Reklama

Geopolityka

Incydent na Morzu Azowskim? Ukraina informuje o rosyjskich manipulacjach

Fot. Ministry of Defense of Ukraine/Twitter
Fot. Ministry of Defense of Ukraine/Twitter

Komunikat Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji o ukraińskim okręcie na Morzu Azowskim „stwarzającym zagrożenie dla żeglugi” to rosyjskie informacyjne wrzutki i manipulacje - oświadczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

W czwartek wieczorem FSB Rosji wydała komunikat, w którym stwierdzono, że ukraiński okręt "Donbas" znajduje się w odległości 18 mil morskich od Cieśniny Kerczeńskiej i odmawia zmiany kursu. Później przekazano, że jednostka obrała kurs zwrotny. Oceniono "działania załogi ukraińskiego okrętu jako prowokacyjne i stwarzające zagrożenie dla żeglugi".

To "kolejne informacyjne wrzutki ze strony Rosji" - podkreślił Reznikow. Zapewnił, że okręt "Donbas" nie jest uzbrojony i zaznaczył, że Morze Azowskie jest akwenem wspólnego użytkowania. "Znajdujemy się tam legalnie. To, że oni podają odległość 18 mil (30 km) za zagrożenie dla nich, mówi tylko o kolejnych manipulacjach" - oznajmił minister.

Sztab Połączonych Sił Ukrainy nazwał komunikat FSB fejkiem. Zapewniono, że okręt marynarki wojennej "Donbas" nie wpływał "we wrażliwe strefy" i wykonuje zadania na ukraińskich wodach terytorialnych. Poinformowano o powrocie jednostki do bazy.

Reznikow zwrócił uwagę, że FSB wydała komunikat w sprawie okrętu podczas telefonicznej rozmowy prezydentów USA i Ukrainy Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego.

Media przypominają w kontekście czwartkowych doniesień tzw. kryzys azowski z 2018 roku, kiedy na Morzu Czarnym siły rosyjskie ostrzelały trzy niewielkie okręty marynarki wojennej Ukrainy. Atak nastąpił, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowanych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Grażewicz

  Samo istnienie moskiewskiej azjatyckiej dziczy jest zagrożeniem dla świata. Czy to jest rusofobia? Doświadczenie przeżytych wiosen podpowiada mi, że to fak a z faktami lepiej nie polemizować.

  1. grzybiarz

   Mykolaj,Japonia,to też Azja.Tajwan również.

  2. Fan desantu z Pn koreańskich An2

   Wszyscy zrozumieli o jaki grajdoł, przez pomyłkę nazywany państwem chodzi, więc specjalnie dla ciebie to Rosja. Nie Tajwan, Japonia, ani Ukraina, zresztą na jej tle to już rosyjskie trolle mają obsesję.

  3. a

   Rozumiem że chodzi o USA.

 2. Kiks

  Za chwilę dowiemy się, że zatonął rosyjski okręt, który uderzył w dryfujący styropian celowo wyrzucony przez jednostkę ukraińską.

 3. x95

  Stara łajba ledwo trzyma się na wodzie - zbudowana w 1969 roku.

  1. kapusta

   fakt, ta tzw. Flota czarnomorska to niezły skansen...

  2. x95

   Skoro 6 nowych okrętów podwodnych zmodernizowanego projektu Warszawianka 636.3 to skansen, to jakim skansenem jest nasza Marynarka Wojenna, której jedyny okręt podwodny nie może się nawet zanurzyć ?

 4. Olo

  Przecież nie jest ważne czy jest uzbrojony czy nie ale czy porusza się w sposób który nie stwarza zagrożenia. Kim trzeba być aby tego nie rozumieć?

  1. Wawiak

   A to trolliku rozumiesz? "(...) To, że oni podają odległość 18 mil (30 km) za zagrożenie dla nich, mówi tylko o kolejnych manipulacjach" Wg dostępnych danych ten okręt rozwija maksymalnie 12 węzłów. Pokonanie 18 mil to dla niego godzina drogi, jak nie więcej (zależne od wiatru i prądów morskich). nawet, gdyby był niesterowny, czasu na reakcję jest aż nadto.

  2. Długi

   Olo potwierdzam

  3. Davien

   Istotnie rosyjscy piraci sa zagrożeniem dla kazdego

 5. Xd

  Oczywiście jak ukry na polecenie prowokują czy pr,ez amerykański samolot zwiadowczy samoloty pasażerskie muszą zmieniać awaryjnie kurs to jest wszystko ok jak rosjanie na swoim terytorium mają wojsko to prowokacja mam nadzueję tylko że dzięki inwigilacji q pierwszej kolejności na front zostaną wysłani silnie zmotywowane ułomki i dzie nikaeze tego propagandowego portalu

  1. Witamy olgino. Jeszcza zrob szkolenie z Polskiego zanim zaczniesz pisac ..

  2. Wawiak

   ee tam, niech piszą tak, jak dotychczas. Raz, że od razu widać, kto zacz, a dwa, że jest się z czego pośmiać.

  3. faktograf

   No fakt.Wasza ekipa dostarcza sporo rozrywki.

Reklama