Geopolityka

MON zamawia doradztwo prawne dla Wisły

System Wisła ma zastąpić w Wojsku Polskim przede wszystkim zestawy Newa-SC. Fot. sierż. Paweł Erdmann/33drop.wp.mil.pl
System Wisła ma zastąpić w Wojsku Polskim przede wszystkim zestawy Newa-SC. Fot. sierż. Paweł Erdmann/33drop.wp.mil.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło poszukiwania usługodawcy, który zajmie się doradztwem prawnym podczas procedury zmierzającej do zawarcia umowy offsetowej w związku z pozyskaniem przeciwlotniczego i przeciwrakietowego zestawu rakietowego średniego zasięgu Wisła. Termin składania ofert lub wniosków upływa 6 czerwca 2016 roku. 

Zadaniem usługodawcy będzie sporządzenie oceny ofert offsetowych, które wpłyną do MON, doradztwo i uczestniczenie w negocjacjach z zagranicznym dostawcą. Doradca prawny zajmie się również sporządzeniem umowy offsetowej, przygotowaniem projektów aktów prawnych czy przygotowaniem opinii prawnych.

Czytaj też: Prezentacja zmodernizowanego radaru Patriot

Zamówienie obejmuje roczne świadczenie usług prawniczych przez 30 godzin w miesiącu z możliwością przedłużenia na 120 godzin. Czas ten liczony będzie od dnia złożenia pierwszej umowy offsetowej na system rakietowy Wisła. 

Jak zaznacza MON, usługi dla resortu świadczone będą w zakresie prawa handlowego, cywilnego, gospodarczego, własności intelektualnej, zamówień publicznych, europejskiego i międzynarodowego, przepisów regulujących działalność sektora zbrojeniowego oraz tych regulujących zawieranie przez Skarb Państwa umów offsetowych. Jednym z wymogów stawianych przez MON jest doświadczenie w co najmniej 5 z wymienionych obszarów, które nabyte zostało w ciągu ostatnich trzech lat.

IU nadal prowadzi negocjacje w kwestii pozyskania systemu Patriot do programu "WISŁA". Jak zaznaczył w marcu gen. Adam Duda podczas posiedzenia Sejmowej Podkomisji ds. Polskiego Przemysłu Obronnego oraz Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, MON planuje pozyskanie 8 baterii do 2025 roku.

Według wypowiedzi szefa Inspektoratu Uzbrojenia oferta przedstawiona Polsce przez USA jest jednak nieakceptowalna ze względu na poziom finansowania oraz niewystarczający transfer technologii. Proponowany w ramach oferty rządowej system Patriot PDB-8 nie spełnia wymogów Polski w zakresie sieciocentryczności i dookólnego zwalczania celów.

Generał Duda potwierdził, że strona polska rozpoczęła rozmowy z odrzuconym podczas dialogu technicznego konsorcjum MEADS oferującym sieciocentryczny system obrony powietrznej wybrany m. in. przez Niemcy w programie TLVS. Rozmów nie prowadzi jednak Inspektorat Uzbrojenia, ale bezpośrednio Ministerstwo Obrony Narodowej.

Komentarze (8)

 1. jacek

  brać MEADS i tyle,, nie ma się co cackać z Patriotem, oferta MEADS od dawna jest lepsza dla Polski, tylko ślepy tego nie widzi !!

  1. vvv

   a jakie rakiety ma MEADS? :D

  2. xyz407

   Przy naszych możliwościach finansowych zainteresowałbym się systemem, który byłby rozwiązaniem zarówno dla programu "Wisła" oraz "Narew". Przy kosztach zakupu i utrzymania dwóch systemów polskie kły nie będą kąsać tylko szczypać ewentualnego przeciwnika, bo będzie ich jak na lekarstwo. Oczywiście dla transferu technologi dałbym dużego plusa.

 2. kapralek

  Przepraszam bardzo, to po co to ministerstwo zatrudnia kilkuset prawników, płacąc im kilka milionów miesięcznie???? Przecież to jest skandal czystej wody!

 3. Lotnik

  Międzynarodowe konsorcjum MEADS International z siedzibą w Orlando na Florydzie składa się z trzech firm: amerykańskiego Lockheed Martin, MBDA Deutschland GmbH (wcześniej Lenkflugkörpersysteme, LFK) oraz MBDA Italy. Firmy te stworzyły międzynarodowy zespół inżynierów pracujących nad technologiczną koncepcją i kształtem MEADS, który stał się wzorem dla innych tego typu przedsięwzięć transatlantyckich. Stany Zjednoczone pokrywają 58% kosztów programu MEADS, Niemcy 25% i Włochy 17%. W maju 2005 konsorcjum MEADS International podpisało umowę na zaprojektowanie i rozwój systemu, o łącznej wartości 2 mld USD i 1,4 mld EUR. Dlatego Niemcy wybrały MEADS, że daje im to dostęp do amerykańskich technologii, a co to daje Polsce?

 4. defender

  cena się nie zmieniła, tylko za sam system należy zapłacić ok 13 mld pln, a na późniejsze uzbrojenie, rakiety pac 3 mse i gem-t płaci się osobno bo to amunicja! razem może wyjść owszem około 35 mld, bo to tyle kosztuje jak się chce mieć dużo rakiet które mogą nas bronić. meads nie będzie wcale tańszy, a droższy i wątpię że przewyższy patriot parametrami.

 5. xyz407

  Nie chce mi się wierzyć, ze nie wybierzemy Patriota. Trochę namieszała cena 40 mld zł za 8 baterii, a teraz trwa zastanawianie się jak tę żabę przełknąć. Gdyby było inaczej, to sprawa Patriota byłaby już dawno zamknięta.

 6. asd

  chyba chłopaki wyciągnęli wnioski z F16. chcą sporo wyciągnąć, ale nie będzie łatwo. Opinie międzynarodowych korporacji nie są łatwe do zbycia, bo zapewne taka wygra

 7. Jacek

  Przecież w strukturach MON są prawnicy!!!

  1. Michał

   Przy kosztach całego systemu to nic nie znaczy. Dobrze że biorą sobie pomoc, mają przynajmniej świadomość własnych ograniczeń.

  2. Kiks

   Są. Tylko na tym to polega. Aby być. U nas ten schemat obowiązuje wszędzie zaczynając na instytucjach państwowych, a na prywatnych firmach kończąc, zwłaszcza tam gdzie panuje wszechobecna "niczyjość" i brak jakiekolwiek odpowiedzialności czyli w koncernach.

  3. Grenadier

   Odpowiedź ówczesnego sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesława Mroczka - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 13496 w sprawie zatrudnionych w MON radców prawnych z 15 marca 2013 r. - teraz liczba może być nieco inna, ale pewnie nieznacznie: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=43BBD599 "W urzędzie ministra obrony narodowej zatrudnionych jest 71 pracowników z wykształceniem wyższym prawniczym, w tym 18 pracowników zajmujących stanowiska radców prawnych. Miesięczny koszt zatrudnienia wskazanych pracowników wynosi 461 340,02 zł. Ponadto w urzędzie ministra obrony narodowej pełni zawodową służbę wojskową 47 żołnierzy zawodowych z wykształceniem prawniczym, w tym 22 żołnierzy zajmujących stanowiska radców prawnych (w tym 20 na stanowiskach służbowych, 2 w rezerwie kadrowej). Miesięczny koszt ich utrzymania (w tym wysokość uposażenia) wynosi 394 548,45 zł. (...) Ponadto informuję, że w strukturach organizacyjnych Sił Zbrojnych RP jest możliwość zawierania przez dowódców jednostek wojskowych umów zlecenia oraz umów z kancelariami prawnymi na obsługę prawną. Miesięczna kwota wydatkowana przez wszystkie (23) oddziały gospodarcze podległe Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych oraz jednostki pozostające na ich zaopatrzeniu finansowym z tego tytułu oraz z tytułu świadczenia pomocy prawnej na podstawie umowy o pracę wynosi 650 000 zł."

 8. Plusik

  Ile to już czasu trwa ta cała szopka z OPL Wisła Narew czy Pilica leżą a my gadu gadu ................... szabelką machać polak potrafi ............