Reklama

Geopolityka

Morawiecki: "Planujemy wydać jako państwo polskie 120-130 miliardów na politykę obronną"

Fot. por. Błażej Łukaszewski/dgrsz.mon.gov.pl
Fot. por. Błażej Łukaszewski/dgrsz.mon.gov.pl

W czasie ostatniego posiedzenia komisji gospodarki i rozwoju wicepremier Morawiecki stwierdził, że w najbliższych 6-8 latach na politykę obronną rząd będzie chciał wydać ok. 120-130 mld PLN.

W trakcie posiedzenia sejmowej komisji gospodarki i rozwoju w dniu 21 grudnia 2015 r., wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, omawiając priorytety resortu na pierwszą połowę 2016 r. poinformował także o długofalowych zamierzeniach dotyczących przemysłu obronnego. Wicepremier stwierdził - "W najbliższych 6-8 latach planujemy wydać jako państwo polskie 120-130 miliardów na politykę obronną. Tutaj nie obowiązują nas zasady zamówień publicznych (...) związane z Komisją Europejską, z Unią Europejską, ale krępuje nas troszeczkę nasz własny apetyt na posiadanie najlepszych możliwych technologii."

Zgodnie ze słowami wicepremiera, fundusze te wydawane będą wspólnie z resortem obrony. Wypowiedź Mateusza Morawieckiego wskazuje, że wspomniane fundusze mają być przeznaczane na pozyskiwanie sprzętu wojskowego i uzbrojenia. Wspomniane zasady UE dotyczą bowiem zamówień publicznych.

Wicepremier odwoływał się prawdopodobnie do zawartego w artykule 346 Traktatu o Funkcjonowaniu UE wyłączenia z tych zasad niektórych zamówień w obszarze obrony i bezpieczeństwa (z uwagi na szczególny interes bezpieczeństwa państwa). Zastosowanie tego przepisu pozwala np. na ulokowanie zamówień w krajowym przemyśle obronnym.

Reklama

Komentarze (30)

 1. Big Boy

  Musimy dokupic 32-48 F16, musimy wzmocnic lotnictwo i OP

 2. ollo

  Aby móc to wydać znaczna część powinna być wydana w Polsce. Z takimi opcjami offsetu jak uruchomienie produkcji np. M-346.........u nas. Nie dla 8 czy 12 sztuk oczywiście . Mozna brać przykład z Izraela czy Turcji.

  1. ja

   .. I w konsekwencji mieć sytuację podobną do tej przy budowie Ślązaka i modernizacji MW gratuluję pomysłu.

 3. 45

  Panowie zostawcie w spokoju te T - 72,twarde i inny po ruski sprzent On jest dla mnie nie dla Was.Ja jestem rezerwa i dla mnie ten ruski Teciak jest ok Albo zabierzcie mi kartę mobilizacyjna.Ja zachodniego niechce,tylko ruski.Mając do wyboru Leoparda i T-72 wybieram teciaka.

 4. Krzysztof Załęski

  Priorytetem dla Rzeczypospolitej oprócz własnego bezpieczeństwa jest wsparcie gospodarcze , polityczne i militarne dla Ukrainy. Nie chodzi o eskalację działań wojennych na Ukrainie ale o zapewnienie przestrzegania porozumień z Mińska. Myślę, że wysłanie w misji stabilizacyjnej jakiejś brygady zmechanizowanej i kawalerii powietrznej w ramach ćwiczeń do Donbasu byłoby mile widziane przez naszych przyjaciół w Kijowie. Przychylna Ukraina jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa Polski i jej znaczenia w Europie i Świecie. Ukraińcy chcą u nas pracować i bardzo dobrze. Trzeba im dać maksymalne ułatwienia w tym względzie. Mam małą firmę transportową i zatrudniam ukraińskich kierowców i spedytorów. Mogę o nich powiedzieć - że są to dobrzy pracownicy, szanujący pracę. Mówią po polsku . Myślę , że obecnie trzeba zacząć pracować nad formułą stowarzyszenia obu Państw i obu Narodów. Zaznaczam, że nie jestem jakimś imperialistą, śniącym o Rzeczypospolitej "od morza do morza" , ... ale jednak jechałoby się na wczasy nad morze Czarne bez wiz i bez granic celnych.

  1. Aleksander S

   Same korzyści, nawet obustronne. Już nie mówiąc o tym jakie możliwości gospodarcze dla naszych państw przyniósłby nieograniczony dostęp do obu mórz. To dla nas naturalny kierunek rozwoju, jesli nie dojdzie do jakiejś unii to tylko na skutek działań zewnętrznych

 5. anakonda

  dziwie sie tym wszedobylskim ujadaczom zawiedzionym ze MON nie kupije wszystkiego i wszedzie tylko robi przemyslane zakupy i to jak do tej pory same konkretne ( f 16, Leopardy, wozki dla kraba,teraz doszła jeszcze moderka leo).Paranoiczny strach przed wszystkim nie jest dobrym doradca a ilosc posiadanej broni nie jest adekwantna do mozliwosci jej uzycia aby to zrobic trzeba miec przeszkolone kadry w danym zakresie inaczej jest to tylko zlom w magazynie( to odnoscnie demonstratorow ,i przekrojów broni i slepakow) a setki wystrzelonej amunicji imitujacej przeklada sie na mniejsza ilosc wystrzelanej amunicji po przeszkoleniu za to z lepszym efektem koncowym.Na koniec dodam ze dzialania mon poza gawronem sa jak najbardziej trafne i zasadne .

 6. turek

  Pracuję w prywatnej firmie przemysłowej jako manager. Gdybym zadeklarował że planuję wydać jakąś grubą kasę na coś tam to by mnie już na drugi dzień wylali. My zawsze planujemy najpierw co chcemy zrobić, co osiągnąć i jak to zrobić jak najtaniej. W dobrze zarządzanej firmie nigdy nie ma ani złotówki "do wydania", są za to plany i konkretne cele a skuteczność ocenia się po efektach. Kiedy doczekam tego w zarządzaniu państwowym mieniem?

  1. Rotua

   bzdura tu chodzi o bezpieczeństwo i trzeba wiedzieć konkretnie na ile sobie możemy pozwolić żeby mozna było rozplanować zakupy, a nie wymyślić sobie jakieś nie wiadomo co, a potem kupować okrojone wersje albo bez kół żeby kasy starczyło, albo nie kupić czegos wcale lub kupić zużyty złom od niemców albo amerykanów. Bardzo dobrze, że rżąd ma sprecyzowane najpierw ile może i ile chce wydać.

  2. koszt

   Nic zatem dziwnego, że później szeregowy pracownik ma kilka etatów za połowe pensji. W jednym hotelu prywaciarz chciał zatrudnić pracownika do recepcji który by musiał jeszcze gotować dla gości i sprzątać. Tak wygląda "cięcie kosztów"

 7. fdsr

  Wielka polska powstaje na naszych oczach !

  1. dst

   Rosja wydaje ROCZNIE 240 mld zł na wojsko. Niemcy podobnie. A my kupujemy przekroje broni i starą amunicje.

  2. tom

   Wielka POLSKA powstaje na naszych oczach ! !!!!!!!! Bo prywaciarze tworza wysokie PKB a nie panstwowo-oligarchiczna Rosja. Gdyby Niemcy jak Rosja wydawali 5% GDP (PKB) na zbrojenia byloby po nas. Mercedes czy BMW to nie sa panstwowe firmy zyjace z dotacji i koncesji jak w gornictwo energetyka LOT itd https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_real_GDP_growth_rate https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_past_and_projected_GDP_%28PPP%29_per_capita

 8. pozdro

  Do rej pory to z nowych zabawek widziałem pomorski dywizjon rakietowy i f16 leopardy to zdemobilu są

  1. Kapral

   Jeśli Leopardy są z demobilu to skąd są PT-91 i T-72 - ze złomowiska?

  2. Mireq

   Otwórz oczy to zobaczysz więcej.

 9. ja

  ... i zaczęliście od dziewięciu silników w ciągu trzech lat. Za sto lat pewnie wyjdzie 120-130 mld

  1. Krzysiek

   Coraz bardziej odnoszę wrażenie że ludzie w MON są jak dzieciak Mamo Mamo ja chciałbym gwiazdkę z nieba. A druga część mniejsza, mądrzejsza pokazuje im to na czym sami zarobią bo im przemysł zachodni już coś obiecał

 10. Mirko

  1000 nowoczesnych ppanc fire and forget i tak samo z grom plot. Reszta w sily spec. Zadnych zabawek typu helikoptery czy czolgi. Przeszkolic ludzi i grupy militarystow i chętnych na wzor szwajcarii i wystarczy. Nie bedzie bowiem wojny armia na armię! Tylko armia antyarmia flota antyflota

  1. fidżi

   no nie wiem.. Polska jest typowym krajem gdzie liczą sie siły lądowe i powietrzne.. co nam po flocie?

 11. Kris

  Plany, plany, gadanie i gadanie. To samo od ponad dekady kiedy zaczęto interesować się fatalnym stanem armii. Jedyne co nam wyszło to zachowanie lotnictwa dzięki zakupom kropli w morzu, czyli kilkudziesięciu F16, Rosomak, Spike, rakiety Grom. Oczywiście nadal w kategoriach wymienionych podstawą jest sprzęt posowiecki, RPG, Strieła, BMP-1, Suki i Migi. Dobrze, że Niemcy poczuły interes w przekazaniu nam Leopardów, bo byśmy teraz planowali modernizację T-72. Reszta leży i kwiczy i co gorsza nie zapowiada się, aby coś miało się zmienić. Z drugiej strony patrząc na śmieszne "armie" innych członków Układu W. nie jest najgorzej, ale to żadne pocieszenie, wobec ogromu zacofania.

  1. Rocco

   Niestety muszę Ci przyznać rację. Na wielu polach armia leży, kwiczy i wesoło macha nóżkami. Brak nowoczesnego systemu opl średniego zasięgu (my wciąż mamy Newy przecież....). Brak nowoczesnej broni przeciwpancernej. Za mało nowoczesnych samolotów bojowych (potrzebujemy co najmniej drugie tyle F-16) czy czołgów (większość przecież to już praktycznie bezużyteczne w otwartym konflikcie T-72 czy PT-91). To tylko część problemów. Niestety obawiam się, że nowy rząd ich nie rozwiąże, a wręcz wygeneruje nowe

 12. orca

  Money talks, bullsh!t walks. Pozyjemy zobaczymy. Nie podoba mi sie tylko... "...planujemy wydać jako państwo polskie 120-130 miliardów na politykę obronną". Czemu nie powiedzial "na wojsko", czy " na zbojeniowke"? Co to jest "polityka obronna"? Prosze mniej "politykowac" a wiecej "kupowac". Wydadza 100mld na zjazdy, wyjazdy i posiedzenia a 10 mld na przeplacony jeden okret wojenny.

 13. wolf

  Wydać na modernizację sił zbrojnych i obrony kraju chyba. Na politykę to wolałbym nie.

 14. Dankan

  chce czy chciał. Prawie robi wielką różnicę...

 15. Tomek72

  To jest NOWE ROZDANIE - i tak należy na to patrzeć.. POWINNIŚMY rozsądnie INWESTOWAĆ w rodzimy przemysł obronny, jestem przekonany, że możemy to zrobić lepiej niż w okresie międzywojennym. Wtedy te pieniądze będą budowały nie tylko potencjał militarny ale i ekonomiczny. A jednego bez drugiego nie będzie ...

  1. ZZR

   "nowe" rozdanie. Miesiąc urzędowania nowego rządu i z budżetu MON ubywa 200 mln zł na wykupienie węgla zalegającego na hałdach i uspokojenie górników.

 16. zlikfidować wojsko

  niby świat chce pokoju a pieniądze przeznaczane są na broń, po co? czy broń rozwiąże problemy i konflikty, ludzie będą bardziej się jednoczyć będą szczęśliwsi? Lepiej te środki przeznaczyć na to aby zapobiec konfliktom, a nie dawać powód aby je wszczynać. tyle ludzi głoduje i nie ma gdzie mieszkać, a kasa wydawana jest na kupę złomu która i tak w większości stoi nie używana, tyle żołnierzy ginie, urzędasy sobie siedzą za biurkami

  1. efe

   Serio szanowny pacyfisto? 70 lat temu pewien kraj był źle przygotowany do wojny i skończyło się wymordowaniem 6mln ludzi. Co gorsza nie miało to nic wspólnego z uzbrojeniem, tylko z ideologią... Po za tym to co piszesz do mrzonki, powinniśmy raczej przyspieszać programy zbrojeniowe, bo pacyfistyczni muzułmanie coraz bardziej się rozzuchwalają.

 17. Moshe Schwantz

  ... Panie , tzw. ministrze, a jako inne państwo, ile zamierzacie wydać na politykę zbrojeniową? Czepiam się wypowiedzi Pana Ministra: - "W najbliższych 6-8 latach planujemy wydać jako państwo polskie 120-130 miliardów na politykę obronną." Mają jednak rację naukowcy, ja chyba żyję w świecie hologramu, ale spaczonego

 18. Polish blues

  Może ktoś ze zorientowanych formumowiczów pokusiłby się o napisanie (ale poważnie bardzo proszę) co za te pieniądze można kupić np. tyle a tyle czołgów typu Leo 2A5, x myśliwców Typhoon, tyle a tyle haubic, tyle a tyle helikopterów uderzeniowych, łodzi podwodnych. Laikowi (jak ja) 140 mld niewiele mówi.

  1. janek

   tak dla janości to nie ma czegoś takiego jak "łódź podwodna" jest OKRĘT podwodny

  2. goldert

   Można kupić naprawdę sporo dobrego sprzętu, lecz znając rozbuchaną kadrę oficerską w MON połowa zostanie przeżarta, kolejna sprzeniewierzona w niezliczonych dialogach technicznych. Za to za to co zostanie (jakiś niewielki promil) zrobi się modernizacje techniczną w polski stylu i odtrąbi wielki sukces - Ku Chwale Ojczyzny".

  3. ekonomista

   W kontraktach duże znaczenie ma serwis, części, chęć wsparcia swojego przemysłu. Program zakupu śmigłowców powinien uwzględniać zakup dostosowanego do nich uzbrojenia. A armiach ogromne znaczenie ma logistyka i wszelkiego rodzaju pojazdy/samoloty transportowe. A w uproszczeniu: Szwecja za 546 mln $ kupiła 15 najnowszych black hawk-ów M, czyli za 140 mld można kupić prawie 1000 sztuk. Leopard 2A7 to około 20 mln $ za sztukę, czyli za 140 mld dostajemy 1750 sztuk. Korea za 8 sztuk aw159 ZOP zapłaci 560 mln$, czyli za 140 mld można kupić 500 sztuk. Norwegia za 1150 EUR dostanie 16 AW101 SAR, z 15 letnim serwisem. Za 140 mld 470 sztuk.

 19. Szczery

  Te pieniadze to sa te 150 mld ukradzione z OFE tylko po drodze gdzies sie 20/30 mld zagubilo? Prosze zwrocic uwage ze planuja wydac, oni nie maja zadnej przemyslanej koncepcji, beda je wydawac ad hoc w zaleznosci ktory zaklad bedzie potrzebowal dofinansowania. W rezultacie po tej wielkiej modernizacji WP bedzie nadawalo sie tylko do kolenjego genialnego planu ale chyba nie bedzie juz na to funduszy.

  1. Viggen

   Przed wyborami też byłeś tak szczery? Ostatecznie kto przywłaszczył kasę z OFE, kto chciał kupić system opl nieistniejący? Amnezja?

  2. mc

   Kolego "Szczery" -jeśli ktoś ukradł 150 mld z OFE to możesz mówić tylko o poprzedniej ekipie rządowej. Jeżeli ktoś ocenia ile będzie mógł wydać w ciągu najbliższych kilku lat oznacza to tylko, że maja zamiar wydawać na wojsko co najmniej 2 % PKB - a to jest policzalne, i każdy księgowy (i Szef) powie że należy planować wydatki. Jeżeli planują wydatki to znaczy (w przeciwieństwie do tego co napisałeś), że nie będzie wydawania "ad hoc". To że polskie zakłady będą dostawały regularne zamówienia - to chyba dobrze ? ...chyba że jesteś z innego kraju.

 20. cyrk

  Na przywileje emerytalne wojskowych w tym czasie pójdzie 64 mld zł. Na wszystkie przywileje emerytalne 240-280 mld zł

 21. Hammer

  OPL. modernizacja sił pancernych, Artyleria i broń p-panc. Ile się tylko da w oparciu lub przy współudziale Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego bo tylko to pozwoli wyjść mu z postsowieckiej rzeczywistości. Trzeba pomyśleć o nawiązaniu współpracy np, z Saabem

 22. defender

  Czyli wychodzi między 16,25 a 20 mld pln rocznie na ... POLITYKĘ OBRONNĄ. W tym momencie roczny budżet MON to ok 31 mld pln. Proszę o szczegóły dotyczące modernizacji technicznej.

  1. Wang

   Nie 31 a 39mld. Najciekawsze, że program 500+ będzie kosztował około 15mld w 2016 a w 2017 już 21mld. Oznacza to, 1.2%PKB. czyli wiecej niż połowa budżetu MON. Jestem ciekaw komu zabiorą... Osobiście podejrzewam, że to właśnie budżet MON zostanie walnięty na jakieś 5-7mld...

 23. Gucio

  Wychodzi na to, iż od 2016 r. włącznie, roczny budżet MON będzie oscylował na poziomie 17 - 20 mld zł.Co można zmodernizować i nabyć za takie pieniądze dzisiaj? Chyba niewiele? Kiepsko to wygląda.

 24. BrzuszekObrzartuszek

  Tyle fabryk w Polsce polskich zbrojeniowych a mają co produkować ? Może Mielec i Świdnik odkupić i z Ukraińcami globalnie remontować i modernizować rodzinę Mi i wspólnie rozwijać Sokoła oraz Mi lub nową platformę, polsko-ukraińską. Gdyby nie Kolczuga czy Tamara wczesnego prezydenta, Ukraina już by była w NATO. Niby jest współpraca polsko-turecka, rocznice, itp. a jednak Rosjanie z Turkami o ropociągach czy gazociągach rozmawiają. Taki potencjał ma Ukraina.

  1. bh

   Po co kupować Mielec i Świdnik jak taniej można zbudować nowe hale, kupić nowy sprzęt i ściągnąć ze Świdnika-Mielca fachowców.

 25. Wojmił

  Co za bzdura... Polska nawet swojej broni strzeleckiej nie jest w stanie wyprodukować jak widać to wyraźnie... Apetyty są zbyt wielkie jak konstrukcja BWPa, gdzie w Europie pozostało dwóch producentów BWP i w USA także a oni, że polski przemysł jest w stanie BWP dobry wyprodukować.. itp itd.. szkoda więcej nawet komentować te bzdury..

Reklama