Reklama

Geopolityka

Sekretarz obrony USA w Polsce

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

W czwartek wieczorem do Polski przyleciał sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Gen. Austin ma się spotkać z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Obydwaj politycy mają rozmawiać o współpracy w sferze obronności oraz o pogłębieniu partnerskich relacji w sferze bezpieczeństwa.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Oficjalne powitanie jest zaplanowane na piątek 18 lutego, na godzinę 10:35 w Łazienkach Królewskich. O godzinie około 11:20 ma odbyć się konferencja prasowa ministra MON i sekretarza obrony. Następnie na godzinę 15:30 jest zaplanowana wizyta z żołnierzami z 33 BLTr w Powidzu.

Czytaj też

Jak podkreśla w komunikacie MON, USA zdecydowały się wysłać do Polski dodatkowe siły ze względów na zaostrzającą się sytuację na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Obecnie w Polsce przebywają żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej w ramach wzmocnienia obecności wojskowej USA w Polsce oraz wschodniej flanki NATO (w pierwszej fazie podjęto decyzję o rozmieszczeniu 1700 żołnierzy, w drugiej - kolejnych 3000). W Łasku rozmieszczono też amerykańskie myśliwce F-15, mające wesprzeć sojuszniczą misję Air Policing.

Reklama

MON przypomina, że ciągła obecność żołnierzy amerykańskich na terenie Polski jest regulowana na podstawie zapisów umowy z 15 sierpnia 2020 roku o wzmocnionej trwałej obecności wojsk USA w Polsce. Na jej podstawie stworzono w Polsce Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA, czyli jednostki odpowiedzialnej za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wysunięte Dowództwo zainaugurowało działalność w listopadzie 2020 roku. To jedyna struktura tego szczebla dowodzenia rozmieszczona w Europie. Z Polski mogą być dowodzone amerykańskie siły lądowe na naszym kontynencie.

Czytaj też

W Polsce w ramach operacji Atalntic Resolve została również rozmieszczona dowodzona z Żagania Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, której elementy są rozlokowywane w różnych miejscach w Polsce i w innych europejskich krajach NATO, zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego stacjonujący w Powidzu, pododdziały logistyczne oraz Wysunięte Dowództwo Dywizyjne w Poznaniu.

Wczoraj Mariusz Błaszczak brał udział w spotkaniu w Brukseli uczestnicząc w rozmowach z ministrami obrony państw NATO pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Spotkanie było poświęcone sytuacji w Europie Wschodniej w szczególności działaniom Rosji na granicy z NATO.

Czytaj też

Błaszczak na briefingu prasowym podkreślał, że prognozy i oceny dotyczące zagrożeń wokół Ukrainy są podzielane przez wszystkie państwa NATO.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. andys_2

  A gdzie flaga NATO?

 2. Chyżwar

  Pan sekretarz? Bardzo dobrze. Ale ja czekam na szybką decyzję w sprawie Abramsów.

  1. Monkey

   @Chyżwar: Jeszcze sie zastanawiają, ile więcej pieniędzy moga na nas zarobić. Naprawdę się łudzisz, że dla nich się liczą jakieś więzy historyczne czy kulturalne z Polską?

  2. Darek

   No to decyzja już jest pozytywna.

  3. Marcyk

   I dziś jest !!! Myślę, ze czas tej decyzji nie jest przypadkowy. Mam nadzieję że uda się załatwić możliwość wykonywania remontów głównych na terenie Polski a może też produkcję przynajmniej amunicji szkolnej ! Generalnie nie ma się co zastanawiać brać jak najszybciej.

Reklama