Reklama

Geopolityka

Kraje Afryki Południowej przedłużają misję w Mozambiku

Siły zbrojne Mozambiku podczas ćwiczeń, fot. Mass Communication Specialist 1st Class Kyle Steckler/Flickr (domena publiczna)
Siły zbrojne Mozambiku podczas ćwiczeń, fot. Mass Communication Specialist 1st Class Kyle Steckler/Flickr (domena publiczna)

Kraje Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju zdecydowały o przedłużeniu misji rozmieszczenia wojsk w Mozambiku o kolejny miesiąc w celu pomocy w walce z rebelią powiązaną z Państwem Islamskim – informuje Reuters.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Kraje Afryki Południowej postanowiły, że przedłużą o kolejny miesiąc rozmieszczenie wojsk w Mozambiku by pomóc temu krajowi w walce z rebelią powiązaną z Państwem Islamskim. Kraje zrzeszone w Południowoafrykańskiej Wspólnocie Rozwoju (SADC), zgodziły się w zeszłym roku na wysłanie wojsk do Mozambiku, a konkretnie do prowincji Cabo Delgado, która jest zamieszkana w większości, bo prawie 60 procentach przez muzułmanów. Z kolei kraj jest w większość chrześcijański muzułmanie stanowią 20 procent w całym kraju.

Czytaj też

Konflikt rozpoczął się w październiku 2017 roku i po wszystkich stronach zginęły tysiące osób, a prawie 800 000 osób zostało przesiedlonych. Rebelia zakłóciła również wielomiliardowe projekty związane z gazem ziemnym. Zasoby gazu Mozambiku szacuje się na około 100 bilionów stóp sześciennych, co plasuje ten kraj na 11 miejscu w światowych rankingach – przypomina agencja Reutersa.

Reklama

Wyniku obaw 16-osobowej Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (SADC) kraje te zdecydowano się rok temu na wysłanie sił szybkiego reagowania, by pomóc Mozambikowi w walce z terroryzmem. Wysłano ok. 2 tys. żołnierzy z ośmiu państw SADC. Siły szybkiego reagowania są częścią regionalnego paktu obronnego, który pozwala na interwencje wojskowe w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się konfliktu. Początkowo Mozambik zwróciło się o pomoc w walce z powstańcami do prywatnych firm ochroniarskich m.in. do rosyjskiej Grupy Wagnera czy Dyck Advisory Group z siedzibą w RPA.

Czytaj też

Mandat misji miał się zakończyć w piątek, ale został tymczasowo przedłużony do czasu rozpoczęcia szczytu szefów państw SADC w połowie sierpnia, kiedy to zostanie rozpatrzony szczegółowy raport z postępów misji w Mozambiku. W czasie czwartkowego wirtualnego szczytu, przewodniczący SADC i prezydent Malawi Lazarus Chakwera powiedział, że przedłużenie rozmieszczenia oddziałów zapobiegło zagrożeniu misji.

Misja dyplomatyczna Unii Europejskiej w Mozambiku poinformowała natomiast, że zapewni armii tego kraju dodatkowe 45 milionów euro (45 milionów dolarów) wsparcia finansowego.

Czytaj też

Według United States Institute of Peace w ciągu ostatniego roku nastąpiła wyraźna poprawa w kwestii bezpieczeństwa w Mozambiku. Bezpieczeństwo w kluczowych obszarach Cabo Delgado i sąsiednich prowincji ustabilizowało się, dając rządowi Mozambiku czas działania i ustabilizowania sytuacji. Mimo tego nadal się zdarzają ataki głównie na ludność cywilną. Bezpieczeństwo szczególnie poprawiło się w kluczowych miastach Mocimboa da Praia, stolicy prowincji Pemba i Palma. Co jest istotne Mozambik bardzo chwali sobie siły, które udzieliły wsparcia w ramach koalicji SADC. Siły pokojowe na przestrzeni lat wielokrotnie miały na swojej karcie brudną przeszłość. Jednak jak przekazuje United States Institute of Peace jak dotąd w Cabo Delgado było niewiele doniesień o nadużyciach ze strony obcych wojsk.

Reklama

Komentarze

    Reklama