Reklama

Geopolityka

Pierwsze bojowe wozy piechoty CV9035 z Holandii trafiły do Estonii

Fot. Ministerstwo obrony Holandii.
Fot. Ministerstwo obrony Holandii.

Pierwsza transza bojowych wozów piechoty CV9035 trafiła właśnie do Estonii na pokładzie transportu morskiego. Pojazdy przypłynęły w piątek z Holandii i zostały rozładowane w porcie Paldiski, skąd mają trafić bezpośrednio do odbiorcy czyli estońskiej 1 Brygady Piechoty.

W ten sposób estoński odbiorca otrzymał dwanaście podstawowych pojazdów CV9035 oraz jeden wóz zabezpieczenia technicznego. W sumie kontrakt opiewający na 113 milionów euro zakłada uzyskanie od Holandii 44 bojowych wozów piechoty oraz 4 wozów wsparcia technicznego, zbudowanych na podstawie czołgów Leopard 1. Zakupione pojazdy będą dostarczane do Estonii do 2018 r., przy czym należy zaznaczyć, że są to pojazdy używane. Przed ich wysłaniem strona holenderska zobowiązała się do dokonania odpowiednich przeglądów oraz jeśli wystąpiłaby taka potrzeba również wymaganych napraw.

Zobacz: Estonia rozbudowuje armię i zwiększa wydatki na obronę narodową

Pozyskanie wspomnianych pojazdów z Holandii oraz kolejne zakupy dokonane w Norwegii (bojowe wozy piechoty CV90) wpisują się w założenia estońskiego Narodowego Planu Rozwoju tamtejszych sił zbrojnych. Rozpoczął się on w 2013 r. i zgodnie z planowanymi założeniami ma dokonać wzmocnienia estońskich wojsk do 2022 r. Według dowódcy 1 Brygady Piechoty pojawienie się w Estonii nowych wozów bojowych znacząco podnosi zdolności bojowe jednostki i przez to przekłada się na poziom obronności państwa.

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. AEAS

  Szkolda ze nasi politycy przespali okazje zakupu Leo A6 z Holandii :(

  1. Podbipięta

   Nie przespali.To byłe gołe tanki a my chcieliśmy wyposażenie całej brygady i stąd A5 choć lepiej było brać i to i to.

 2. gru

  gts - to śpiewka opluwacza . Jazda nie miłosierna po innym państwie ? A czego to Polska dokonała - oprócz podburzania sąsiadów i naszej ludności przeciw Rosjanom i Putinowi ? Nic - jesteśmy tylko pionkami w tej rozgrywce Rosja - USA . Tok myślenia twój - to jakby 6-latek . A może Portugalia nas obroni oraz dołączy jeszcze Hiszpania i po drodze Włosi ? ha ha ha ......... Uśmiac się można z takich wpisów - lub jesteś podstawiony z tego państwa co ta demokrację zaniósł do IRAKU , AFGANISTANU , LIBII i wielu innych nie posłusznych , ideologii PANA SZERYFA z za oceanu . mądre słowa napisane

  1. Geoffrey

   To jest ostatnio taktyka rosyjskiej propagandy: przedstawiać wszystkie działania Rosji w kontekście "a Amerykanie...", właśnie tak, jakby świat był dalej dwubiegunowy i składał się tylko z USA i ZSRR :) Na szczęście od dawna tak nie jest, a Rosja nie ma nawet połowy potencjału byłego ZSRR. I z pewnością nie ma niczego do zaoferowania światu, oprócz kłamstw i barbarzyńskiej przemocy.

 3. Tomala

  Proporcjonalnie do liczby ludności jeśli oni kupili 44 wozy bojowe to my powinniśmy...jakieś 1.100 sztuk !! Woow !

  1. sylwester

   44 z Holandii a do tego jeszcze z Norwegii

  2. oko

   I pewnie tyle jest ale BWP1 ;) Na pocieszenie jest coś koło 600 szt. Rosomaków.

 4. Obserwator

  NATO coraz bardziej przybliża swoje wojska do granic Federacji Rosyjskiej. Chyba jednak w Brukseli nie są aż tak naiwni, żeby sądzili, że nie spowoduje to stosownej reakcji ze strony Rosji. Jednak, jak tylko wojska rosyjskie przeprowadzą tylko relokację na swoim terytorium, to od razu zacznie się medialna antyrosyjska histeria...

  1. Doktór

   Vladimir Obserwatoriowicz.Co ty kurde pleciesz.Przecież Estonia kupiła tylko lepszy sprzęt. Wojska mają tyle samo.

  2. fsdsaas

   Najlepiej się rozbroić, a to może się spodobać FR i może nas nie zaatakują... może...

  3. Darko

   Pozyskanie przez Estończyków 40 BWP zagrożeniem dla Rosji??? Nie żartuj, Rosjanie to musi być wyjątkowo strachliwy naród skoro muszą reagować na pojawienie się używanych pojazdów na terenie sąsiada. Czy zgodnie z twoją logiką na wschód od Odry powinny się tylko Policja i ewentualnie Freikorps???

Reklama