Reklama

Geopolityka

MSZ Chin krytykuje działania Izraela wobec Strefy Gazy

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi, fot. Cancillería del Ecuador / Flickr.com / CC 2.0.
Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi, fot. Cancillería del Ecuador / Flickr.com / CC 2.0.

Zdaniem szefa chińskiego MSZ Wang Yi, działania Izraela już nie są elementem samoobrony, a Tel Awiw powinien zaprzestać stosowania odpowiedzialności zbiorowej na cywilach.

Reklama

W rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Arabii Saudyjskiej Fajsalem ibn Farhanem as-Saudem Wang zaznaczył, że Chiny sprzeciwiają się wszelkim działaniom wymierzonym w cywilów, ponieważ są one niezgodne z podstawowymi normami prawa międzynarodowego – napisano w komunikacie na stronie chińskiego resortu w nocy z soboty na niedzielę.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Działania Izraela wykroczyły poza zakres samoobrony. Powinien on poważnie posłuchać apeli społeczności międzynarodowej i sekretarza generalnego ONZ o zaprzestanie zbiorowego karania mieszkańców Strefy Gazy” – napisano w komunikacie.

Wang wezwał wszystkie strony konfliktu do powstrzymania się od eskalacji i powrotu do stołu negocjacyjnego. „Chiny intensywnie kontaktują się ze wszystkimi stronami, by promować zawieszenie broni i zakończenie wojny” – zaznaczył. Jako najwyższy priorytet podał zapewnienie bezpieczeństwa cywilom i otwarcie kanałów dla pomocy humanitarnej.

„Historyczna niesprawiedliwość wobec Palestyńczyków trwała przez ponad pół wieku i nie może trwać nadal. Wszystkie państwa miłujące pokój i sprawiedliwość powinny zabrać głos i wyraźnie zażądać jak najszybszego wprowadzenia w życie rozwiązania dwupaństwowego” - dodał chiński minister.

Rozwiązanie dwupaństwowe to idea utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego obok Izraela.

Czytaj też

Saudyjski minister potępił „wszelkie ataki na cywilów” i wyraził sprzeciw wobec „przymusowej relokacji mieszkańców Strefy Gazy poza to terytorium przez Izrael”. Ocenił, że „kwestia palestyńska” nie może zostać trwale rozwiązana, dopóki nie zostanie utworzone niepodległe państwo palestyńskie – napisano w chińskim komunikacie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. PszemcioPL

  xD Ujgurowie i Tybet? Globalne południe to hipokryci. Jakoś kitajcom odpowiedzialnośc zbiorowa odpowiada gdy ruZZcy "denazyfikowali" UA miasta waląc gdzie popadnie.

  1. bezreklam

   Jesli chodzi o Ugjow - na forum ONZ - USa poruszlo ten temat - w gloswaniu o nich potemil 37 krajw (wsztskie NATO + Australia i JApnia) Czyli tylko sojusznicy USA- to juz wiesz jaki to obiektywizm. Kraje muzemanskie (Turcja, AS, Egipt i Katar) wyslaly tam komisje - nie doparzla sie niczego zlego. USa po zabiciu 1 milona muzemnow w Iraku i Afatsanie nagle staly sie obronca isalmy? Wierzysz? Tybet z koleii - bywalo ze najrzdzali Pekin, bywalo ze prosili Chiny o wsparcie (lub Indie, Lub UK czy Rosje)

  2. Rusmongol

   @bezrejlam. Jak zwykle kłamiesz. "Turecka krytyka polityki Chin względem Ujgurów uciszyła się podczas kryzysu gospodarczego w Turcji, która nie może sobie pozwolić na utratę wpływów chińskiego kapitału i inwestycji w tamtejszą infrastrukturę strategiczną." Turcja cały czas krytykuje Chiny tylko przymknęło się teraz jak im bieda doope ściska.

 2. xdx

  Cake szczęście iż odezwał się kraj w którym najważniejsze są prawa obywatelskie i ochrona dóbr kultury., będący jasnym przykładem tolerancji i szacunku dla mniejszości narodowych. Mam wrażenie iż tym- jak sovietom pada na resztki mózgu i zaczynają wierzyć we własną propagandę- czyli początek końca - czemu końca - bo tak uczy historia, wszyscy którzy wierzyli w swoją propagandę i siłę zostali na wysypisku historii i nie istnieją oprócz paru pamiątek. A tak ogólnie- jak chińskie soft Power w Polsce i ciche inwestowanie na szczeblach regionalnych aby nie być na radarze ? Podobno utworzono nawet wydział na UW za kasę z Chin … lol

 3. bezreklam

  Czyli Chiny mówią to co powinien mówić każdy normalny - ,,niech dwa narodu żyją w pokoju,- zamiast dorczac broń by exterminwac getto . I zobaczcie co trole na pomysł pokoju.

  1. Rusmongol

   Szkoda tylko że nie mówią tak o kacapi. Tam już mongoly z Rosji mogą kraść, mordować i prowadzić faszystowska wojenkę w której zginęło już że 150 tys ludzi i Chiny tutaj jakoś kacapi nie potepiaja. Gdzie więc ta ich normalnosc?

 4. franek

  Dziwne że chińczyk krytykuje napadnięte państwo ale napadającego na inne chwali. Co za nacja i jak upadli nisko od czasów gdy chińska tradycja historyczna dotycząca najwcześniejszego okresu dziejów kraju ukształtowała się za panowania Wschodniej dynastii Zhou (770 – 256 p.n.e.). Dziś to państwo mocno faszyzujące i zaborcze terytorialnie uważające między innymi przypisując sobie jako własność morze południowo chińskie aż pod sam nos państw mających linię brzegową tego morza

 5. easyrider

  Lekceważyć zdanie Chin. Robić swoje. Do wojny z Chinami i tak dojdzie. Lepiej rozpocząć ją na naszych warunkach.

 6. Sorien

  Iran ostrzegł Izrael przed eskalacja w strefie gazdy - " wszystkie palce na spustach " grożą atakiem na Izrael . Wiadomo usa przyjdą odsieczą 3 lotiskowcowymi grupami uderzeniowymi mozne nawet 4 zostanie im 6 lotniskowcowych grup uderzeniowych na pacyfiku - pytanie czy chiny to wykorzystają..... I pytanie czy to wszystko nie jest jakiś plan chin - Iranu- ruskich

 7. Rusmongol

  A co z krytyka kacapskich faszystów.?

Reklama