Reklama

Geopolityka

Litwa chce wsparcia od Polski w celu ewakuacji swoich obywateli z Izraela

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda
Prezydent Litwy Gitanas Nausėda
Autor. Kancelaria prezydenta Litwy

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda poinformował, że zamierza rozmawiać z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o możliwości ewakuacji Litwinów polskimi samolotami.

Reklama

„Uważam za nieco dziwne, że trzeci dzień dyskutujemy o sposobach wydostania ludzi ze strefy konfliktu. (…) Nasze instytucje muszą po prostu przestać mówić i zacząć wykonywać swoją pracę” – oznajmił Nauseda.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W rozmowie z dziennikarzami prezydent podkreślił, że Polska już wysyła samoloty do Izraela i zapowiedział, że zwróci się o pomoc do prezydent Dudy.

„Zamierzam dziś zadzwonić do polskiego prezydenta Andrzeja Dudy i zapytać o możliwości przyznania miejsc w (polskich) samolotach obywatelom Litwy” – powiedział Nauseda.

Zapytany o możliwość wykorzystania litewskich samolotów wojskowych Spartan, prezydent powiedział, że nie byłyby one najbardziej odpowiednią opcją ze względu na ich małą pojemność i odległość, jaką mogą przelecieć bez międzylądowań.

„Mamy znacznie wygodniejsze alternatywy, wykorzystajmy je. Jeśli to okaże się niewystarczające, wszystkie środki będą dobre, w tym Spartan” - powiedział.

Czytaj też

Skyllence, spółka należąca do lotniczej grupy biznesowej Avia Solutions Group, ogłosiła w poniedziałek, że organizuje lot w celu sprowadzenia około 170 obywateli Litwy.

Według danych MSZ Litwy w Izraelu na stałe mieszka 7008 litewskich obywateli. 460 Litwinów przebywa obecnie w Izraelu turystycznie. Są to głównie pielgrzymi.

MSZ Litwy poinformowało w niedzielę, że w Izraelu zginął Martynas Kuzmickas, obywatel posiadający podwójne obywatelstwo, litewskie i izraelskie. Służył w izraelskiej policji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. PGR

  @Tomasz - To już było nie raz okazywane i co z tego mamy?

 2. Realista.

  Poprosić zawsze mogą .

 3. rwd

  Niech poproszą Niemców, skoro kupują od nich broń, bronią ich niemieckie wojska, to i w Izraelu niech Litwinów obronią. Nie ma tak, że jak trwoga to do Polski!

  1. [email protected]

   Wiesz demokracja wolny rynek NATO td coś ci te słowa mówią ?? :) W sumie tak samo ci mogą powiedzieć państwa NATO jak ktoś zaatakuje nas ze jak trwoga to do NATO ...........

  2. Tomasz

   @rwd Warto takie rzeczy wykorzystywać i pokazywać kto jest prawdziwym sojusznikiem dla Litwy w razie kłopotów.

  3. rwd

   KrzysiekS, [email protected], Tomasz niestety ale przemawia przez was naiwność i ufność w prawy i sprawiedliwy świat. Ale w kontaktach między państwami, to nie działa. Przypomnę tylko, że pod koniec XVIII w. na sejmach szlacheckich mówiono - bądźmy dobrzy dla wszystkich, to i sąsiedzi będą dobrzy dla nas. Czym to się skończyło to wiemy. W polityce liczą się interesy, twardo realizowane, bez ckliwości i melodramatycznych scen. Jeżeli trzymasz z innymi, to nie przychodź do nas po przysługę. Historia ostatnich dziesięcioleci uczy, że Litwa respektuje tylko twarde i zdecydowane działania z naszej strony, wszystko inne traktuje jako przejaw naszej słabości.

 4. KrzysiekS

  rwd To głupie co piszesz. Właśnie w takich sytuacjach powinniśmy robić coś od ręki pokazując że my możemy a z innymi to różnie bywa.

  1. DariuszI

   Krzysiek to jest wlasnie wlasciwy wniosek. W takiej chwili to my dajemy innym poczucie bezpieczenstwa.

Reklama