Reklama

Geopolityka

Lewicowa Armia Wyzwolenia Kolumbii gotowa na rozmowy z nowym prezydentem

Fot. Flickr.com / AlCortés / CC 2.0
Fot. Flickr.com / AlCortés / CC 2.0

Lewicowa Armia Wyzwolenia Kolumbii (ELN) jest otwarta na dialog pokojowy z nowym prezydentem kraju Gustavem Petrem, byłym partyzantem marksistowsko-leninowskiego Ruchu 19 Kwietnia (M-19) - podał dziennik „El Espectador”, cytując komunikat dowództwa ELN.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

"ELN podtrzymuje swój polityczny i militarny opór, ale jednocześnie wyraża gotowość do wznowienia rozmów pokojowych rozpoczętych w lutym 2017 roku i zakończonych przez prezydenta Ivana Duque w 2019 roku" - przekazało ugrupowanie w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu.

Czytaj też

Rozmowy w Quito zapoczątkował rządzący Kolumbią w latach 2010-18 Juan Manuel Santos, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za porozumienie pokojowe z inną partyzantką, Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC). Rozmowy zostały przerwane w 2019 roku przez Duque, jego następcę, po ataku ELN na szkołę policyjną w Bogocie.

Reklama

ELN wezwało Petra, zwycięzcę niedzielnych wyborów prezydenckich, do "zerwania z klientelizmem, zaprzestania przemocy i rozwinięcia planów integracji najbiedniejszych grup społecznych".

Czytaj też

Podczas kampanii Petro wielokrotnie podkreślał chęć powrotu do dialogu z ELN, który miałby być wzorowany i rozwijany na podstawie "lekcji wyciągniętych z rozmów z FARC".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama