Reklama

Geopolityka

Halicki: prace nad przyjęciem Ukrainy do NATO powinny rozpocząć się jak najszybciej

Autor. Sztab Generalny Ukriany/ Facebook

Grupa Europejskiej Partii Ludowej chce, aby Parlament Europejski przyjął rezolucję dot. jak najszybszego przyjęcia Ukrainy do NATO. W tej sprawie największa frakcja w PE przyjęła jednomyślne stanowisko w Strasburgu. „Proces przyjęcia Ukrainy do NATO musi się jak najszybciej rozpocząć. Nie wyznaczamy daty, ale nie ma od tego odwrotu” - mówi PAP europoseł Andrzej Halicki (PO).

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

EPL przyjęła oficjalne stanowisko w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO. Jak podkreśla Halicki w rozmowie z PAP, delegacja polska i stanowisko Polski w tej sprawie były dominujące i nadawały ton dyskusji wewnętrznej. Ostatecznie udało się w tej sprawie uzyskać jednomyślność wśród europosłów całej frakcji.

"Wspólnie z krajami bałtyckimi staraliśmy się odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości naszych kolegów z innych krajów, i cieszę się, że udało nam się przekonać tych którzy mieli dodatkowe pytania. Grupa EPL jest zjednoczona w sprawie tego, że Ukraina powinna stać się członkiem NATO. Dziś mówimy wyraźnie, że ten proces powinien rozpocząć się jak najszybciej: na szczytach NATO w Wilnie i w Waszyngtonie" - powiedział PAP Halicki, który był inicjatorem i współautorem stanowiska.

Reklama

Czytaj też

Jak dodał, ich stanowisko to wyraźny sygnał, że Ukraina dowiodła, iż nie tylko zasługuje na członkostwo w NATO, ale również będzie wzmocnieniem Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Oczekujemy, że oficjalne decyzje NATO potwierdzą to stanowisko już w najbliższym czasie" - zaznaczył.

Dodał, że grupa EPL będzie starała się przekonać inne frakcje w PE, aby przyjąć rezolucję w tej sprawie na sesji PE w czerwcu.

"Putin nie może decydować o polityce NATO i polityce Zachodu. Nie możemy bać się reakcji Putina i na tej podstawie zabierać Ukrainie i Ukraińcom prawa do życia w bezpiecznym kraju. To byłby błąd. Agenda NATO i rola NATO jest pozytywna, jest to wojskowy sojusz obronny, który obok Unii Europejskiej jest gwarantem bezpieczeństwa dla współczesnych demokracji, dla Polski, dla Europy Środkowo-Wschodniej, dla Europy Zachodniej i USA. Powinien także stać się takim gwarantem bezpieczeństwa dla Ukrainy i państw Europy Wschodniej" - wskazał Halicki.

Czytaj też

"Europejska Partia Ludowa czuje się odpowiedzialna za przyszłość Europy. Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę jesteśmy politycznym liderem w Europie dla wsparcia Ukraińców w ich wysiłkach wojennych. Dyskusje w EPL i nasze decyzje najczęściej stawały się chwilę później oficjalnym językiem UE, za którym szły też decyzje wsparcia dla Ukrainy i sankcji na Rosję. Przewodnicząca PE - Roberta Metsola, polityk EPL, była pierwszym liderem UE, który pojechał do Kijowa. Parlament jest w stałym kontakcie z prezydentem Zełenskim i posłami ukraińskimi, środowiskami społecznymi i obywatelskimi Ukrainy" - podsumował europoseł Halicki.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. farfozel

    Zapamiętajcie 1 rzecz - jesli dojdzie w końcu do rozmów pokojowych , to głównym warunkiem zakończenia wojny będzie postulat rosyjski. Jaki ? brak Ukr. w NATO . Ruskich stac aby wojna trwała latami . Im nie zależy .

  2. DRB

    NIe ma się co spieszyc z ukr w NATO, bo to oznacza wciągnięcie nas wojnę - jak Halicki taki chętny to niech się zaciągnie jako najemnik i jedzie na ukr. My musimy pilnować swego interesu a ukr w NATO to eskalacka, która uderzy przede wszystkim w nas. Nie ma się oszukiwać rolą ukr jest tylko bycie państwem buforowym dla nas, niczym więcej. Trzeba patrzeć realnie na swoje interesy, a nie ukr. Taka jest geopolityka i uniesienia serca nie mogą tego zmienić.Generalnie w ogóle nie widzę ukr w NATO - za duży problem na przyszłość i gotowy przepis na otwarty konflikt z nami - wystarczy, że za kilka lat USA będą czymś zajęte i nie będą miały ochoty poświęcać się za ukr, to problem spadnie na nas - Halicki ochłoń i zacznij myśleć (o ile potrafisz) o swoim kraju.

  3. szczebelek

    Manipulacyjne i propagandowe działania frakcji, która stoi przed porażką w następnych wyborach, ale na całe szczęście UE nie podejmuje decyzji za NATO i USA nie wpędzą Polski w wojnę, ale klamliwi politycy PO by to zrobili przed wyborami by pokazać, że tylko PiS kłamie o bezpieczeństwie naszego kraju. Halicki nie wytłumaczył co oznacza termin jak najszybciej i w jakich ramach Ukraina ma przystąpić do NATO

Reklama