Reklama

Siły zbrojne

Polacy już w Warszawie. Boeing i Herculesy w moście powietrznym do Izraela

Hercules, DOL, Route 604
Autor. Ksawery Wardacki

W związku z wydarzeniami jakie mają miejsce w Izraelu od sobotniego poranka, w niedzielę Siły Powietrzne utworzyły most powietrzny na trasie Polska – Izrael. Jego celem jest ewakuacja z niebezpiecznego regionu obywateli Polski.

Reklama

Podstawą prawną tej akcji jest postanowienie Prezydenta RP o utworzeniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego o liczebności do 200 żołnierzy wraz z samolotami B737, C-130 oraz C-295. Zostanie on użyty w dniach od 8 do 15 października 2023 roku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W niedzielę z Warszawy wystartował samolot pasażerski Boeing 737-86X o numerze taktycznym 0110, a z Powidza dwa samoloty transportowe Lockheed C-130E Hercules o numerach taktycznych 1503 i 1505. Ze względu na różnicę w prędkościach przelotowych w Tel Awiwie jako pierwszy wylądował B737 pomimo, iż wystartował później niż oba C-130.

Trzy polskie samoloty zbliżające się do Izraela w niedzielę wieczorem.
Trzy polskie samoloty zbliżające się do Izraela w niedzielę wieczorem.
Autor. www.flightradar24.com

Wszyscy obywatel Polski, którzy w nocy z niedzieli na poniedziałek znajdowali się na lotnisku w Tel Awiwie znaleźli miejsca na pokładach tych samolotów. Powróciły one do Polski w poniedziałek rano. Jako pierwszy na Okęciu wylądował B737, a za nim oba C-130.

W poniedziałek rano na Okęciu wylądowały dwa samoloty transportowe C-130 Herkules. Przed nimi lądował tam pasażerski B737.
W poniedziałek rano na Okęciu wylądowały dwa samoloty transportowe C-130 Herkules. Przed nimi lądował tam pasażerski B737.
Autor. www.flightradar24.com

Dodatkowo w niedzielę wieczorem z Krakowa na lotnisko Chania na Krecie poleciały dwa samoloty transportowe CASA C-295 o numerach taktycznych 017 i 026. Prawdopodobnie miały one służyć do ewentualnego utworzenia łączonego mostu powietrznego Izrael – Kreta – Polska, gdyby zaistniała potrzeba ewakuacji z Izraela większej liczby osób, niż jednorazowo zmieściłyby się na pokładach trzech samolotów, które wylądowały w Tel Awiwie.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Furlong

  Dobrze że Amerykanie się zlitowali i dali nam te Herkulesy bo byśmy chodzili po prośbie albo wysyłali pół floty Cas zeby ludzi zabrać.

  1. RQ

   Może wysłalibyśmy po prostu pasażerskie jak reszta świata?

  2. AdSumus

   Taaak jak masz przewoźnika którego możesz o to poprosić lub nakazać. Inaczej musisz szukać czarteru na rynku, .albo znajdziesz, albo nie. Samoloty wojskowe są w włócznej dyspozycji państwa.

  3. Chyżwar

   @RQ Reszta świata obchodzi mnie tyle, co zeszłoroczny śnieg. Samoloty które wysłaliśmy mają systemy zakłócania i dzięki temu są bezpieczniejsze. A życie każdego Polaka jest dla mnie bezcenne. Łącznie z tymi, którzy mieszkają na San Domingo. Choć jednemu z drugim unicie europejskiemu może się wydawać, że to "piąta woda po kisielu".

 2. Jwch

  Żydowska prowokacja aby zająć całą Palestynę, najlepszy wywiad dał ciała, żelazna kopuła nie obroniła żydowskich ziem, mało kto wierzy w te bajki

Reklama