Reklama

Geopolityka

ONZ: napięcia między mocarstwami są na historycznie wysokim poziomie

Fot. Flickr

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w poniedziałek podczas sesji Rady Bezpieczeństwa, której przewodniczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, że napięcia między mocarstwami są obecnie na historycznie wysokim poziomie, „istnieje zatem ryzyko konfliktu”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ławrow przewodniczy posiedzeniu Rady, ponieważ Rosja sprawuje w kwietniu miesięczne, rotacyjne przewodnictwo.

Siedząc obok szefa rosyjskiej dyplomacji, szef ONZ powiedział, że agresja Moskwy na Ukrainę "powoduje kolosalne cierpnie, dewastuje kraj i naród", a ponadto napędza ekonomiczną migrację, którą uruchomił wcześniej kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa.

Reklama

Podkreślił, że napięcia między "ważnymi mocarstwami" są tak duże, że do konfliktu może dojść z powodu pomyłki lub przypadkiem.

Czytaj też

Guterres zaapelował też o przedłużenie porozumienia, która pozwala na eksport ukraińskiego zboża przez bezpieczny korytarz na Morzu Czarnym. Umowa ta ma wygasnąć 18 maja. Szef ONZ powiedział, że ustalenia pozwalające na eksport ukraińskich dóbr oraz zboża i nawozów z Rosji "jasno dowodzą, że taka współpraca ma fundamentalne znaczenie dla budowania większego bezpieczeństwa i dobrobytu dla wszystkich".

ONZ była mediatorem w negocjacjach dotyczących utworzenia na Morzu Czarnym bezpiecznego korytarza, przez który może być eksportowane ukraińskie zboże.

Umowa o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie została podpisana 22 lipca 2022 roku w Stambule przez przedstawicieli Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

Czytaj też

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield przyprowadziła na poniedziałkowe posiedzenie Rady siostrę Paula Whelana, Amerykanina przetrzymywanego w Rosji od 2020 r. i oskarżonego o szpiegostwo, którego administracja w Waszyngtonie uznaje za osobę "niesłusznie zatrzymaną".

"Stany Zjednoczone złożyły propozycję w sprawie uwolnienia Paula i wzywamy Rosję, by podjęła kroki na jej podstawie" - powiedziała Thomas-Greenfield.

Czytaj też

Ławrow oznajmił, że świat osiągnął bardziej niebezpieczny poziom napięć niż w latach zimnej wojny.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. easyrider

  To dziwne, bo ludzkość tak niesamowicie rozwija się intelektualnie. Odkryto w ramach teorii niebinarności kilkadziesiąt nowych płci...

  1. ostatni

   Dokladnie. Ponoc w Histrii byly tlko 4 dni bez wojen (ktos kiedys policzyl) Ludzkosc to jednak glupcy i wciaz wierza w taka prosto rzecz "Kiedy wojna wybuch a- MY mamy prawde, a droga strona ma 0% prawdy. My mamy 100%" - tak wierza od tysiecy lat w kazdej ze stron. I to jest tak niesamowite ...

 2. ostatni

  "Zasluga" -politykow- czyli "naszych przedsawicicili" - Przklad KUBu- omal 3 wiojna swiatwa. A dogadali sie. - Kuba mimo ze krajk niepoedlegy jest za blisko USa by wchdzil w sojusz z wrogiem jako baza rakietowa. Jest poposrtu za blisko. Wiec to nic ze jest niepodelgu usa nie moze na to pozwolic. Kuba dla USA jest jak Ukraina dla Rosji. Wystrczlo wiec sie dogadac. Wtedy kompromis - dotczyl Turcji- zawsze mozan cos wymuyslec. Ale Politycy woleli wybrac inna opcje - czyli proxy war. Ze szkoda dla Ukrainy i Swiata.

 3. szczebelek

  Gość od początku jest w rosyjskich i chińskich kieszeniach, bo do tej pory nie powiedział, że kacapy uprawiają ludobójstwo i inne zbrodnie przeciwko ludzkości zamiast trzyma narrację pokoju za wszelką cenę.

Reklama