Reklama

Geopolityka

Japonia i Chiny za dialogiem mimo różnic ws. Tajwanu

Produkcja samolotów myśliwskich Mitsubishi F-2 została już zakończona, ale Japonia pracuje nad samolotem bojowym nowej generacji, który mógłby potencjalnie trafić na rynki eksportowe. A1C Courtney Witt/USAF
Autor. A1C Courtney Witt/USAF

Japonia i Chiny zgodziły się podczas rozmów na wysokim szczeblu w chińskim mieście Tianjin, aby w obliczu zwiększonego napięcia na Tajwanie kontynuować dialog w kierunku budowania konstruktywnych i stabilnych więzi dwustronnych - poinformowała w czwartek japońska agencja prasowa Kyodo, cytując japońskie źródło rządowe.

Reklama

Podczas około siedmiogodzinnego spotkania w środę, japoński doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Takeo Akiba złożył protest na ręce chińskiego dyplomaty Yang Jiechi dotyczący ostatnich ćwiczeń Pekinu prowadzonych na dużą skalę w pobliżu Tajwanu, do którego Chiny roszczą sobie prawo jako swojego terytorium, poinformowało źródło cytowane przez agencję.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe w odpowiedzi na wizytę w tym miesiącu na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, de facto trzeciego co do rangi urzędnika USA.

YouTube cover video

Akiba, sekretarz generalny Sekretariatu Bezpieczeństwa Narodowego, powtórzył również protest Japonii wobec wystrzelenia przez Chiny pięciu rakiet balistycznych, które spadły podczas ćwiczeń do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, i podkreślił znaczenie pokoju i stabilności po drugiej stronie Cieśniny Tajwańskiej - zaznaczyła agencja Kyodo.

Czytaj też

Chiny odwołały dwustronne spotkanie ministrów spraw zagranicznych zaplanowane na czwartego sierpnia w Kambodży, po tym, jak Japonia i inni członkowie grupy G7 skrytykowali Pekin za zwiększenie presji militarnej na Tajwan poprzez przeprowadzenie zakrojonych na szeroką skalę manewrów wojskowych - przypomina Kyodo.

Czytaj też

Jak podaje źródło agencji Kyodo, Akiba i Yang, który jest członkiem decyzyjnego Politbiura Partii Komunistycznej, zgodzili się, że porozumienie ich przywódców musi być zrealizowane poprzez wysiłki obu stron i że ważne jest, aby prowadzić osobistą, wielowarstwową komunikację.

Czytaj też

Japoński premier Fumio Kishida i chiński prezydent Xi Jinping zgodzili się promować dialog, aby ułatwić stabilizację stosunków, gdy po raz pierwszy przeprowadzili telefoniczną rozmowę w październiku ubiegłego roku - zauważa japońska agencja.

YouTube cover video
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Echo

    Zobaczcie jaka Ludzkosc - jest - Japnonia rzadu zwrotu wysp Kurylskich od Rosji , ale sama nie chce oddac wysp ktore chce odzyskac po 2 wojnie Swiatwej Korea Poludniwa i Tajwan. (Oczywscie Tajwan przymyka teraz oko) Z koleii Hong KOng jest "odwiczna czescia CHin" - z tym ze Tajwan uwaza ze to oni sa Chinami wiec Hong Kong nalezy do nich (choc w autonomi) POlska miala konfilkt z Dania o strefe ekonomiczna i dogadali sie ostanio tylko dlatego ze Polska chciala puscic rurociag po dnie morza. Inaczej by walczyli koleje 100 lat.

Reklama