Reklama

Geopolityka

Niemcy zwiększą wydatki na armię

Autor. Twitter / @Bundeskanzler

Kanclerz Niemiec zapowiedział znaczne podwyższenie wydatków na obronność, rzędu „kilkunastu miliardów”.

Reklama

„Fundusz specjalny dla Bundeswehry w wysokości 100 mld euro - to dopiero pierwszy ważny krok” – podkreślił Scholz podczas konferencji Bundeswehry w Berlinie.

Reklama

„Nikt nie może już wątpić, że potrzebne są potężne siły zbrojne. Niemcy przez długi czas unikały tej kwestii. Ale nasz ład pokojowy jest zagrożony” - dodał.

Czytaj też

Jak wyjaśnił, wydatki na obronność w wysokości 2 proc. PKB powinny teraz być zapewnione „na stałe” przez najbliższe kilkanaście lat. Cel ten, wyznaczony przez NATO, Niemcy osiągną po raz pierwszy w przyszłym roku.

Reklama

„Światowa sytuacja polityczna wzmacnia nasze przekonanie w to, jak ważna i konieczna jest ta zmiana kursu” – podkreślił kanclerz, wskazując na rosyjską agresję, skierowaną przeciwko Ukrainie, a także poważny atak palestyńskiego Hamasu na Izrael. Jak dodał, ta zmiana polityki obronności i bezpieczeństwa kraju powinna być długoterminowa.

W piątek rząd federalny omówi przyszły kurs sił zbrojnych z dowództwem wojskowym podczas konferencji Bundeswehry. Wśród tematów spotkania znalazło się m.in. planowane przeniesienie brygady na Litwę oraz restrukturyzacja ministerstwa obrony narodowej.

Czytaj też

Już w czwartek minister obrony Boris Pistorius (SPD) przedstawił na tej konferencji nowe wytyczne dla polityki obronnej. „Po raz kolejny uznano obronę narodową i sojuszniczą za podstawowe zadanie, wskazano na potrzebę skuteczności armii” – zauważa dpa.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. szczebelek

  Po co nam PCK skoro jest lotnisko pod Berlinem, więc po co nam WP jak jest Bundeswehra 🤪😜 I cyk kilkadziesiąt miliardów rocznie więcej w budżecie xd

  1. Zygazyg

   Ale co ma. Polski Czerwony Krzyż do lotniska w Berlinie?

 2. staryPolak

  te 100 mld euro wydają od niemal roku i na razie nie uronili nawet 1 euro. jest szansa że za 20 lat nadal będzie istnieć w pozycji "do wydania na uzbrojenie". Drobna uwaga - z tych 100 mld kredytu (!) kilkanaście jest przeznaczone na spłatę odsetek od tego kredytu Któryś z rozsądniejszych generałów Bundeswery postulował by wprowadzić u nich te same przepisy dotyczące kupowania broni jakie PiS wprowadzil u nas. W niemczech biurokracja zaczyna zabijać nie tylko wojsko ale i gospodarkę.

  1. LOUT

   stary Polak - Z,martwię Cię w Twojej "miłości" do Niemiec i niestety muszę zakomunikować, że już sporo zamówili(mniej niż przewidywano, chciano by ze względu na horrendalne ceny w ostatnim czasie) a dopiero się rozkręcają. W tym roku wydane/przelane są już 8,4 mld €, ale zamówienia o wiele większe, tylko(zapewne Ty też to wiesz) płaci się w danym roku(po USamerykansku w każdym Fiscal Year) z dane produkty, dlatego w następnych latach będzie kasa z Sondervermoegen do producentów sukcesywnie przelewana za wydawane systemy. Co zamówili, mają zamiar i planują, to też jest ogólnie dostępne, więc trochę bajki napisałeś o tym, że nie uronili nawet 1 Euro! Z większych i bardziej medialnych pozycji, to zakupili 35 sztk. F35 z dużym pakietem uzbrojenia i serwisu jak i 60 ciężkich helikopterów CH-47F Chinook. Poza tym oczywiście kilkadziesiąt innych pozycji zakupów - możesz sobie w necie znaleźć!

 3. Thorgal

  To już nie 100 mld??

  1. LOUT

   Thorgal - 100 mld to jednorazowy fundusz/zastrzyk poza budżetem do nadrobienia "pokojowych" zaległości ostatnich 30 lat! Po ostatnich horrendalnych wzrostach cen wszystkich produktów militarnych i tak potrzeba i tak 2 razy tyle. Te kilkanaście miliardów więcej to jest/ma być zwiększenie regularnego etatu do poziomu 2% PKB, ponieważ teraz jest to dobre 50 mld €, czyli ca. 1,5% PKB. Do tego regularnego etatu dochodzi na wydatki w tym roku na zakupy z "Sondervermoegen"(bo tylko do tego jest ten fundusz) 8,4 mld. W następnych latach też podobne i większe sumy ekstra z funduszu, bo programy trwają kilka lat i nowe systemy są domawiane.

 4. rwd

  A grubasek radził by co 30 lat prewencyjnie bombardować Niemcy. Mądrale nie chcieli słuchać więc wszyscy mają problem.

 5. QVX

  I będzie jak zwykle. Po prostu w niemieckim systemie politycznym najbardziej decydują realnie małe skrajne grupki, a to starczy do zablokowania rozwoju sił zbrojnych.

  1. andc

   Jak u nas - na przykład Solidarna Polska i fundusze unijne.

  2. QVX

   @andc U nas dotyczy to części, ac Niemczech wszystkiego prawie.

  3. staryPolak

   w TVN mówili? No, to musi być prawdą. Pozostaje tylko pytanie dlaczego najspilniejsi gracze UE (w tym Niemcy i Holendrzy) nie chcą brać kasy z KPO?

 6. ALBERTk

  A w Polsce nowy rząd Donalda Tuska zapowiada cięcia w armii. Przypomina mi się okres międzywojnia.

Reklama