Reklama

Geopolityka

Pentagon: Chiny chcą do 2027 roku rozwinąć zdolność do ataku na Tajwan

Fot. U.S. Navy

Władze USA sądzą, że przywódca ChRL Xi Jinping chce, aby do 2027 roku chińska armia osiągnęła zdolność do ataku na Tajwan, co jednak nie znaczy, że zamierza taki atak przeprowadzić – oświadczył w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby.

Reklama

Kirby odpowiedział w ten sposób na pytanie jednego z dziennikarzy o wypowiedź szefa dowództwa strategicznego (USSTRATCOM) w amerykańskim ministerstwie obrony, admirała Charlesa Richarda, który ostrzegał w środę przed rosnącą potęgą militarną Chin.

Reklama

Richard podkreślił, że Chiny podwoiły swój arsenał jądrowy w ciągu dwóch lat, choć sądzono, że nie będą w stanie tego zrobić do końca dekady. Ocenił, że Chiny „bacznie obserwują wojnę na Ukrainie i prawdopodobnie w przyszłości użyją przymusu nuklearnego na swoją korzyść".

Czytaj też

„Ich celem jest osiągnięcie militarnej zdolności do przyłączenia Tajwanu do 2027 roku, jeśli nie wcześniej" – powiedział admirał, cytowany przez portal Defense News.

Reklama

Rzecznik Pentagonu podkreślił na konferencji prasowej, że pomiędzy osiągnięciem zdolności do ataku, a zamiarem jego przeprowadzenia istnieje ważna różnica. Według Kirby'ego admirał Richard miał na myśli, że Xi chce do 2027 roku posiadać zdolność do ataku na Tajwan, ale niekoniecznie zamierza zaatakować.

Czytaj też

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za nieodłączną część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. USA, podobnie jak większość krajów świata, nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale sprzeciwiają się jednostronnym zmianom statusu quo przez Chiny i dostarczają Tajwanowi uzbrojenie, przeciwko czemu regularnie protestuje ChRL.

Źródło:PAP

Komentarze (4)

 1. Ech...

  Trzeba pamietac ze Chiny to inna cywilzacja. Nie maja kultry podbijania swiata jak Zachdnia. Oczywscie kilka tysiecy lat to mUr chinski i obrona od swiata. Byla raz wielka flota ale cesarz kazal ja zamrozic. Rowniez jako wojownicy sie nie spawdzaja. Konfikt granczny z ZSRR o Ussuri i z Wietnamem czt w Koreii pokazal ze nie sa to dobrzy zolnierze ./ Natmiast to dobrzy pracownicy i bizmesmeni. Bardzo pracowici z szanckiem dla szefow i starszych. Mysle ze bledem jest przkadac do nich nasza miare. Czyli jesli My myslmy o podbijany np Afganstanuiy to oczekujmey ze Chiny tez ich beda okupowac. NIE! JJesli juz to zaczna tam pracowac.

 2. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

  Rosja też była zdolna do ataku na Ukrainę, a jakie bęcki dostała.

 3. Fantasta

  Oni już są gotowi, tylko brakuje im zadawalających wyników z rakietami dalekiego zasięgu, które nadal nie trafiają w cel., Korea PN, która dla nich przeprowadza te próby jest jednak coraz bliżej.

 4. JAGODA

  Chcieć, a móc to zupełnie inne sprawy.