Reklama

Geopolityka

Kreml: Sprzęt pancerny USA w Polsce jest zagrożeniem dla Rosji

Fot. 16th Sustainment Brigade/Facebook
Fot. 16th Sustainment Brigade/Facebook

Rosja ocenia negatywnie rozmieszczenie w Polsce amerykańskich czołgów i transporterów opancerzonych; uważa to za zagrożenie - oświadczył w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"Patrzymy na to jako na zagrożenie dla nas oraz działania, które zagrażają naszym interesom i naszemu bezpieczeństwu" - powiedział rzecznik prezydenta Władimira Putina.

Ocenił, że każdy kraj "może i będzie postrzegać negatywnie" wzmacnianie obecności wojskowej obcego państwa w pobliżu swoich granic. "Właśnie w ten sposób to postrzegamy" - wyjaśnił.

Zauważając, że "kraj trzeci wzmacnia swoją obecność wojskową" w pobliżu europejskich granic Rosji, rzecznik Kremla podkreślił: "to nawet nie państwo europejskie". Ocenił, że liczebność kontyngentu nie odgrywa istotnej roli. "Tysiąc czy dziesięć tysięcy - chodzi o wzmacnianie obecności wojskowej, nic więcej nie można dodać" - podsumował.

W sprawie obecnego rozmieszczania sił USA w Europie wypowiedział się w czwartek również wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksiej Mieszkow. Ocenił ten krok jako "czynnik destabilizujący dla całokształtu bezpieczeństwa europejskiego". Mieszkow zarzucił też NATO "próby zasłaniania się tak zwaną zasadą rotacyjności".

Czytaj też: Dlaczego Amerykanie rozmieszczają brygadę pancerną w Żaganiu

W zeszłym tygodniu rozpoczął się w niemieckim porcie Bremerhaven wyładunek sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) sił zbrojnych USA. Do Polski zaczęli przybywać żołnierze amerykańscy na pierwszą, dziewięciomiesięczną zmianę w ramach operacji Atlantic Resolve. W czwartek konwój amerykańskich żołnierzy, udających się do Żagania, wjechał z Niemiec do Polski przez Olszynę w Lubuskiem. Zgodnie z decyzjami szczytu NATO amerykańska grupa brygadowa wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Z Polski część elementów ABCT trafi do innych lokalizacji w Europie Środkowej i Wschodniej.

Czytaj też: Amerykański konwój wojskowy wjechał do Polski [WIDEO].

PAP - mini

Reklama

Komentarze (29)

 1. Znawca

  Ja bym spokojnie spal zeby wszystko co na papirze zaplanowano,bylo gotowe.

 2. fvrrfvrfvrfvrf

  za to Świat zupełnie nie powinien bać się ich rakiet z głowicami nuklearnymi, taki szczegół że istnieją, do celów muzealnych i nikt nie musi się ich obawiać !

 3. Rolek

  Rosja nigdy nie wygrała wojny z Polską nie mając wielokrotnej przewagi w żołnierzu i sprzęcie.A i tak dostawali w dupę np. Kłuszyn po której bitwie wjechaliśmy na ich karkach do Moskwy czy Bitwa Warszawska.Z Niemcami wygrali tylko dzięki amerykańskim dostawom z Lend Lease Act i wojnie Niemiec na dwa fronty.W czerwcu 1941 mieli wielokrotną przewagę nad Niemcami i lepszy sprzęt pancerny i ponieśli największą klęskę w historii świata. Kto im pomoże w wojnie z Polską i NATO. Chiny? Może. W zamian za Syberię. Jak uczy historia rzecz nie tylko w sprzęcie, jego ilości i ilości żołnierzy. Wzmacniajmy naszą armię i obronność a Rosja zapłaci bardzo wysoką cenę za pyrrusowe zwycięstwo lub prędzej, poniesie klęskę.

 4. ekstraer

  naprawdę się cieszę że się czują ? zagrożeni :)

 5. tadek

  toż ROSJA ma te swoje tanki T14 ponoć najnowocześniejsze w Swiecie ,które na 20 km rozwalają każdy inny i boi się niecałej setki starych ABRAMSÓW ? coś nie tak z PUTINEM !

 6. As

  Rosja nie uważa naruszania przestrzeni powietrznej państw sąsiadów za naganne, ale obawia się kilkudziesięciu samochodów terenowych i kilku czołgów.

 7. abc

  Niezrozumienie znaczenia tego komunikatu w komentarzach jest porażające. Rosjanie nie mówią tego do nas tylko w pierwszej kolejności do swoich obywateli by utwierdzić ich w przekonaniu, że imperialistyczny Zachód planuje zamach na Rosję i prowadzi wobec niej agresywną politykę, w drugiej kolejności do swych sojuszników (Białoruś, Azja Środkowa, Iran, Armenia etc.) by ich utwierdzić w przekonaniu, że Zachód im zagraża, a dopiero na końcu do USA by wskazać im, że uważają to za posunięcie konfrontacyjne i tak na nie zareagują (np. poprzez eskalację w Syrii). Naprawdę ktokolwiek myśli, że Rosja, która ma kilkanaście tys. żołnierzy w samym Kaliningradzie się boi tych sił amerykańskich? Sformułowania w tym komunikacie to po prostu formułki dyplomatyczne, a nie wyraz tego, że Rosja się nas boi.

 8. AWU

  Niezbyt dobrze wróży to Rosji iż główne zagrożenie widzą w relokacjach sił NATO a zdają się ignorować realne zagrożenia dla egzystencji swego narodu: skorumpowane elity szmuglujące do 10% wartości PKB z kraju, epidemia HIV i alkoholizmu i fakt iż ponad 15% narodu żyje poniżej oficjalnego progu ubóstwa $139/mies (dla porównania min socjalne dla Niemiec to €1494 netto, USA $990/mies). Pomimo olbrzymich zysków uzyskanych z eksportu surowców w ostatnich dwóch dekadach niezreformowana ekonomia nie potrafi wyprodukować nic co znalazłoby nabywców na świecie z wyjątkiem taniej broni dla krajów których nie stać na broń produkcji zachodniej lub nie mogą takowej nabyć ze względów politycznych, nie potrafią nawet wyprodukować zaawansowanego sprzętu do wydobycia surowców od których eksportu zależy egzystencja ich kraju?

  1. dimitris

   Ale jak to jest, że w Rosji 15% żyje poniżej progu ubóstwa, w Grecji 40% i to na pewno, a Rosjanie na ogół nam zazdroszczą ? Co obejmuje w takim razie ów rosyjski "próg" ?

 9. leo

  czynnik destabilizujący dla całokształtu bezpieczeństwa europejskiego?????? Oh jak wasz całokształt bezpieczeństwa europejskiego wyglada trzeba popatrzec na wschodnia Ukraine lub Gruzje.

 10. Anni

  Boją się?To bardzo dobrze....To znaczy,że dobrze zrobiliśmy

 11. fkj

  wreszcie Kreml zaczął rozumieć sytuację. To zagrożenie dla Rosji...jeśli zaatakuje Polskę. Mają Rosjanie rację. Pytanie tylko czemu chcą atakować Polskę?

 12. Niniu

  Jakub - dlaczego tylko jeśli Rosjanie wjadą do Polski? Mało jest przykładów w 20 i 21 wieku kiedy to miłujący pokój Amerykanie sami najeżdżali inne kraje? Rosja mimo,że duża też może się czuć zagrożona. A co by było jak Rosjanie by obecnie wysłali np. na Kubę swoją dewizję pancerną? i to mimo braku lądowego połączenia Kuby z terytorium USA.

  1. Jakub

   Mam wrażenie, że się ze mną droczysz. Pozwól, że posłużę się przykładem, otóż stacjonujące w Guantanamo oddziały amerykańskie nie rozpoczęły marszu na Hawanę, mało tego - z tego co wiem, to obszar bazy jest przez nich dzierżawiony, więc płaciliby za tą dzierżawę Kubańczykom ale Fidel nie chciał paskudnych zielonych pieniędzy. Natomiast zagrożona wielką armią Ukrainy Rosja prewencyjnie zajęła jej terytorium i prowadzi działania wojenne. Mam nadzieję, że wyczuwasz subtelną różnicę.

 13. foka

  Rosja wystraszona 80 czołgami? Ot i cała prawda o putinowskiej "potędze"...

 14. Grzesiek

  a my widzimy zagrożenie w 2500 głowicach nuklearnych jakie posiada Rosja

 15. Tom

  Rosyjski potencjał w Królewcu jest zagrożeniem dla Polski. A poza tym to co zwykle - ruska bezczelność jest bezgraniczna.

 16. Rain

  Demilitaryzacja Kaliningradu czy parcelacja Sojuza? Wybór wydaje się oczywisty. Obydwie te rzeczy naraz

 17. Matrix

  Cóż to za potęga ,która chce zastraszać cały świat a tu nagle przestraszyła się kilkudziesięciu czołgów i transporterów opancerzonych, które przybywają do nas z przyjacielską żołnierską wizytą. Szalejecie ze swoimi dywizjami od Bałtyku po Morze czarne i Ural i wam wszystko wolno a nam odmawiacie podstawowego prawa narodów, prawa do indywidualnej i zbiorowej obrony. OT to taka jest wasza prawosławna moralność?

 18. Jakub

  Zgadzam się z Rosjanami. Amerykańskie wojska w Polsce są dla nich zagrożeniem. Pod jednym jednak warunkiem, takim, że wojska rosyjskie wjadą do Polski.

  1. W

   Nic dodać nic ująć.

  2. mmx

   Dokładnie

  3. Pepe

   Dla Rosji zagrożeniem jest wszystko co ogranicza ich możliwość zagrażania.

 19. bolo

  Gdyby ten Rosjanin znał trochę historię to by wiedział, że Ameryka jest europejskim państwem w znacznie większym stopniu niż Rosja. To rosyjska armia w Królewcu czy nawet na Białorusi to jakieś nieporozumienie. Oprócz Ameryki państwami europejskimi w większym stopniu niż Rosja są Australia, Kanada a nawet państwa Ameryki Łacińskiej. Rosja w tym zestawieniu jest na pozycji tuż nad Turcją.

  1. Pepe

   No i Izrael. Wcześniej do UE trzebaby przyjąć też Nową Zelandię niż Turcję.

 20. Dana

  Ponad 77% terytorium Rosji to obszary nieeuropejskie. Zatem Rosja też powinna być traktowana jako kraj azjatycki graniczący z Europą.

 21. Luke

  Dzialania Rosi sa zagrozeniem dla Polski i USA!

 22. Kraj Przywiślański

  Ponoć w Chinach jeden z ambasadorów starej unii rozmawiał nad podziałem Rosji. Granice przyszłych stanów są ponoć ustalone. Granice są narysowane od linijki tak jak granice krajów Afrykańskich. Język Rosyjski ma być wymazany w przeciągu 2 pokoleń a Rosja zasiedlona Chińczykami i białymi Europejczykami. Ponoć nawet nazwy rzek mają być zmienione. Historia kołem się toczy.

  1. Ed

   To byłoby zbyt piękne...

 23. nasza perspektywa

  sprzet pancerny rosji na Ukrainie jest zagrozeniem dla Polski

 24. Sailor

  Tak niecałe 100 czołgów jest zagrożeniem dla Rosji. Jakoś słaba ta Rosja skoro boi się paru czołgów.

 25. 123spark

  No jasne, to zagrożenie dla ich interesów w Polsce. Powiedzieli dziś to wprost. A skoro mają tu interesy... potrzebujemy większego kontyngentu niż 1 brygada. Znacznie większego...

Reklama