Reklama

Geopolityka

Macron: wejście Ukrainy do NATO jest mało prawdopodobne

Fot. Пресс-служба Президента Российской Федерации/Wikimedia Commons/CC
Fot. Пресс-служба Президента Российской Федерации/Wikimedia Commons/CC

Wejście Ukrainy do NATO jest mało prawdopodobne – powiedział prezydent Francji Emmanuela Macron w środę w rozmowie z zagranicznymi mediami. Francuski prezydent ponownie podkreślił potrzebę udzielenia „gwarancji bezpieczeństwa” Ukrainie, ale także Rosji, po zakończeniu wojny.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W rozmowie z kilkoma międzynarodowymi dziennikami Macron zaznaczył, że wejście Ukrainy do NATO byłoby w Rosji odbierane jako konfrontacja i że nie jest to „najbardziej prawdopodobny scenariusz".

Czytaj też

„Nie można sobie tego wyobrazić z taką Rosją" - oświadczył Macron w rozmowie z dziennikarzami „Le Monde'a", „Wall Street Journal" i libańskiego „An Nahar".

Reklama

„Niezależnie od tego, czy Ukraina wejdzie do NATO – a to nie jest najbardziej prawdopodobny scenariusz – będzie musiała otrzymać gwarancje bezpieczeństwa, tym solidniejsze, że została zaatakowana przez Rosję" – dodał prezydent Francji.

Macron podkreślił równocześnie potrzebę udzielenia „gwarancji bezpieczeństwa" także Rosji po zakończeniu wojny. „Na koniec trzeba będzie posadzić wszystkich przy stole. I niech wszyscy Europejczycy i mieszkańcy Zachodu, którzy udzielają mi lekcji moralnych, wyjaśnią mi, z kim będą siedzieć przy tym stole" - dodał.

Czytaj też

„Nie chcę, żeby następnego dnia negocjowali tylko Chińczycy i Turcy" – podkreślił, odnosząc się do mediacyjnych wysiłków tureckiej dyplomacji.

Prezydent Francji ponownie opowiedział się także za strategiczną autonomią Europy w ramach NATO z mniejszą zależnością od Stanów Zjednoczonych. „Nie ma europejskiej architektury bezpieczeństwa bez strategicznej autonomii w NATO i z NATO, ale nie zależnej od NATO" – zaznaczył.

Czytaj też

„Sojusz nie jest czymś, na czym polegam, jest czymś, co wybieram (...) Musimy przemyśleć naszą strategiczną autonomię" – doprecyzował Macron.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (14)

 1. Tak sobie obserwuję

  Po co komu Francja w NATO? I Niemcy? Kolaborują z wrogiem, ważniejszy dla nich biznes za wszelką cenę. Unia w dziejszej postaci bardziej odrzuca niż przyciąga. A Macron? Wygląda jak chłopczyk w piaskownicy, bije łopatką po piasku bo oprócz gamoniowatego Scholza, wszyscy poszli się bawić w lepsze miejsce.

  1. Adam S.

   W ogóle zaczyna to wyglądać,że NATO straciło rację bytu, bo w obliczu konfliktu nie ruszyło palcem. Jest bardzo prawdopodobne, że po wojnie utworzy się nowy sojusz, już bez Francji, Niemiec, Węgier i Turcji. Za to z Japonią, Australią i Koreą Południową.

 2. Rainman184

  Niemcy , wywołały dwie wojny światowe , obydwie przegrały , a jakoś rządzą dalej się w Europie i toczą wojnę ekonomiczna z polską , Francja to ci co mają czołgi 5 biegów do tyłu a jeden do przodu , żadnych wniosków nie wyciągnęła po 2 wojnie światowej , jedynie Wielka Brytania chyba zrozumiała że lepiej w zarodku się zaangażować niż potem miliony mają ginąć

 3. Kim Un Jest

  Ten to jest jak taki Rysio Petru, któremu się udało... Wafel moskala, który już się nawet nie kryje. Prawda taka że zarówno żabojady jak i szwaby nie mają w tej wojnie za wiele do gadania, to ich boli troszkę. Największy ból dupy mają jednak dlatego, że po tej wojnie Europa się zmieni. Układ sił się zmieni, a sporo starych biznesów z kremlem bezpowrotnie poszło się je..#*! jak krążownik Moskwa xd ale zawszone troliska i tak będą pisać o nieuchronnym marszu potęgi bolszewików na świat xd Ukraina uderza pomału ale za to celnie i boleśnie, widać jak boli po wypowiedziach kibiców. Polska & Ukraina twardy klin w stary układ!

 4. ktosiex

  Powiedział to, o czym każdy wie, ale nikt nie chcę przyznać prawdy. Dla zachodu Ukraina jest tylko buforem między Rosją, a cywilizowaną Europą. Ani nie wstąpi do NATO, ani do UE z taką gospodarką. Macedonia spełniła wszystkie warunki (Ukrainie do tego daleko), jest bogatsza, nie jest w stanie wojny, a mimo to wciąż nie jest w Unii. To by było kolejne tysiące kilometrów granicy NATO/UE z Rosją, z dużym ryzykiem, że Rosja znowu zaatakuję i zachód będzie musiał się zaangażować w wojnę, a nawet w niej uczestniczyć.

  1. Monkey

   @ktosiex: Tak, masz rację. Zdarza się, że trzeba się zaanagażować w wojnę, a czasem nawet w niej uczestniczyć. Tak to bywa.

 5. Marcin767@

  Z tym że Pan Macrone w najbliższej perspektywie co najmniej stulecia nie jest wstanie zastąpić bezpieczeństwa w Europie niczym innym jak Nato a nawet je osłabia. Więc to co Pan wybiera, Pan dzieli, Rosja jest wrogiem i zawsze tak było ale dalej od Francji i tak również było 1939 r. A tylko razem mamy szanse zachować własną suwerenność a wy mało brakło abyście byli już czerwoni.

 6. opozycja

  Ciekawe czy sa za wejsciem do UE. Napewno po wonie - odbudowa Ukrainy to beda duze Iwestycje (Raczej nie Polskie bo jestemsy za biedni) A niemieckie i Francskie- i napewno nie za darmo. Pewnie przejscie najleszych firm (jak w POlsce z TARONEmbylo) stoczni, czy ziem rolniczych. Z drugiej strony nie wiem czy wpuszcza Uktaine Do UE bo zachwailo by to wladza starych panstw. No zobaczmy

  1. Sorien

   Śmieszni są ci co już wiedzą że UA wojnę wygra , Rosja porzuci ambicje mocarstwowe i już gdybaja kto będzie UA odbudowywał? A prawda jest taka że za dwa lata możemy mieć kacapów na Bugu .... I że UA nikt nigdy nie odbuduje tylko miejscowa ludność .... Ruskie nawet jak będą wyparci z granic UA to będą pakować rakietami w nich niczym Hamas do potęgi 3 w Izrael.... UA dzielnie się broni ale szans nie ma w długiej perspektywie.... Przed 24 lutego 2022 ich demografia goniła na dnie Mołdawię (cel nr 2) młodzi uciekali starzy umierali - katastrofa demograficzna gorsza jak w Polsce . Po 24 lutego lepiej nie będzie a o wiele gorzej . Jak Bidena nie zastąpi jakiś nowy Regan to UA nie ma szans

  2. opozycja

   Nawet jak Ukraina wygra (opcja poztywna) to czytalem sporo analiz - np K.rzysztof Wojczal - ze Ukraina dla Polski bedzie obciazeniem. I nie chodzi o uchoccow ale na wielu pozmach. Ale slyuszlem tez opinie poztytwne ze w UE Ukraina bedzie gloswac jak Polska. Nie wiem czy Polscy Rolicy by byli za Ukraina bo to jednak konkrencja i to nie mala. Zobaczmy

 7. xiomy

  Na miejscu tak mało wiarygodnego sojusznika jakim dla Paktu jest Francja, uważałbym z pouczeniami do co perspektyw członkostwa Ukrainy. To nie kto inny jak właśnie Francja niedawno sama prosiła o dołączenie do struktur NATO, więc niech teraz nie wyrywa się przed szereg starszych członków - np. takich jak Polska. To nie Francja będzie miała decydujący głos....

 8. Sorien

  UA jest koniecznie by była po naszej stronie - ale do tego by to się spełniło trzeba gościa z jajami w białym domu .... Co nie będzie się bał wojować jak facet . Ustawić sprytnie i powoli wojska NATO kilkadziesiąt km za obecnym frontem i stać czekać . Wciągnąć UA na zachód są nam potrzebni a zwłaszcza wodzowi zachodu czyli USA w starciu z Chinami . Mikron to jest dziecko LGBT oderwany od rzeczywistości w różowym świecie , bredzi bo jego psychika jesczcze nie dopuściła do siebie że w XXI wieku mogą być wojny . Boi się dziecko wszystkiego . Jakie gwarancje ruskim ? Przecież Putin nie atakował UA bo bał się NATO tylko dlatego że chciał mieć lepszą pozycję do rywalizacji z zachodem do wymuszania kryzysów żywnościowych do posiadania dodatkowego 40mln mięsa armatniego w razie co do zasobów naturalnych. Ukraina to środek tak samo jak Mołdawia i Gruzja do zwiększana potęgi ruskiego świata

 9. Krzywy

  Pewnie! Odrzućmy kraj z armią zaprawioną w walkach z wrogiem. Świetny pomysł, chłopaku!

 10. Rudy 102-

  Unia i NATO wolne od Ukrainy rosij

 11. oko

  Skoro Macron i Scholz wraz ze swoimi komunistycznymi mieszkańcami są publicznie po stronie Rosji I Putina i jednocześnie stoją w sprzeczności z interesami i celami NATO , to należałoby złożyć wniosek o wykluczenie tych państw że struktur NATO i Uni Europejskiej z uwagi na popieranie państwa totalitarnego i terrorystycznego . Ciekawe jakby takie postępowanie wobec niepraworzadnych państw przeprowadziło NATO i UE .

 12. Rudy 102-

  Bardzo dobrze na chzzzz nam Ukraina

 13. Milutki

  Francja wypadła z negocjacji w sprawie Ukrainy. Ani Rosja ani Ukraina nie chce francuzkiego pośrednictwa co Macrona mocno boli że jego mocarstwowe marzenia się nie ziszczają.

 14. Filemon66

  Chłopak znowu majaczy a żółte kamizelki już czekają

Reklama