Przemysł Zbrojeniowy

Niemieckie rakiety wesprą obronę norweskiej armii

Wyrzutnia IRIS-T SLS w konfiugracji szwedzkiej. Fot. Diehl Defence
Wyrzutnia IRIS-T SLS w konfiugracji szwedzkiej. Fot. Diehl Defence

Niemiecki koncern zbrojeniowy Diehl Defense zawarł kontrakt na włączenie pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu dla nowego, mobilnego, rakietowego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu o kryptonimie Mobile Ground Based Air Defence (MGBAD) dla norweskiej armii.

Diehl Defense będzie poddostawcą głównego efektora dla norweskiego systemu MGBAD, którego głównym wykonawcą i dostawcą jest norweski koncern Kongsberg Defense & Aerospace AS. Ta ostatnia spółka  w ostatnim czasie zawarła stosowną umowę z Norweską Agencją Dostaw Uzbrojenia na kwotę 64 milionów USD.

Pociski rakietowe IRIS-T zaprojektowane i produkowane przez Diehl Defence są już wykorzystywane w norweskich siłach powietrznych na myśliwcach F-16. Wdrożenie tych pocisków na potrzeby norweskiej armii pozwoli na zwiększenie wzajemnej kompatybilności i zmniejszy koszty ich eksploatacji i serwisu.

Norwegia jest drugim odbiorcą eksportowym systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu wykorzystującego wyrzutnie IRIS-T SLS oferowanego przez koncern Diehl Defence zaraz po Szwecji, która zamówiła w 2013 roku po raz pierwszy te systemy na potrzeby własnych sił zbrojnych i odebrała je w 2016 roku, niedawno osiągnęły one gotowość operacyjną.

Nowy mobilny system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu norweskiej armii będzie bazował na sześciu przebudowanych do tej roli gąsienicowych transporterach opancerzonych M113, używanych przez norweską armię. Oprócz wersji osadzonej na nośniku gąsienicowym planowane jest także wprowadzenie wersji mobilnej osadzonej na nośniku kołowym w postaci wielozadaniowego samochodu terenowego HMMWV.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.