Siły zbrojne

Syria: operacja sił specjalnych USA przeciw terrorystom

Autor. Capt. Travis Mueller

Co najmniej 9 osób, w tym 3 cywilów, zostało zabitych w czwartek przed świtem w operacji antyterrorystycznej sił specjalnych USA w północno-zachodniej Syrii - podaje agencja AFP za Syryjskim Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR).

Wedle SOHR żołnierze koalicji kierowanej przez USA, korzystając z helikopterów, wylądowali w okolicy miasta Atima i zaatakowali dom.

Mieszkańcy Atimy i rebelianci walczący z rządem syryjskim poinformowali o kilku ofiarach cywilnych w trakcie dwugodzinnej operacji, twierdząc, że celem nalotu miał być dżihadysta związany z Al-Kaidą. Dowództwo USA nie podało na razie informacji na temat swojego głównego celu, ani liczby ofiar wśród Syryjczyków.

"Siły specjalne USA kierowane przez Centralne Dowództwo USA przeprowadziły dziś wieczorem misję antyterrorystyczną w północno-zachodniej Syrii. Misja zakończyła się sukcesem" – powiedział rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby w oświadczeniu.

Czytaj też

Kirby dodał, że Amerykanie nie ponieśli żadnych strat.

Mieszkańcy Atimy powiedzieli, że nalot miał miejsce około północy w gęsto zaludnionym obszarze w pobliżu granicy z Turcją, gdzie dziesiątki tysięcy przesiedlonych Syryjczyków mieszka w prowizorycznych obozach i przepełnionych mieszkaniach.

Wedle mieszkańców operacja trwała ponad dwie godziny. Opisali nalot jako największą operację od czasu zabójstwa lidera grupy Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadiego w październiku 2019 roku.

Czytaj też

Na razie nie ma doniesień o śmierci dżihadystów.

W ostatnich tygodniach i miesiącach Państwo Islamskie przeprowadziło serię ataków w regionie, w tym 10-dniowe oblężenie więzienia w północno-wschodniej Syrii pod koniec stycznia.

Źródło:PAP

Komentarze (2)

 1. Valdore

  No i wiadomo skąd wzięły sie cywilne ofiary: lider ISIS wysadził sie w powietrz razem ze swoja rodziną. Kolejne kłamstwa Bryxxai spółki legły w gruzach.

  1. Bryxx

   Kto faktycznie zginął w wybuchu to nie wiadomo, do tego zginęło w nim 6 osób, a ofiar na dzisiaj jest w sumie 13.

 2. Bryxx

  30% ofiar to cywile. Naprawdę precyzyjna akcja "sił specjalnych" Strach pomyśleć ile ofiar cywilnych przyniosłoby mniej precyzyjne bombardowanie. A już co by się stało w akcji"zwykłych" amerykańskich żołnierzy?

  1. Ja

   Polski sanitariusz z Iraku wspominał że wielu "cywilów" których opatrywał miało ślady kolby na prawym barku.

  2. Bryxx

   Wcale nie przeczę a wręcz jestem tego pewien tylko powiedz to wszelkiej maści Davienom vel Valdorom wypisującym brednie na temat cywilnych ofiar. Wszak wszelkiej maści terroryści nie chowają się raczej po domach wrogiej im ludności cywilnej.

  3. Valdore

   Bryxx, jak widac juz zaczynasz swój skowyt rustrolla. Ale masowych mordów cywilów przez Rosjan nei zakłamiesz .