Reklama

Geopolityka

Mjanma: aresztowano doradcę byłej szefowej rządu

Fot. Global Media Sharing/Flickr/CC-BY 2.0
Fot. Global Media Sharing/Flickr/CC-BY 2.0

Australijski ekonomista Sean Turnell, który był doradcą szefowej obalonego przez wojsko rządu Mjanmy, noblistki Aung San Suu Kyi, został postawiony w czwartek przed sądem. Oskarżono go o próbę ucieczki z Mjanmy i posiadanie poufnych informacji na temat tego kraju.

Turnell miał podjąć próbę ucieczki w lutym, tuż po tym jak junta wojskowa dokonała zamachu stanu. Australijczyk od tamtej pory przetrzymywany jest wraz z innymi więźniami politycznymi w zakładzie karnym Insein w Rangunie.

Według relacji adwokata obecnego podczas rozprawy, ekonomista stawił się przed sądem "osłabiony i zmęczony". W lipcu jego żona apelowała o zwolnienie go ze względu na stan zdrowia.

Nie ujawniono szczegółów dotyczących rzekomych przestępstw Turnella, ale media państwowe przekazały, że Australijczyk miał dostęp do "poufnych informacji na temat finansów" Mjanmy oraz że próbował zbiec za granicę.

1 lutego birmańska armia obaliła demokratycznie wybrany rząd Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) i aresztowała stojącą na czele gabinetu laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Od tamtej pory wojskowe władze brutalnie tłumią masowe protesty i wielokrotnie otwierały ogień do pokojowych demonstrantów. Według aktywistów zabito ponad 1,1 tys. osób, a ponad 7 tys. przebywa w aresztach lub więzieniach.

Władze postawiły Suu Kyi szereg zarzutów kryminalnych, za które grozi jej wieloletnie więzienie i wykluczenie z polityki. Twierdzą również, że NLD sfałszowała ubiegłoroczne wybory parlamentarne, w których odniosła przygniatające zwycięstwo. Komisja wyborcza nie dopatrzyła się wówczas żadnych nieprawidłowości.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama