Reklama

Geopolityka

Iran przeciwny nowej operacji wojskowej w Syrii

Autor. Recep Tayyip Erdoğan/Twitter

Turecki prezydent spotkał się z najwyższym przywódcą Iranu Chameneim i prezydentem Raisim przed trójstronnym szczytem z prezydentem Putinem. Najwyższy przywódca Irański doradził prezydentowi Turcji by ten nie rozpoczynał operacji w Syrii – informuje Al Jazeera.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Prezydent Turcji Recept Erdogan spotkał się z najwyższym przywódcą Iranu Ali Chameneim i prezydentem Raisim tuż przed trójstronnym szczytem z prezydentem Rosji W. Putinem, w czasie którego mieli omówić kwestię wojny na Ukrainie i sytuację w Syrii – donosi Al Jazeera.

Czytaj też

W czasie spotkania irański przywódca miał doradzić prezydentowi Erdoganowi, by ten nie rozpoczynał nowej operacji wojskowej w Syrii. Jak uzasadniał Chamenei nowa operacja wojskowa „byłby szkodą dla Syrii, Turcji i regionu".

Reklama

Jak podaje Al Jazeera przywódca irański miał powiedzeń, że Iran „z pewnością będzie współpracować z Turcją w walce z terroryzmem". Chamenei miał argumentować, że rozpoczęcie nowej operacji w Syrii spowoduje, że przyniesie to korzyść terrorystom. Erdogan mówił, że grupy terrorystyczne w regionie są militarnie wspierane przez kraje zachodnie np. USA czy mocarstwa europejskie.

Czytaj też

Najwyżsi przywódcy Iranu powiedział, że Iran uważa bezpieczeństwo granic Turcji za swoje własne jak również, że kwestie w Syrii muszą być rozwiązane poprzez dialog, uspokajając tym samym prezydenta Turcji.

Niepokój Iranu i prośba najwyższego przywódcy Chameneingo, wynika z tego że prezydent Erdogan powiedział niedawno, że wkrótce rozpocznie ofensywę wojskową w co najmniej dwóch miastach w północnej Syrii, aby stworzyć 30-kilometrową "bezpieczną strefę" poprzez pokonanie kurdyjskich bojowników w regionie, które Turcja uważa za "terrorystów". W wojnie domowej w Syrii, Iran stoi po stronie syryjskiego rządu, a Turcja przybierała różne postawy ale przede wszystkim chroniąc własne interesy i popierając ewentualnie opozycję. Turcja i Iran zgadzają się co do tego, że konflikt należy zakończyć.

Czytaj też

Iran i Turcja podpisały po zakończonych spotkaniach osiem umów, z których jedna dotyczyła podobno 20-letniej umowy o współpracy. Raisi i Erdogan odbyli wspólną konferencję prasową, podczas której powiedzieli, że ich celem jest podniesienie dwustronnego handlu do rekordowego poziomu 30 mld dolarów – przekazuje Al Jazeera.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Sigrid

    Jeżeli odradza to zaczynanie operacji. Ewentualnie DORADZA Turcji by nie rozpoczynała operacji w Syrii. Odradza by nie zaczynała jest błędem językowym.

    1. kaczkodan

      Nie ma żadnego błędu językowego. Iran zwyczajnie doradza zaczęcie operacji w Turcji ;)

Reklama