Reklama

Geopolityka

Nowy dowódca wojsk NATO w Europie

Fot. D. Myles Cullen/US DoD.
Fot. D. Myles Cullen/US DoD.

Gen Curtis M. Scaparotti objął stanowisko szefa Dowództwa Stanów Zjednoczonych w Europie (United States European Command - EUCOM). Jest jednocześnie Naczelnym Dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR). W związku z tym, oprócz kierowania wszystkimi Siłami Zbrojnymi USA w Europie będzie również odpowiedzialny za prowadzenie operacji NATO.

Wczoraj w Stuttgarcie nastąpiło oficjalne przekazanie dowództwa EUCOM w ręce amerykańskiego gen. Curtisa M. Scaparottiego, dziś natomiast odbyła się ceremonia objęcia dowództwa nad SACEUR. Scaparotti zastąpił na tym stanowisku gen. Philipa M. Breedlove (oficera sił powietrznych - USAF, który odszedł ze stanowiska po trzech latach, przechodząc tym samym na emeryturę).

W czasie uroczystości gen. Scaparotti (oficer wojsk lądowych - US Army), zwrócił uwagę na nowe wyzwania w Europie. Według niego zagrożeniem jest odradzająca się Rosja i jej agresywne zachowania łamiące prawa międzynarodowe, np. na Krymie, w Donbasie czy Osetii Południowej. Ponadto zaznaczył, iż kontynent musi się zmagać z terroryzmem oraz napływem uchodźców i imigrantów.

Czytaj więcej: "Odstraszanie rosyjskiej agresji" priorytetem strategii USA w Europie

Strefa odpowiedzialności EUCOM rozciąga się na przestrzeni 34 miliony km², obejmując przy tym 92 państwa i terytoria - w tym Europę, Turcję, Grenlandię, a także państwa byłego ZSRR (z wyjątkiem Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu) oraz państwa afrykańskie z wyjątkiem Egiptu, Kenii, Sudanu, Dżibuti, Somali, Erytrei i Etiopii. EUCOM wspiera misje na całym Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz zapewnia bezpośrednie wsparcie w walce z Państwem Islamskim.

Generał Curtis M. Scaparrotti został zaproponowany na stanowisko dowódcy EUCOM przez prezydenta Baracka Obamę w marcu 2016 roku. Zgodę na objęcie przez niego dowództwa SACEUR wyraziła również Rada Północnoatlantycka, czyli najwyższy organ decyzyjny NATO.

Nowy dowódca EUCOM i SACUER jest absolwentem Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point. Jako dowódca wojsk amerykańskich brał udział w wielu misjach wojskowych, m.in. w Rwandzie, Bośni i Hercegowinie, Liberii, Iraku i Afganistanie. Ponadto w latach 2011-2012 dowodził misją stabilizacyjną ISAF w Afganistanie. Natomiast od 2013 roku pełnił rolę dowódcy Sił Zbrojnych USA w Korei, stojąc jednocześnie na czele Dowództwa Narodów Zjednoczonych na Półwyspie Koreańskim.

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama