Reklama

Geopolityka

Kirby: Xi Jinping powinien naciskać na Putina, by przestał bombardować ukraińskie miasta

Fot. Kremlin.ru

Zachęcamy przywódcę Chin Xi Jinpinga do odegrania konstruktywnej roli i przeprowadzenia rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, chiński prezydent powinien naciskać na Władimira Putina, by przestał bombardować ukraińskie miasta.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

"Zachęcamy prezydenta Xi, by odegrał konstruktywną rolę i porozmawiał z prezydentem Zełenskim, czego nie zrobił odkąd Rosja rozpoczęła tę inwazję. Chiny powinny wysłuchać tego, co mają do powiedzenia Ukraińcy, nie tylko Rosjanie, i zachęcamy prezydenta Xi, by naciskał na prezydenta Putina w sprawie potrzeby poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - oświadczył Kirby podczas briefingu prasowego. "Świat i sąsiedzi Chin z pewnością będą blisko się temu przyglądali" - dodał.

Czytaj też

Rzecznik skomentował w ten sposób rozpoczętą w poniedziałek wizytę chińskiego prezydenta w Moskwie. Jak stwierdził, oczekuje, że Xi będzie próbował promować 12-punktowy plan pokojowy, który de facto zatwierdziłby zdobycze terytorialne Rosji na Ukrainie. Przyznał jednocześnie, że nie wie, czy Chiny ogłoszą podczas wizyty, że wyślą Rosji broń, choć zauważył, że byłoby to sprzeczne z publicznie deklarowanym dążeniem Pekinu do pokoju i nie byłoby w interesie ChRL ze względu na potencjalne skutki.

Kirby poinformował jednocześnie, że prezydent USA Joe Biden odbędzie rozmowę telefoniczną z Xi "w odpowiednim czasie" odnotowując, że Xi "był ostatnio zajęty". Dodał, że Biały Dom jest w trakcie rozmów na temat potencjalnej wizyt w Chinach szefowych resortów finansów i handlu, Janet Yellen i Giny Raimondo. Stwierdził też, że odwołana z powodu naruszenia amerykańskiej przestrzeni powietrznej przez chiński balon wizyta sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena miała na celu m.in. "odmrożenie" kontaktów między siłami zbrojnymi USA i ChRL.

Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że wizyta przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie tuż po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina sugeruje, że Chiny zamiast potępiać zbrodnie wojenne na Ukrainie wolą dyplomatycznie osłaniać Rosję, by mogła je kontynuować.

Czytaj też

Wezwał też, by świat "nie dał się nabrać" na próby zamrożenia konfliktu na Ukrainie przez Rosję i Chiny.

"To, że prezydent Xi podróżuje do Rosji zaledwie kilka dni po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Putina, sugeruje, że Chiny nie czują żadnej odpowiedzialności, by rozliczyć Kreml z okrucieństw dokonanych na Ukrainie. I zamiast potępiać je, wolą raczej dać Rosji osłonę dyplomatyczną do kontynuowania tych samych zbrodni" - powiedział Blinken na konferencji prasowej prezentującej doroczny raport Departamentu Stanu USA na temat przestrzegania praw człowieka we wszystkich krajach świata.

Blinken ocenił przy tym, że Chiny będą chciały wykorzystać wizytę, by promować swój plan pokojowy m.in. wzywający do zawieszenia broni. Jak stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji, takie rozwiązanie - nie zakładające wycofania wojsk Rosji z Ukrainy - "w praktyce oznaczałoby wsparcie dla usankcjonowania rosyjskiego podboju" oraz pozwoliłoby Rosji na kontynuację swoich zbrodni i przygotowanie do kolejnych ofensyw.

"Świat nie powinien dać się nabrać na żaden taktyczny ruch Rosji, wspierany przez Chiny czy inny kraj, by zamrozić tę wojnę na jej własnych warunkach" - powiedział Blinken.

Czytaj też

Mówiąc o tegorocznym raporcie, wśród najważniejszych wydarzeń dotyczących praw człowieka Blinken wymienił - oprócz rosyjskiej agresji - tłumienie protestów w Iranie, represje talibów wobec afgańskich kobiet, dalsze ludobójstwo dokonywane przez Chiny na Ujgurach oraz prześladowania przez Pekin Tybetańczyków i mieszkańców Hongkongu.

Blinken wspomniał także o zakończeniu walk w wojnie domowej w Etiopii. Zaznaczył przy tym, że USA ustaliły, iż członkowie etiopskich i erytrejskich sił zbrojnych dopuścili się zbrodni przeciwko ludzkości, w tym czystek etnicznych wobec Tigrajczyków. Wezwał obie strony do wymierzenia sprawiedliwości sprawcom zbrodni wojennych.

W części raportu poświęconej Polsce, autorzy podkreślają działania naszego kraju na rzecz uchodźców z Ukrainy, jednak wymienili także "problemy z niezależnością sądownictwa, restrykcje dotyczące wolności słowa, w tym odnoszące się do zniesławienia i obrazy uczuć religijnych" czy też "doniesienia o złym traktowaniu nieregularnych migrantów z krajów trzecich". W raporcie zamieszczono również wzmianki o użyciu przez polskie służby oprogramowania inwigilacyjnego Pegasus.

Źródło:
PAP

Komentarze (5)

 1. Rusmongol

  Chinol kogo tu chcesz oszukać.? Ani raz nie potepiles tutaj tego co robi Rosja. Wręcz ich bronisz i wyszukujesz brudy na USA. Próbujesz nas przekonać jako Polaków że Rosja to fajny kraj? Serio?

 2. Chinol

  Przpomne kilka faktow. Choc jak zawsze po fakrach bede mial 10 komatrzy trollow - nie lubiacych faktow. Wiec 1- Jedyny przadek uzyca broni atomwej na CELE CYWINE - na miasta to USa (Hirszma Nagasaki) nie na cele wojskowe. 2) Bobardowanie Drezna i innych miast Niemeckich pzrez alitow dalo egekt 8 do 1- smierc cywili Niemcow do Aliantow (stosnek) Wybicie ok 2 milnow cywilow -Wiernamczykow (Napalm -2000 stp c spalania) + ich zwierzeta lasy pola uprawne. W samym Iraku zginelo 665 tys - wczoraj w calej Ukrainie w nalotach TTLKO 2 RANNYCh. To sa faky. A teraz posuchamy emocji.

  1. Rusmongol

   Fakty 🤪. W drugiej wojnie światowej która rozpoczął sojusz zsrr i Niemcy zginęło 50 mon ludzi. W wielkim głodzie zainicjowanym przez władze na Kremlu zmarło ok 3-7 mln ludzi. W latach 37-38 sowieci dokonali egzekucji na 110 tys polskich cywili. Później dorzucili kolejne 40 tys jeńców w Katyniu. Po wycofaniu się wojsk USA z Kambodży władze przejął tam chiński piesek Pol Pot który wymordował ok 3 mln ludzi. W wojnie Koreanskiej czyli napasci Chin i Korei pln na południowa zginęło prawie 2 mln ludzi. W 10 letniej interwencji zsrr w Afganistanie zginęło 2 mon ludzi. Znamienne są tu choćby rosyjskie bombardowania i walki w mieście herat gdzie zginęło 25 tys ludzi. Zsrr to jedyny kraj który atakował swoich sojuszników z UW czyli Węgry i Czechosłowacje. Później Czeczenia 70 tys ludzi. Wojna w gruzji a teraz Ukraina gdzie już mamy kilkaset tysięcy ofiar.

  2. Chinol

   Tak. Fakty o Rosji wsztscy znamy. Róznica taka ze ameykanie lepiej sie sprzedaja. Czyli jesli obejrzysz Western z Clinten Eswoedem gdzie zabijanie Indian to romanyczna sprawa, albo komedje o wojnie w Wienamie, czy romatczna przugode polkownika ktory zrzuca atmowke na Hiroszme. Potem wierzysz ze w Afgastanie ZSRR prznislo "zlo' - a w tym samym Kraju USA- prznsilo "Wolnosc;" Wiec głowna róznica to umiejtnosci propagandowe. PS Polpota z Cerwnych KMmerow chcili skazac w ONZ - USa go obronilo - bo akura byl przeciwwaga dla WItenamu. Glod- w Rosji to stalin (on byl gruzinem nawet po Rosyjsku mowil kiepsko) potem skomuje reszte ...

  3. Rusmongol

   @chnol. Serio? Ty czytałeś co sowieci wyprawiali w Afganistanie? A czytałeś może co tam robiło USA? Mówisz że jesteś taki oczytany a ręce opadają. Słyszałeś żeby żołnierze specjalnie podkładali dzieciom miny w zabawkach żeby urwało im ręce? Sowieci tak robili, tłumacząc że później takim dzieckiem bez rąk będą się musieli zajmować rodzice i nie będą mieli czasu z nimi walczyć. Tak wygląda Rosja. A myślisz dlaczego prewencyjnie w 1937-38 [email protected] 110 tys polskich chłopców od lat 13 i mężczyzn.? Żeby kobiety i małe dzieci spokojnie później zruszczyc. Później powstawały już rzuty pod butem i możesz sobie popisać że był taki "Polak" dzirzynski. To był już produkt zruszczenia a nie Polak.

 3. kopacz033

  1. Gdyby Chiny chciały dojść do porozumienia z USA nie wypusciliby balonow na waszą przestrzeń powietrzną zrobili to celowo by nie doszło do wizyty I okazania waszej słabości. Takie są fakty niestety 2. Jeśli chiny by chciały zakończyć naprawdę konfilkt to nie byłoby wizyty Ci w takiej formie z Putinem 3. Nie byłoby zawirowania tylko rzeczywisty zakończenie konfliktu A tak ukazują się potajemnie I żadne sankcje nie pomogą A chiny uwaga Europę sankcjami bo 70procent produkcji Europy to chiny taka prawda

  1. Chinol

   Balony sa wypszczne od kilku nastu lat. I obie strony wyszczaja i balony, i samoly spziegwaskie i drony podwodne. Roznica jest taka - ze teraz USa - zroblu z tego Show- zaprosili dziennikarzy i pokazali jak strzelaja do nich. Show - jesli robia agencje wywiadowcze to znacze ze chca cos tym osiagnac. Tak jak Niemcy z radisctacja w Giliwcach. To sie nazwa szykowanie do wojny, pozdrwiam

  2. Rusmongol

   Kiedyś ty fantasto słyszał że USA wypuszcza jakieś balony które sobie latają nad Chinami czy Rosją? Z wpisu na wpis twoje mataczenie jest coraz bardziej żałosne.

 4. kopacz033

  4. Rosja nie odpuści na krztyk Ukrainy A jeśli im pozwolicie to pójdzie I na NATO razem z chinami , chcą usa I Europę osłabić gospodarczo ekonomicznie, już jeden bank w USA padł A 2 w Szwajcarii wykupiony może być gorzej . 5.musicie dam naprawdę Ukrainie tego czego potrzebuje to nie mogą być słowa lecz czyny 6. Zwiększenie obecność nie tylko USA chodzi o innych członków NATO na wschodniej flance O wiele więcej ćwiczeń wspólnych I większych 7. To jest początek wojny może być gorzej chyba że zaczniecie Wkoncu wali na terenie Rosji w lotniska wojskowe magazyny, koszary I kolej to może zastosować I bazy morskie I doki handlowe żeby udupic

  1. Chinol

   A to Rosja z gospdarka wielkosci Wloch zamknela 2 banku w usa? no no...potenga. Masz jakas inna tearie moze o co chdzi tak naprawde?

 5. kopacz033

  8. Przerobicie system Leonidas mikrofala dla dronowe mocniejszy system tego wynalazku do niszczenia elektroniki w rakietach balistycznych I kierowanych by cały sysyem mogły zakłócić działanie pociskow. Chyba że posiadacie taki system chodź w to wątpię. Więcej fabryk amunicji na terenach UE nie tylko w stanach , lecz w krajach typu Rumunia, Czechy, Niemcy I polska byście nie musieli amunicji że stanów ściągać to samo moglibyście zrobić w Japonii.