Reklama

Geopolityka

Pakistan: rosyjskie okręty przybędą na międzynarodowe ćwiczenia

Fot. Marynarka wojenna Pakistanu, aman.paknavy.gov.pk
Fot. Marynarka wojenna Pakistanu, aman.paknavy.gov.pk

Rosjanie oświadczyli, że wystawią silny zespół okrętów do międzynarodowych ćwiczeń morskich w Pakistanie. W lutym 2021 r. może więc dojść do wspólnych manewrów, gdzie obok siebie znajdą się okręty należące do flot państw NATO i właśnie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Rosja pochwaliła się, że jednostki należące do Floty Czarnomorskiej mają wziąć udział w pakistańskich międzynarodowych manewrach morskich. Moskwa dąży do wysłania do Pakistanu fregaty, okrętu patrolowego, holownika ratowniczego, a także jednostkę należącą do piechoty morskiej i jednostkę rozminowania. Wspierać ma je śmigłowiec pokładowy, bazujący na jednym z okrętów. Zgodnie z informacją prasową Południowego Okręgu Wojskowego rosyjskich sił zbrojnych, chodzi o kolejną edycję ćwiczeń AMAN, która ma mieć miejsce w lutym 2021 r. Zaznacza się przy tym, iż w sumie 30 państw ma być obecnych w trakcie prowadzenia AMAN-2021, z czego 10 państw ma bezpośrednio wysłać swoje siły do Pakistanu, a reszta będzie obecna poprzez wydelegowanych obserwatorów wojskowych.

Reklama
Reklama

W gronie państw, planujących być w Pakistanie, co skrzętnie podkreśla strona rosyjska, są również te należące do NATO. Oprócz okrętów pakistańskich i rosyjskich, na AMAN-2021 mają pojawić się jednostki z Wielkiej Brytanii, Chin, Japonii, Turcji, Filipin, Sri Lanki, Indonezji, Malezji oraz Stanów Zjednoczonych. Bazą manewrów ma być Karaczi. Zgodnie z komunikatem, Rosjanie mieli już przeprowadzić konferencję, mająca od strony planistycznej przygotować ich udział w manewrach planowanych na luty 2021 r. Agencja informacyjna TASS wskazała, że będzie to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie szkoleniowe, gdzie pojawią się okręty rosyjskie i państw natowskich, od czasu manewrów morskich Bold Monarch-2011 u wybrzeży Hiszpanii.

Manewry AMAN (w języku urdu słowo aman oznacza pokój i ochronę) są istotnym elementem szkoleniowym w ramach aktywności pakistańskiej floty, ale również wojsk lądowych, sił powietrznych i formacji pakistańskich Rangersów. Ich pierwszą edycję datuje się na 2007 r. i są organizowane cyklicznie co dwa lata. Pakistańczycy wskazują, że prowadzenie AMAN jest motywowane potrzebami promowania współpracy regionalnej i stabilności. Zaś z praktycznego punktu widzenia, celem jest uzyskanie większej interoperacyjności oraz wykazania zjednoczonej determinacji w walce z terroryzmem oraz wszelkimi formami łamania prawa, w tym zjawiska współczesnego piractwa.

Ostatnia edycja AMAN odbyła się w 2019 r., wówczas do Pakistanu zawitały  okręty z Wielkiej Brytanii, Włoch, Chin, Turcji, Australii, Malezji, Sri Lanki, Omanu i Stanów Zjednoczonych. Generalnie w lutym 2019 r. strona pakistańska chwaliła się udziałem 46 państw w tych pięciodniowych ćwiczeniach (oczywiście strona pakistańska liczy obecność nie tylko konkretnych sił morskich, ale również delegatów i obserwatorów).

Reklama

Komentarze

    Reklama