Reklama

Geopolityka

Morawiecki leci do USA

Autor. Kancelaria Premiera/Twitter

Rozmowy w Białym Domu, spotkanie z przedstawicielami czołowych firm amerykańskiego sektora zbrojeniowego oraz udział w debacie w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego – to plan wizyty premiera Mateusza Morawieckiego, w USA, która rozpocznie się we wtorek i potrwa do czwartku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadając w poniedziałek wizytę wskazał, że głównymi jej tematami będzie polsko-amerykańska współpraca gospodarcza oraz kwestie bezpieczeństwa Polski. Jak zaznaczył, poruszone zostaną także kwestie współpracy w sektorze energetyki.

Müller podczas briefingu przed wylotem z kraju przypomniał, że niedawno Polskę odwiedził prezydent USA Joe Biden. „Prezydent Biden spotkał się i z prezydentem Andrzejem Dudą i z premierem Mateuszem Morawieckim. To jest kontynuacja tych rozmów, które miały miejsce w ostatnim czasie" – mówił Müller.

Reklama

Czytaj też

Jak poinformował, w trakcie wizyty szef rządu spotka się z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Podczas tego spotkania będą poruszane kwestie gospodarki, sektora zbrojeniowego oraz energetycznego.

„Pamiętajmy, że w Polsce trawa bardzo ważna inwestycja, czyli budowa pierwszej elektrowni jądrowej. To jest elektrownia, która powstanie we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse" – mówił rzecznik rządu.

Czytaj też

Jak dodał, podczas wizyty premier Morawiecki spotka się z przedstawicielami amerykańskich firm zbrojeniowych. „W tym tych firm, które produkują dla nas czołgi Abrams oraz myśliwce F-35.

„Kolejne spotkania dotyczą spraw gospodarczych, sektora finansowego. Premier weźmie udział w spotkaniu w siedzibie MFW. Tam duża sesja dotycząca kwestii geopolitycznych, gospodarczych, wstrząsów makroekonomicznych, które dotyczą całego świata" – mówił rzecznik rządu.

Premier ma wziąć też udział w spotkaniu w siedzibie Atlantic Council.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Fan

  @wert modernizacja F-16 zapewne będzie tańsza od zakupu FA-50 i ... modernizacji

  1. wert

   otrzymujesz samolot NOWY i TANI w eksploatacji. Na modernizację F-16 my NIE mamy samolotów, (chyba że szczątkowe lotnictwo chcesz uziemić całkowicie) a jankesi nie mają mocy przerobowych aby to zrobić szybko. Nawet Tajwan zalicza opóźnienia. Mści się decyzja opcji moskiewskiej o REZYGNACJI z jednej eskadry F-16 na rzecz eskadry gebelsowego MiGoszrota ale sami ją sobie wybraliśmy. TERAZ musimy nadganiać zapewne przepłacając przy okazji. Za błędy się płaci. Tylko czyje to błędy, kogo wtedy wybierałeś do rządzenia Polską?

  2. Fan

   @wert. Błędów poprzedników jak to dobrze zauważyłeś nie naprawia się błędami w postaci kupna aż 48 pseudo myśliwców. Wszyscy się zgodzimy że są kłopoty z dostępnością maszyn to nie można było zamówić powiedzmy jedna eskadrę czy 24 tych nieszczęsnych FA-50 w ramach pomostu a za resztę dokupić eskadrę F-35. Czy my się znowu musimy pchać w samoloty bez przyszłości( patrz ocena Korei) jak z tymi Migami.

  3. wert

   Fan@ błąd to Twoja ocena, rzekłbym że mocno subiektywna. Mi jest bliższa opinia pilotów którzy np maja czterocyfrowy nalot. Jak to jest że im człowiek mniej kumaty w temacie tym badziej jest przekonany o swojej nieomylności? Samolotów potrzebujemy na już aby zatrzymać i przekonwertować pilotów na efy, do tego mamy samolot CAS. Nie przewagi ppowietrznej. Poczytaj jak wygląda oiperacja lotnicza wg NATO. To co widzisz na UKR ma się nijak. F-35 dostajemy tylko dlatego że Turcja wyleciała z kolejki., są cedzone w pojedyńczych sztukach aby każdy cos dostał. Opóźnienia F-16 wynoszą ok 200 szt. To co możemy mieć w miarę szybko to starsze od MiGów wersje A/B dobre TYLKO na dokończenie żywota na UKR. FA polatają wiele lat i maja spory potencjał moderki

 2. Chyżwar

  Zdecydowanie wolałbym, żeby poleciał tam Błaszczak. On ma w zwyczaju przywozić dobre wiadomości. Morawiecki ma inny obyczaj. Później Duda musi prostować tak zwane: "pozytywne sygnały płynące z Warszawy".

  1. szczebelek

   Przecież on tam leci co najwyżej porazmawiać o tym co jest zamówione, może przyspieszyć dostawy ewentualnie odpisać coś z rachunku na nadchodzące potwierdzenia LOR-ów dla drugiej fazy Wisły i Kruka oraz umowy na Homara. Jeszcze jest kwestia modernizacji naszych F16 lub kupna eskadry nowych z upustem.

  2. Fan

   @Chyżwar. wystarczy że Błaszczak poleciał do Korei i kupił za prawie 3 mld dol. samoloty do zwalczania partyzantki. Ps A Koreańczycy za te same pieniądze zamówili sobie u Amerykanów 20 dodatkowych F-35 !

  3. wert

   Fan@ zaktualizuj bazę przekazów dnia. Aktualny brzmi: "jak można było dopuścić aby nasze F-16 miały MNIEJSZE możliwości od FA dla ktorego właśnie wybrano PhantomStrike. To nedopuszczalne. F-16 do natychmiastowej modernzacji".

 3. Fan

  @Chyżwar. wystarczy że Błaszczak poleciał do Korei i kupił za prawie 3miliardy dol. 48 samolotów do zwalczania partyzantki.

 4. Paweł P.

  Najwyższa pora przeliczyć USD, wychodzi 6 zł.

  1. Pucin:)

   @Paweł P. - trafiłeś w sedno.

 5. Był czas_3 dekady

  Nasz premier jedzie po bezzwrotne wielomiliardowe pożyczki, kasę jaką dostaje Izrael? Brawo!

Reklama