Reklama

Geopolityka

Indyjski pokaz siły w trakcie parady wojskowej

Zdjęcie ilustracyjne, parada z 2016 r., fot. Ministry of Defence (GODL-India), GODL-India, commons.wikimedia.org
Zdjęcie ilustracyjne, parada z 2016 r., fot. Ministry of Defence (GODL-India), GODL-India, commons.wikimedia.org

Indie już po raz 51 w swojej historii pokazały, w trakcie trwania narodowej parady wojskowej, sprzęt i uzbrojenie, które znajduje się na wyposażeniu tamtejszych sił zbrojnych lub dopiero wchodzi do masowego użycia. W tym roku, szczególne miejsce zostało przyporządkowane indyjskiemu wyposażeniu przeznaczonemu do zwalczania wrogich systemów satelitarnych (ASAT).

W trakcie trwania 71 parady, będącej częścią obchodów, Dnia Republiki w Indach pokazano najnowszy sprzęt, który trafił na wyposażenia tamtejszych sił zbrojnych. Najwięcej uwagi zewnętrznych obserwatorów miały przyciągnąć śmigłowce transportowe Chinook (3 CH-47F(I)) oraz szturmowe Apache (5 AH-64E), których pojawienie się w części lotniczej było niejako oficjalnym debiutem w Indiach. Odnotować należy prezentację modeli śmigłowców Dhruv ALH. 

Oprócz nich, część lotnicza parady zakładała w sumie zaprezentowanie 16 samolotów myśliwskich oraz uderzeniowych, np. MiG-29 czy Jaguar. Pokazano również modele maszyn produkcji francuskiej Rafale. Jako kulminacyjny punkt uznano przelot maszyn SU-30MKI. W powietrzu można było obejrzeć również 10 transportowych maszyn (C-130J, C-17) oraz 19 helikopterów różnych typów. Marynarka wojenna tego państwa pochwaliła się chociażby samolotami patrolowymi dalekiego zasięgu P-8I Poseidon.

Nie mogło zabraknąć systemów rakietowych, stąd obecność m.in. systemów pocisków rakietowych Akash oraz Astra. Co więcej, Indie pokazały również swoje osiągnięcia w zakresie broni przeznaczonych do zwalczania wrogich systemów satelitarnych - ASAT (w Indiach rozwijanych w ramach Misji Shakti, gdzie w zeszłym roku dokonano testowego zestrzelenia własnego satelity). W toku parady prezentowane były bowiem pociski rakietowe do strącania tego rodzaju kosmicznych celów. Pokazano również system radarowy Air Defence Tactical Control Radar (ADTCR).

W ogóle, wspomniana parada wskazywała na znaczące inwestycje w obrębie indyjskiej obrony przeciwlotniczej. Należy zauważyć, że wojska lądowe tego państwa po raz pierwszy wystawiły na paradzie kontyngent należący do Korpusu Obrony Przeciwlotniczej Armii (ang. Corps of Army Air Defence). W sumie wystawiono 16 pocztów, reprezentujących sześć formacji wojsk lądowych, marynarkę wojenną, siły powietrzne, formacje mundurowe.

Jeśli chodzi o konwencjonalne systemy uzbrojenia lądowego sił zbrojnych Indii, nowością miały być m.in. ciągnione haubice kal. 155 mm Dhanush oraz samobieżne systemy artyleryjskie K9-Vajra-T. Wojska pancerne chwaliły się również czołgami Bhishma (indyjska wersja T-90) oraz bojowymi pojazdami piechoty ICV BMP-II. Pojawiły się również nowe systemy mostowe dla wojsk inżynieryjnych.

Tłem geopolitycznym parady była obecność na niej, w roli głównego gościa zewnętrznego, prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który został zaproszony przez premiera Narendra Modi. Indie oraz Brazylia sygnalizują w ten sposób chęć do pogłębiania wzajemnej współpracy gospodarczej, której owocem mogą być w przyszłości również wspólne przedsięwzięcia z sektora zbrojeniowego. Szczególnie, gdy spojrzy się na chłonność rynku w Indiach oraz doświadczenia firm zbrojeniowych z Brazylii. 

JR

Reklama

Komentarze (13)

 1. protadek

  Popieram przedmówcę . W 2010 objechałem Indie. Brak słów. Powietrze to zawiesina pyłu i smogu. Umierający na ulicach ludzie. Dzieci piekące szczury na szprychach rowerowych. Ognisko z dętek i plastikowych butelek. Koszmar nie do opisania.

 2. driverEU

  Kilka faktów Taki kraj jak Indie gdzie najwyższa kasta żyje sobie lepiej, kztałci się i rządzi oraz kupuje drogi sprzęt zachodni, wykorzystując ponad miliard żyjących w nędzy i brudzie niewykształconych, zabobonnych obywateli co najmniej kilkudziesięciu wyznań i języków. Na ogromie liczebności ludzkiej da się wygenerować miliardy dolarów zysków tym bardziej, że miliony pracują tam niewolniczo i to w 21 wieku, pomijając największy odsetek na świecie trędowatych i wiele chorób spowodowanych fatalną higieną. Wiem co piszę bo byłem na spotkaniu z podróżnikiem który tam przebywał.

 3. luksus

  Armia Indyjska to trochę taka Arabia Saudyjska uzbrojeni po zęby a żadnej wojny wygrać nie potrafią. Indie z Pakistanem o Kaszmir a Arabia Saudyjska obrywa od Iranu i partyzantów Huti.

  1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Akurat Indie z Pakistanem wojować nie muszą bo trzymają ten kraj w szachu i zajmują większość spornych terenów które to zresztą są rzut beretem od stolicy Pakistanu. dysproporcja sił jest ogromna na korzyść Indii, no i oba kraje dysponują bronią jądrową.

  2. Losio

   Dobrze walczyli w II WŚ a po wojnie trzy razy wygrali z Pakistanem /1947, 1965 i 1971/ głównym ich przeciwnikiem.

  3. QVX

   W II WŚ w składzie armii Imperium Brytyjskiego gwoli ścisłoścxi. Indie to taka współczesna XIX-wieczna Rosja - niby dobrze się zapowiada, ale jakoś na zapowiedziach się kończy.

 4. Indian

  Na 1.4 mld ludzi to chyba nieźle Przynajmniej armia jest wyżywiona

 5. Cywill

  też możemy mieć takie zabawki. Trzeba jedynie przekonać społeczeństwo do standardu życia w Indiach i całą kasę przeznaczać na technologie wojskowe. Póki co Bursztyn i Bigos 4 .

  1. Dudley

   Chyba żartujesz, mamy takie władze że moglibyśmy mieszkać w jaskiniach, a wojsko zamiast doskonałej broni miałoby pałki. Oczywiści nie dotyczyło by to samolotów vip, samolotów transportowych i kilkudziesięciu jednostek nowoczesnego sprzętu potrzebnego do pokazania ogłupiałemu społeczeństwu, jakim to potężnym i ogólnie poważanym państwem jesteśmy. A zapomniałem o paru bateriach oplot i siłach specjalnych różnego autoramentu do ochrony najważniejszych osób w państwie. Pod tym względem nie różnimy się od mniejszych i większych satrapii tego świata

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Potwierdzam

  3. Ect

   Kolega pewnie w wojsku nie spędza za dużo czasu, uwierz że sytuacja w wojsku się poprawia po rządach po.

 6. Leopardzik

  Indyjskie T90 zacinaja sie w jeździe ,filtry powietrza, czyli brudu ,do wymiany co powoduje ku zaskoczeniu hindusow awarie silniczkow postojowych itd

  1. R

   "Indyjskie T90 zacinaja sie w jeździe ,filtry powietrza, czyli brudu ,do wymiany co powoduje ku zaskoczeniu hindusow awarie silniczkow postojowych itd' tak, tak trolujmy wszytko co jest produkcji Rosyjskiej

  2. Leopardzik

   Zapomniałem o układzie filtrującym paliwa

  3. QVX

   To bardziej jest atak na niski poziom jakości obsługi, czyli Indusi...

 7. Niuniu

  Głównym adwersarzem Indii są chiny oraz Pakistan. Ten ostatni wyraźnie Indiom Ustępuję choć w zakresie broni atomowej oba Państwa mają podobny potencjał. natomiast Chiny deklasują Indie militarnie. Wystarczy porównać opisywaną defiladę z defiladą w Pekinie w zeszłym roku. Do tego mimo wysiłków Indyjski sprzęt jest w większości importowany i co najwyżej montowany w hinduskich zakładach. Natomiast Chiny zdecydowaną większość swojej broni produkują samodzielnie.

  1. Geo

   Na szczęście są jeszcze Himalaje, które utrudniają pobić się z Chinami

  2. QRF

   Z Chinami nie mają jak(gdzie) się bić. Przez Himalaje ciężko będzie... Zostaje im Pakistan i pewnie będzie wojna ko Kaszmir.

 8. KrzysiekS

  PGZ powinno ocenic co można sprzedawac do Indii to całkiem spory rynek zbytu bez blokady dla nas ze strony sojuszników.

  1. bebe

   Na razie wystarczy wyprodukować to co już sprzedaliśmy - kto jeszcze pamięta o kontrakcie na WZT-3?

 9. FR technologiczne imperium

  Azja powoli przejmuje pałeczkę Światowego lidera , zarówno pod względem ekonomicznym , ludnościowym co i technologicznym , trochę to smutne ale Europa jedzie już tylko na "klejnotach rodowych"

  1. A

   My Europejczycy jesteśmy już na wymarciu a najbardziej my Polacy pod koniec wieku ma nas być 17kk ale też widziałem najbardziej pesymistyczny scenariusz to zaledwie 13 kk . Niestety obojętność, egoizm nietolerancja wśród jednostek, materializm,nasladowstwo innych oraz feminizm to znak naszych czasów .

  2. mosze

   Proszę porównać standard życia w Indiach i krajach Europy. A później przemyśleć swój komentarz.

  3. Nieprawda

   Ja słyszałem, że pod koniec wieku ma nas być 13x10 do potęgi 6, a optymistycznie 17x10 do potęgi 6.

 10. Lach

  A armia polska ma rakietki grom i piorun fiu,fiu.

  1. sdf

   Ale Polska nie ma zapędów imperialnych.Tak pisze Davien /Al-Jazeera. A on wie.

 11. Paweł P.

  No takich makiet nie widziałem, samoloty, śmigłowce, rakiety. Nie dziwie się, że tak robią. Pomysł, aby załatwić Światu satelity, chociażby straszyć – miodzio.

 12. Nemo

  I czym oni się chwalą jak my w Polsce mamy Langusty które będą miały w końcu zasięg całych 40 km :)

  1. Autor

   Na razie mają 20 ... A w Polsce nie mamy (jeszcze przez Rosjan, którzy nam nie wierzyli!) Żadnej porządnej fabryki amunicji!

 13. Indian

  Na 600 tys brakuje 170tys par butow, 160tys stalowych teciakow, 59tys karabinów typu ak76, 630tys kuzelek kulo odpornych,itd

Reklama