparcie południa jak i cała flotę USA na zachodnim Pacyfiku Japonię , Koreę i Tajwan . Chiny świetnie wiedzą że więcej ekspansja gospodarczą nie wycisną więc chcą się stać przez tą wojnę władca praktycznie wszystkich złóż metali ziemi rzadkich - czyli panem świata . Wojna niedługo

 4. youkai20

  "Co raz" bliżej?

Reklama