Geopolityka

Opozycja żąda powołania komisji śledczej ws. śmigłowców

Fot. Ramzes Temczuk
Fot. Ramzes Temczuk

PO złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby się zająć m.in. procedurami przetargowymi dotyczącymi zakupu śmigłowców dla polskiej armii - poinformował we wtorek szef Platformy Grzegorz Schetyna. 

Podczas wtorkowej konferencji w Sejmie Schetyna powiedział, że negocjacje ws. zakupu Caracali zostały w gwałtowny sposób przerwane. Zaznaczył, że w Polsce publiczne pieniądze powinny być wydawane w przejrzysty sposób w procedurze przetargowej.

Złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej, która będzie dotyczyć wszystkich procedur przetargowych dotyczących pieniędzy budżetowych, pieniędzy, które miały być przeznaczone na zakup śmigłowców, wszystkich decyzji, dyskusji na temat offsetu

przewodniczący PO Grzegorz Schetyna

Schetyna powiedział, że szef MON Antoni Macierewicz podjął decyzję o zakupie śmigłowców Black Hawk "bez procedury przetargowej, reguł, otwartości". "Nie wiadomo z czego wynikały te decyzje i kto za nimi stoi" - dodał szef PO.

Czytaj więcej: Siemoniak dla Defence24.pl o Caracalach: "Rok został stracony"

Tomasz Siemoniak, poseł PO i były minister obrony narodowej odniósł się do kwestii zakończenia negocjacji w sprawie śmigłowców wielozadaniowych Caracal w wywiadzie dla Defence24.pl. Stwierdził między innymi, że w jego opinii duże znaczenie mógł mieć czynnik polityczny, gdyż podobne rozstrzygnięcie zapowiadano z góry. Zaznaczył, iż istotną rolę mogła też odegrać „kwestia finansowa”. Zapowiedział: "Oby dalsze działania były przejrzyste, czytelne, bo to bardzo ważna sprawa i na pewno my jako opozycja, będziemy się temu solidnie przyglądali."

Nie znam powodów [podjęcia tej decyzji – przyp. red.], gdyż to w Ministerstwie Rozwoju prowadzono negocjacje. Natomiast wydaje mi się, że duże znaczenie miał tutaj czynnik polityczny, gdyż takie rozstrzygnięcie było zapowiadane z góry. Można odnieść wrażenie, że te rozmowy, które się odbywały, były trochę fikcyjne, gdy z góry zapowiedziano, że minister Antoni Macierewicz na coś takiego się nie zgodzi, to szybko należało podjąć decyzję co dalej.

Tomasz Siemoniak w wywiadzie dla Defence24.pl.

JP/PAP

Komentarze (11)

 1. Pompon

  Ma rację Pan Schetyna. Jak tak można kupować bez 5 letnich negocjacji, bez 4 letnich badań wstępnych i przygotowawczych i bez zapewnienia stołków dla towarzyszy z partii? To jest wręcz nie do pomyślenia!!!

  1. M

   Oczywiście bardziej kozacko jest kiedy minister MON jedzie do fabryki i oświadcza, że wyda pieniądze podatników w niewiadomej wysokości, na niewiadomą liczbę helikopterów, o niewiadomym wyposażeniu, na niewiadomych warunkach. Ważne, że dziarski minister robi to od ręki. Taką formę zakupów preferuje się w Rosji. Tam również przyjeżdża do zakładów zbrojeniowych prezydent bądź premier (w zależności od tego jaką funkcję sprawuje aktualnie Władimir Władimirowicz) i przekazuje kierownictwu ile i za ile sprzętu zakupi armia. Takie "procedury" nie mają nic wspólnego z kontrolą władzy w demokratycznym państwie.

  2. sdfg

   Oczywiście, bo niema to jak uwalić kontrakt na maszynę wybraną przez MON, z powodu różnych "wymagań", i szybko kupić coś gorszego bez tych samych "wymagań", i wiedzy czy zgody MON.

 2. karakan

  znowu beda dwie konkurencyjne legendy i bedziemy musieli w ktoras uwierzyc? na pierwszy rzut okiem te ceny za helikopter sa z kosmosu, na wikipedii podaja, ze taki helikopter mialby kosztowac 20mln USD za sztuke a przeliczajac wartosc kontraktu 13 mld za 50 helikopterow po srednim kursie dolara wychodzi ponad 68mln USD za sztuke. jakiez to niesamowite uzbrojenie dodatkowe wzieli do nich? jakiz mialby byc ten offset wyjatkowy, ze na taka cene sie zgodzili? i czy te dodatkowe 48 mln za sztuke bylo konieczne? bo jednak duuuuzo wiecej niz cena jaka znalezc mozna na wiki. pewnie sie nie dowiemy, bo zamiast konkretow beda przepychanki, jak klotnia dzieci: dzecko1 'twoja zabawka jest gorsza!'. dziecko2:"nie, bo twoja. i do tego brzydka" itd

 3. grundy

  Po tym jak wczoraj ujawniono cały wianuszek osób ze świata PO powiązanych w ostatnich latach z Airbusem na przeróżnych szczeblach, firmach, fundacjach i cudach wiankach. To ja bym był na ich miejscu bardzo ostrożny z takim domaganiem się komisji śledczej. Bo jeszcze wyjdzie kto wziął i już zdążył wydać przed podpisaniem kontraktu. I wtedy faktycznie może się zrobić smród i po naszej, i po francuskiej stronie.

 4. Apollo

  Nie ma co sie dziwic kopertki pod stolem poszly a z przetargu nici teraz musza oddac a pewnie juz wydali

  1. Cannon Rock

   Czy ty rozumiesz, że musimy wymienić MI8 na nowy sprzęt? BH i AW są za małe. Jak jesteś laikiem to zrozum, że potrzebujemy busa a nie kombi. Więc kto teraz wziął pod stolikiem? Kto w zamian za poparcie polityczne sugerował, że powinniśmy kupić inny sprzęt?

  2. takie_pytanie

   Masz jakieś dowody na te "kopertki"? Zdajesz sobie że pomówienie jest przestępstwem, a internet wcale nie zapewnia ci anonimowości?

 5. say69mat

  @def24.pl:\ PO złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby się zająć m.in. procedurami przetargowymi dotyczącymi zakupu śmigłowców dla polskiej armii - poinformował we wtorek szef Platformy Grzegorz Schetyna. say69mat: Jestem jak najbardziej za!!! Efekt może być, co najmniej zastanawiający. Bo wybór Caracala jako wspólnej platformy dla trzech rodzajów służb jest wyborem co najmniej kontrowersyjnym. Tym bardziej, że Francuzi systematycznie realizują projekt i program budowy sił transportu taktycznego w oparciu o wspólną platformę. Tylko, że żadną miarą nie jest to rzeczony Caracal. I to jest właśnie co najmniej zastanawiające.

  1. kzet69

   Francuzi mają raczej inne potrzeby, ich armia jest głównie armią interwencyjną najczęściej działającą w III świecie, głównie w Afryce, więc takie porównania prowadzą donikąd

 6. Luke

  Opozycia miala 8 lat na zamuwienie a nie czekac do ostatniej sekundy, Opozycia myslala ze upch grata Polsce!

  1. lo

   grat nie grat. Siemoniak dał wyważony komentarz. Starał się o plan modernizacji. Coś po sobie zostawił gdyby nie ten niesmak, że za jego rządów MON zwracał kasę do budżetu zamiast kupować sprzęt. Macierewicz nie dał okazji by MON w tym roku stracił 1 mld w związku z brakiem zakupu Caracala. Ma chłop parcie na wydawanie kasy. Rocznice smoleńskie miną a budżet MON wydany tak czy inaczej lata będzie wojsku służył. Lepsze to niż czyste ręce i zwrot kasy do budżetu za czasu PO.

 7. Przemek

  Kompromitacja oni nadają się do cyrku wszystko po to aby sondaże nie pospadały zapychają gęby związkowcom ponieważ są ich dłużnikami wyborczymi z Solidarnością na czele. Nie ma znaczenia która oferta jest lepsza Macierewicz i tak wybierze tą która pasuje politycznie a Żołnierze latać będą nie tym co im jest potrzebne tylko tym co politycy im dadzą. Smutna prawda

  1. tak tylko

   Polska ich nie obchodzi ale za to władza już tak.

 8. sorbi

  "PO złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej," Jestem za ,j eśli komisja skontroluje i upubliczni jak przetarg był prowadzony przez poprzednią ekipę ,która była zatrudniana przez Airbus, finansowana (fundacje)

  1. kass

   obejrzałeś jeden materiał w rządowych mediach pełen spekulacji, półprawd i niedomówień, a teraz kozaczysz jakbyś odkrył grawitację. a prawda jest taka że jeden z niewiele znaczących posłów kiedyś pracował w PZL Okęcie - żadnego związku z Caracalami nie było, ot cała sensacja. lepiej zastanów się jak to możliwe, że została wybrana maszyna bez określenia specyfikacji albo przeprowadzenia jakichkolwiek testów - czy to możliwe że minister normalnego kraju podejmuje decyzje o zakupie sprzętu za miliardy na podstawia danych z wikipedii??

 9. sorb

  AIrbuys maił zapewnić stołki spadochroniarzom z PO, a Francuzi wsparcie dla Tuska i jego namaszczonych w kolejnych wyborach do PE

 10. gg

  Njbardziej podobaly mi sie testy, 3 dni w hangarze przy zielonym stoliku

 11. Drzewica

  Siemoniaka i kilku z Platformy szlag trafia bo tak ważne uzgodnienia na darmo, USA na fali.