Reklama

Geopolityka

Paweł Soloch nowym szefem BBN. Gen. Koziej: "To dobra wiadomość"

 • Fot. Archiwum 12BZ
  Fot. Archiwum 12BZ

Prezes Instytutu Sobieskiego Paweł Soloch zostanie mianowany na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego – potwierdził na Twitterze ustępujący ze stanowiska gen. Stanisław Koziej. Jego zdaniem to „dobra wiadomość”. 

Paweł Soloch jest obecnie prezesem Instytutu Sobieskiego. Do października 2010 był doradcą Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a w latach 2005-2007 sprawował stanowiska podsekretarza stanu w MSWiA i szefa Obrony Cywilnej Kraju. Był między innymi koordynatorem prac nad ustawą o Zarządzaniu Kryzysowym.

Wcześniej, w latach 1999-2001 był organizatorem oraz następnie dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa Powszechnego w MSWiA. Paweł Soloch jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, studiów podyplomowych w l’Institut de Hautes Études en Administration Publique (IDHEAP) w Lozannie oraz École Nationale d’Administration (ENA) w Paryżu.

Nowo mianowany szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zastąpi gen. Stanisława Kozieja, powołanego przez Bronisława Komorowskiego w 2010 roku.

TwitterKoziejSoloch

CZYTAJ WIĘCEJ: Dekalog bezpieczeństwa odchodzącego szefa BBN. Gen. Koziej o odstraszaniu, modernizacji i wzmocnieniu NATO

Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej przy pomocy BBN prezydent RP wykonuje zadania z zakresu bezpieczeństwa i obronności. Jednostką kieruje sekretarz stanu wyznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Również organizacja i zakres działania BBN są określane przez prezydenta. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Li

  Uważam, że pierwsze decyzje nowego prezydenta to przede wszystkim prześwietlenie dotychczasowych ludzi, którymi otaczał się Komorowski, a którzy zostają na wysokich stanowiskach czy to w armii czy też w innych służbach. Poprzez "prześwietlenie mam na myśli zbadanie ich przeszłości w IPN, ich powiązań, etc. Głupie? Nie sądzę. Po prostu znam trochę historię Polski, śledzę wydarzenia polityczne i wojskowe i... uważam to za konieczne.

  1. oficer WP na emeryturze

   Nie tylko głupie ale bardzo głupie.Od prezydenta Dudy nie zaczyna sie niepodległa Polska.Od 25 lat jesteśmy suwerennym krajem.W normalnych krajach demokratycznych a my chyba za taki kraj się uaważamy jest cos takiego jak kontynuacja.Żołnierz nie składa przysięgi prezydentowi lecz narodowi.Tego rodzaju dywagacje są po prostu nie na miejscu i uwłaszczają honorowi żołnierskiemu.A tak w ogóle generałowie pełniacy obecnie najwyższe stanowiska w wojsku i słuzbach to ludzie,którzy kariery rozpoczynali u schyłku lat osiemdziesiątych i początku dziewiędziesiątych ,tak więc tzw przeswietlenie jest nie na miejscu jest po prostu śmieszne.Pan Duda i jego partia rządzic nie bedzie wiecznie wkojejnych wyborach moze przegrac z kretesem.

 2. AM

  To jest rzeczywiście dobra wiadomość. Chodziły pogłoski że to może być Polko lub Waszczykowski a to już nie było by zabawne. Pan Soloch powinien zaopatrzyć się w duuużą miotłę bo czeka go wielkie sprzątanie. Na początek należy ocenić szkody wyrządzone przez poprzednika, a te są wielkie. No i żadnych poklepywań z generałami.

  1. gość

   Akurat Pan Generał Polko to przygotowany fachowiec (a przynajmniej tak mi się wydaje).

 3. REZERWISTA 73

  Można powiedzieć że nowy szef BBN nie będzie miał za dużo pracy.NATO ogłosiło zmniejszenia zagrożenia ze strony Rosji.Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zmniejszenie od września ilości samolotów patrolujących obszar na krajami bałtyckimi i Polską z 16 do 8.Trzeba będzie wymyślić inne zagrożenia aby uzasadnić nadmierne wydatki na sprzęt wojskowy.Niemcy ,których min obrony zaprasza do zakładania baz wojskowych w Polsce nie są zainteresowani w nagonce na Rosję.Bardziej ważne dla NATO jest bezpieczeństwo Turcji której granic bronią jednostki BUNDESWEHR obsługujące rakiety PATRIOT.

 4. pies

  Jeśli doradzał Koziejowi... to dobrze że został wybrany właśnie on ?

Reklama