Reklama

Geopolityka

Łotwa zwiększa budżet obronny o 27%

Fot. Latvia in NATO/Twitter
Fot. Latvia in NATO/Twitter

Łotewski rząd przedstawił budżet na 2017 rok. Zgodnie z planem władze państwa przeznaczą 1,7 proc. PKB na obronność.

Zaplanowane przez władze Łotwy zostaną zwiększone o 98 mln euro. 1,7 proc. PKB państwa zostanie przeznaczonych na wydatki zbrojeniowe. Oznacza to, że Łotwa zbliża się do wyznaczonego przez porozumienia NATO progu 2 proc. PKB na obronność. Zgodnie z planami władz, zostanie on osiągnięty w 2018 lub 2019 roku. 

Wydatki na obronność wzrosną o 98 mln euro, czyli o 27,7 proc. (warto zwrócić uwagę na fakt, że wydatki na opiekę zdrowotną wzrosną w tym samym czasie o 8,5 proc.). Jak podkreślają władze Łotwy, wszystkie wzrosty związane są z realizowanymi przez rząd założeniami, w tym tej o osiągnięciu 2 proc. PKB na obronność. Budżet musi jednak jeszcze zostać zaakceptowany przez łotewski parlament.

Czytaj więcej: Kanada wyśle żołnierzy na Łotwę

Jeszcze w 2014 roku Łotwa przeznaczała na cele obronne nieco mniej niż 1 proc. swojego PKB. Według danych Sojuszu Północnoatlantyckiego wydatki obronne Łotwy stanowiły w latach 2012 i 2013 ledwie 0,9 % PKB. W przyszłym roku budżet wzrośnie do 1,7 proc. PKB, co oznacza, że Łotwa przyśpieszyła w ciągu ostatnich miesięcy z realizacją celów państw sojuszniczych NATO. Zgodnie bowiem z planami z 2014 roku, trzy lata później budżet obronny kraju miał wynosić ok. 1,3 proc. PKB.

W zeszłym roku Łotwa poinformowała o planie zakupu amerykańskich systemów przeciwlotniczych Stinger. Pozyskiwane są też systemy radarowe, jednym z priorytetów jest również broń przeciwpancerna. Trwają również dostawy używanych wozów bojowych CVR(T), pozyskanych w Wielkiej Brytanii. Ponadto, zwiększany jest stopień gotowości armii, rozbudowywana jest też infrastruktura - w tym przeznaczona do ćwiczeń. W przyszłym roku na Łotwie ma być rozlokowana batalionowa grupa bojowa NATO, dowodzona przez Kanadę, wspierana m.in. przez Polskę.

Bałtycka współpraca

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało we wrześniu o ustaleniu z resortem obrony Łotwy procedury współdziałania podczas zamawiania sprzętu i wyposażenia dla armii obu państw. Podpisano w tym celu list intencyjny, który posłuży jako dokument ramowy dla zacieśnienia współpracy, zwłaszcza w dziedzinie zwiększenia możliwości obronnych, przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa regionalnego, wzmocni potencjał odstraszania państw NATO w rejonie Bałtyku i pozwoli Rydze i Wilnu na zwiększony udział w inicjatywach Paktu Północnoatlantyckiego. Wiadomo już, że w najbliższym czasie planowane jest ogłoszenie przetargów na system zarządzania obroną przeciwlotniczą, rakiety przeciwpancerne i rakiety przeciwlotnicze krótkiego zasięgu. Kraje bałtyckie dokonywały wraz z Estonią zakupu amunicji do granatników Carl-Gustaf, ale teraz zakres współpracy może być zdecydowanie szerszy.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Paweł

  Czyli Łotwa stała się 21. gospodarką świata... a per capita, numer 1: z PKB na głowę mieszkańca w wysokości 254 000 USD. Czyli jakieś 2.5 raza więcej niż do tej pory najbogatszy Katar!

  1. Lotos Oil SA

   Oczywiście masz rację oraz mają rację inni upominający się o większą staranność dziennikarską w podejściu do liczb. Ja naprawę życzę Łotyszom wszystkiego najlepszego. Lecz na razie cały PKB tego 2-milionowego państwa wynosi zaledwie 27,9 mld USD (nominalnie, według knoema.com).

 2. der

  Zaplanowane przez władze Łotwy wydatki sięgną w przyszłym roku kwoty 8,37 mld euro........... A z tego1,7 proc. PKB państwa zostanie przeznaczonych na wydatki zbrojeniowe. JASNE!

 3. licznik

  8,37 mld EUR??? to tyle co my, a ponoc przeznaczamy 2% PKB, a Lotwa 1,7%. Nie wiedzialem, ze tak im uroslo...

  1. bbb

   8,37mld to cały budżet Łotwy

 4. latvietis

  Nareszcie! Po entuzjazmie związanym z odzyskaniem niepodległości, stopniowo ograniczano NBS, w tem Obronę Krajową, która zdawała się być dobrym pomysłem na efektywną obronę, przy niewielkich nakładach...

 5. Ja

  Te procenty i kwoty proponuję sprawdzić bo sie nie zgadzają .

 6. kol

  To bardziej wygląda jak piramida finansowa niż nowelizacja budżetu :)

 7. Teodor

  Wg obecnych preferowanych dzialan poszczegolnych panstw w zakresie liczebnosci wojsk, armia wspolna tych trzech krajow powinna miec ok 20-30tys. zolnierzy. Kiedys taki zbior oddzialow wojskowych to byl sklad 2 dywizji, ktore bronily 40km frontu ciaglego. Ale poniewaz nowoczesna bron pozwala ograniczyc ilosc piechoty, to kraje te moga spokojnie posiadac ilosc wojsk pancernych porownywalnej z Polską. Kwestia w tym, zeby ich ktos zasponsorowal po 3mld USD rocznie...

 8. wunderwaffe

  "...Łotwa zbliża się do wyznaczonego przez porozumienia NATO progu 2 proc. PKB na obronność. Zgodnie z planami władz, zostanie on osiągnięty w 2018 lub 2019 roku." W 2019 będą płacili w rublach, na utrzymanie rosyjskich wojsk, jeśli nadal będą cwaniakowali i liczyli, na innych! Są maleńkim krajem, wegetującym obok barbarzyńców, wiec tym bardziej powinni dbać o WŁASNE bezpieczeństwo i wydawać na nie minimum 5% PKB! Cwaniactwo i skąpstwo to prosta droga utraty niepodległości i "życia" w syberyjskich łagrach!

Reklama