Reklama

Geopolityka

Niespokojnie na pograniczu azersko-armeńskim. Rosja wzmacnia współpracę z Armenią

Fot. MO Armenii
Fot. MO Armenii

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu przekazało w piątek, że siły Armenii ostrzelały pozycje azerbejdżańskie w Nachiczewanie, raniąc jednego żołnierza. Armenia zaprzecza tym oskarżeniom. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował o wzmocnieniu współpracy wojskowej z Armenią.

Wojska armeńskie ostrzelały z kilku kierunków pozycje azerbejdżańskie w Nachiczewanie, eksklawie Azerbejdżanu oddzielonej od reszty terytorium tego państwa przez Armenię - poinformowało ministerstwo obrony w Baku. Dodano, że w ostrzale został ranny jeden żołnierz, którego hospitalizowano. Armeńskie ministerstwo obrony zaprzeczyło informacjom podanym przez Azerbejdżan.

To kolejne w ostatnim czasie wiadomości o wzroście napięcie między tymi krajami. Tymczasem również w piątek Szojgu ogłosił, że Rosja planuje wzmocnić współpracę wojskową z Armenią – informuje agencja Interfax.

Rosja jest związana z Armenią sojuszem obronnym, na terenie tego kraju stacjonują też rosyjskie wojska. Rosja jest również gwarantem obowiązującego od listopada 2020 zawieszenia broni między Armenią a Azerbejdżanem w Górskim Karabachu i w regionie stacjonują jej oddziały służące jako siły pokojowe.

Rozejm zawarto po trwających sześć tygodni walkach o Górski Karabach. Ta będąca formalnie częścią Azerbejdżanu separatystyczna ormiańska enklawa jest wspierana przez Armenię. Konflikt o kontrolę nad tym terytorium trwa z różnym nasileniem od ponad 30 lat.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama