Geopolityka
Pierwsze bojowe wykorzystanie systemu przeciwrakietowego Arrow 3
Armia izraelska poinformowała w czwartek, że po raz pierwszy użyła systemu przeciwrakietowego Arrow 3 do przechwycenia pocisku wystrzelonego „z regionu Morza Czerwonego”. Jednocześnie rebelianci Huti w Jemenie oświadczyli, że wystrzelili rakiety balistyczne przeciwko Izraelowi.
„Dziś wieczorem izraelska obrona powietrzna pomyślnie wystrzeliła po raz pierwszy rakietę przechwytującą Arrow 3” – podały w oświadczeniu izraelska armia i ministerstwo obrony Izraela.
Dodano, że rakieta przechwytująca zniszczyła „cel wystrzelony w kierunku Izraela z regionu Morza Czerwonego”, którym był pocisk ziemia-ziemia.
To pierwszy raz, kiedy system Arrow 3, opracowany i wyprodukowany wspólnie przez Izrael i Stany Zjednoczone oraz rozmieszczony w 2017 r., przechwycił cel w warunkach operacyjnych.
Według Izraela ten system bardzo dalekiego zasięgu ma przechwytywać rakiety balistyczne, gdy znajdują się one jeszcze poza atmosferą.
Armia izraelska oświadczyła również, że w czwartkowy wieczór przechwyciła „podejrzany pocisk” na południu kraju przy użyciu baterii przeciwlotniczych Patriot. Wyjaśniła, że pocisk „nie przeleciał nad terytorium Izraela”.
Czytaj też
Ze swojej strony rebelianci Huti z Jemenu stwierdzili, że w czwartek wystrzelili „salwę rakiet balistycznych wycelowaną w różne wrażliwe cele” w regionie miasta Ejlat w Izraelu. W tej nadmorskiej miejscowości przebywają obecnie dziesiątki tysięcy ludzi ewakuowanych z północnego Izraela i regionu przygranicznego ze Strefą Gazy. Tamtejsza szkoła podstawowa została uszkodzona przez dron nieznanego pochodzenia.
W czwartek wieczorem rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari powiedział, że zagrożenie pochodzi „nie tylko z Jemenu”. „Monitorujemy zagrożenia w regionie, w tym wobec Ejlatu, mogą one pochodzić z kilku miejsc” – oświadczył.
Arrow 3 to izraelski zestaw przeciwrakietowy dalekiego zasięgu, projektowany z myślą o zwalczaniu pocisków balistycznych średniego i dalekiego zasięgu poza atmosferą ziemską (na wysokości ponad 100 km). Został opracowany przez przemysł izraelski (głównym wykonawcą jest IAI, w pracach biorą też udział Elbit i Rafael) we współpracy z USA, w tym Agencją Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense Agency).
W Izraelu stanowi on najwyższe piętro systemu obrony przeciwrakietowej. W tym samym systemie funkcjonują zestawy Arrow 2 (dalekiego zasięgu, przeznaczony do zwalczania pocisków balistycznych w atmosferze ziemskiej), David’s Sling i Patriot (średniego zasięgu, służące do zwalczania pocisków balistycznych i celów aerodynamicznych) oraz Iron Dome (krótkiego zasięgu).
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie