Reklama

Geopolityka

Politico: Hamas zrobił prezent Putinowi

Fot. Hoheit/Wikimedia Commons
Fot. Hoheit/Wikimedia Commons

Prezent Hamasu dla Władimira Putina - tak portal Politico nazywa atak tej organizacji terrorystycznej na Izrael. W opublikowanym we wtorek artykule Politico analizuje, jak Kreml podsyca konflikty na Bliskim Wschodzie, Kaukazie, Bałkanach i Afryce, by przekierować uwagę i środki Zachodu z Ukrainy.

Reklama

„Brutalny atak Hamasu na Izrael miał miejsce w urodziny Władimira Putina. Ten wstrząs na Bliskim Wschodzie był prawdopodobnie miłą niespodzianką dla rosyjskiego prezydenta, którego strategicznym priorytetem jest odwrócenie zachodniego wsparcia i uwagi od Ukrainy. Właśnie to może spowodować kryzys w Izraelu” - podkreśla Politico.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Najważniejsze pytanie brzmi: jak duży udział przypisać Kremlowi w serii narastających konfliktów – w Izraelu, Kosowie, na Kaukazie i w Afryce – które wywierają presję na Amerykę i Europę? Dla wielu kuszące jest postrzeganie Putina jako mózgu, stojącego za wywoływaniem kolejnych konfliktów, z którymi Zachód nie jest w stanie sobie poradzić” - dodaje.

Zastrzega jednak, że Putin nie wywołał wszystkich wspomnianych kryzysów, lecz teraz chętnie dolewa oliwy do ognia i wykorzystuje je na swoją korzyść. „Delektuje się chaosem. Wrzeszczący propagandyści Kremla już szerzą narrację, że wojna na Bliskim Wschodzie będzie zwycięstwem Rosji, a pieniądze dla Ukrainy wyschną” - podkreśla brukselski portal.

Czytaj też

„Czy to sugeruje, że Rosja miała bezpośredni udział w atakach? Wydaje się to mało prawdopodobne. Rosja nie jest tak ważna jak Iran, jeśli chodzi o uzbrojenie i finansowanie Hamasu. (…) Polityczne wsparcie Moskwy dla Hamasu ośmieliło tę grupę do sięgnięcia po przemoc. Poza tym rola Rosji była prawdopodobnie skromna. (…) Flirt z Hamasem i wsparcie dla Palestyńczyków pomagają Putinowi w kreowaniu się na ważnego gracza w globalnym sojuszu przeciwko Zachodowi z takimi krajami jak Chiny i Iran” - zaznacza Politico.

Analizując sytuację na Kaukazie Południowym, skłania się ku przekonaniu, że Putin odegrał tam bardziej aktywną rolę. „Niewielu doświadczonych obserwatorów uważa za prawdopodobne, że Azerbejdżan wysłałby swoje wojska bez zielonego światła z Moskwy lub gdyby Rosjanie nie ułagodzili Teheranu, tradycyjnego wroga Azerbejdżanu, od dawna wyrażającego obawy dotyczące zmian granic na Kaukazie Południowym” - pisze portal.

Kilka dni po zajęciu Górskiego Karabachu przez Azerbejdżan doszło do starcia między Serbami a kosowską policją we wsi Banjska w północnym Kosowie. „Kosowscy Albańczycy i Tirana od dawna przekonują, że Rosja jest główną siłą, próbującą wywołać nową wojnę na Bałkanach. W zeszłym miesiącu albański premier Edi Rama powiedział, że Rosja wykorzystuje napięcia wokół byłej serbskiej prowincji, aby usprawiedliwić swoje »neoimperialne marzenia«. Niezależnie od tego, czy Putin angażuje się bezpośrednio, czy nie, zaostrzenie sytuacji na Bałkanach z pewnością jest w interesie Rosji, stanowiąc kolejne poważne odwrócenie uwagi zmęczonego Zachodu, który i tak już ma trudności z utrzymaniem swojej spójności i jedności” - podsumowuje Politico.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (5)

 1. rwd

  Prezentem dla Putina będzie Trophy, które trafi do rąk własnych. W Gazie ruskich agentów jest bez liku i na pewno nie przegapili takiej okazji.

  1. Franek Dolas

   A jeszcze więcej jest w Brukseli. Chwilowo są uśpieni ale w czasach pokoju ich liczbę szacowano na 100.ooo. oczywiście oficjalnie przebywali tam jako rosyjscy lobbyści rozdający oficjalnie np. złote paindravy i inne drogie precjoza. Co nieoficjalnie to można się domyśleć po aferze w parlamencie europejskim.

  2. Davien3

   @rwd ruski od dekad mają takiego F-117 czy Tomahawka a dalej nie potrafia nic chocby zblizonego opracować więc Trophy nic im nie da technologię EFP juz maja a ciagle uzywaja w ASOP zwykłych granatów odłamkowych Zacofania technicznegoi nie przeskocza ot tak sobie.

  3. Davien3

   Franerk mówisz o Fideszu Orbana czy tych od Salviniego i Le Pen wielkich zreszta przyjaciół rzadzacej w Polsce skrajnej prawicy Kaczyńskiego i Ziobry?

 2. papa lebel

  Raczej zrealizował zlecenie.

  1. Davien3

   Juz wyszło na jaw ze i Białorus i Rosja ciesza sie z ataku Hamasu. Oj zagotowało sie w Izraelu jak to wyszło na jaw:)

 3. Adam S.

  Co za miałkie rozważania. Przecież co najmniej od czasów Rewolucji Październikowej wiadomo, że Kreml preferuje podsycanie i eskalację istniejących, realnych konfliktów, ponad tworzenie nowych. Bo to jest tańsze i bardziej wiarygodne. Komuniści doszli do władzy na fali prawdziwych problemów robotników z wyzyskiem przez właścicieli przemysłu. Wykorzystali złą sytuację robotników do przejęcia władzy i znacznego pogorszenia sytuacji nie tylko robotników, ale i całego społeczeństwa. Dziś rosja, jak profesjonalny sprzedawca, używa WSZYSTKICH realnych problemów i konfliktów na świecie do zaogniania sytuacji międzynarodowej i pogarszania pozycji swoich wrogów. Bliski Wschód, Afryka, Korea Północna, Brexit, Pandemia, Katalonia, Francja, rasizm w USA, nawet Nowa Zelandia. Wszędzie tam istnieją prawdziwe konflikty, które NIE SĄ WYWOŁANE przez rosję, ale są przez nią zaogniane w miarę potrzeby i dostępnych środków. To abecadło działania rosji, opisane np. w doktrynie Gierasimowa.

  1. Sorien

   Ślepe i gluche narody zachodu maja wyparcie i tego nie widzą bo realny świat jest dla nich zbyt straszny. Mamy siłę mamy potężne gospodarki potężne nato a rozgrywają nas przez naszą głupotę. Zamiast pogodzić się z tym że świat jest brutalny i nie taki jak nam wciskano przez ostatnie 30 lat wola to wypierać i zajmować się światopoglądami..... A tymczasem pekin Moskwa i Teheran prowadzą swoją grę przeciw nam , agresywna i bezwzględna. Migracja to broń w ich rękach i wiele wiele innych

  2. Rusmongol

   @sorien. Raz się z tobą zgadzam. Nato jest gluche i ślepe że nie kapuje że dziś liczy się jedynie siła. (oprócz USA). Od dawna promuje więc moje zdanie które o tym że nato w Europie powinno zniszczyć Rosję. Rosja to zagrożenie i źródło potrzebnego w UE bogactwa naturalnego.

 4. Sorien

  Pytaniem otwartym ale piekielnie ważnym jest to czy rzeź palestyny będzie ostatnim aktem tego co się dzieje czy tak naprawdę to dopiero będzie początek większej afery . Hamas zaprosił Żydów do strefy gazy tam na swoich ruinach będzie chciał ich niszczyć- musieli wiedzieć jak to się skończy, pytanie czg nie przesadzili bo sami przyznają że prowizorka Żydów ich zaskoczyła. Czy ni3 j3st to wojna Iranu na osłabienie Żydów ? Czy zaraz Hezbollah się nie dołączy potem syria by na końcu gdy już będą osłabieni na ile to możliwe zaatakował z całą sila Iran? Usa zaangażowane ,środki tracone zwłaszcza amunicji . Czy sytacji na wyższym poziomi3 w wyższej lidze nie wykorzysta Pekin ?

 5. Okarin

  Ciekawe jest fakt, że Rosjanie są nieudolni i bezsilni a zarazem wszechwidzący i wszechmogący.

Reklama