Reklama

Geopolityka

Specżandarmi przygotowują uczestników misji szkoleniowej w Afganistanie

FOT. ST. CHOR. RAFAŁ MNIEDŁO
FOT. ST. CHOR. RAFAŁ MNIEDŁO

Od poniedziałku 12 marca trwa szkolenie żołnierzy przygotowujących się do realizacji zadań w ramach VIII zmiany PKW RSM Afganistan. Przyszli uczestnicy misji doskonalą umiejętności strzeleckie w ramach kursu Guardian Angel.

Informacje na temat kursu przekazał serwis internetowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Prowadzą go instruktorzy z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego. Szkolenie rozpoczęło się wykładem, w czasie którego żołnierze zapoznani zostali ze zdarzeniami typu „insider threat” (zagrożenie wewnętrzne), czyli niespodziewanego kontaktu ogniowego.

undefinedFOT. ST. CHOR. RAFAŁ MNIEDŁO 

Głównym zadaniem uczestników VIII zmiany PKW RSW Afganistan będzie ochrona doradców współpracujących z przedstawicielami afgańskich sił bezpieczeństwa. "Działania te będą realizowane w wąskich korytarzach i pomieszczeniach, dlatego umiejętność odpowiedzenia celnym ogniem w możliwie najkrótszym czasie jest kluczowa” – podkreśla dowódca plutonu ochrony porucznik Tomasz Cyga.

Ostatnie dni kursanci spędzili na strzelnicach, gdzie realizowali dynamiczne strzelania sytuacyjne na krótkim dystansie ze zmianą broni z głównej na broń boczną.

VIII zmiana PKW RSM Afganistan rozpocznie realizacje swoich zadań mandatowych poza granicami kraju już w połowie maja.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Bla bla

  Ty Marek co ty robisz przed tym komputerem zakładaj krawat i pokarz jak się kupuje sprzęt do armii i wprowadza ustawy tak potrzebne obronności kraju

  1. Patcolo

   Ale ja proszę się tutaj nie spinać. Część ludzi ma dosyć karmienia tylko i wyłącznie planami, przypomnę tylko że z kluczowych projektów modernizacji żaden nie został zrealizowany od a do z

 2. dim

  Misje oczywiście są potrzebne, ale obronność Ojczyzny wygląda tak, że prócz garstki ludzi, nikt nie przygotowuje rzetelnie Polski do obrony. W szczególności, Rząd RP i Sejm owszem, podjęły legislacje, ale dopiero ich następców zobowiązujące do poważnych działań. Czyli smutny polityczny teatr, a nic więcej. O MON nawet nie wspomnę, bo ceniając po wcześniejszych efektach, niemal nie byłoby o czym. Zrekapituluję, że Polska pozostaje bezbronna, ponieważ zdradzona przez swe naczelne organy. To jest komentarz obywatelski - proszę o nieusuwanie go. By nie stało się w Polsce znów, że to tylko historia ma prawo rządzących oceniać.

  1. Marek1

   dim - pełna racja. Ze swej strony dodam tylko, że Wielka Polska Niemoc Zbrojeniowa(WPNZ) jest jednym z efektów stosowania od 20 lat klucza doboru partyjnych kadr. Niestety potem ci sami ludzie-dyletanci obsadzają wszystkie stanowiska we władzach tak ustawodawczych jak i wykonawczych (ministerstwa). Po objęciu stanowisk ministrów otaczają się oni ludźmi(znajomymi z partii) o zbliżonym poziomie kompetencji(prawie nikt nie chce mieć mądrzejszych podwładnych). I koło się zamyka - kiepski ustawodawca tworzy złe prawo, które jest źle realizowane przez kiepską władzę wykonawczą (RM) i często jeszcze gorzej na poziomie poszczególnych ministerstw.

Reklama