Reklama

Geopolityka

Gibraltar: Zatrzymano kapitana i pierwszego oficera irańskiego tankowca

Fot. MoD
Fot. MoD

Policja Gibraltaru zatrzymała kapitana oraz pierwszego oficera irańskiego tankowca Grace 1 - poinformował w czwartek jej rzecznik. Zatrzymani są obywatelami Indii i podejrzewa się ich o naruszenie europejskich sankcji wobec Syrii.

Zatrzymani zostali przesłuchani; na razie nie postawiono im zarzutów. Funkcjonariusze przechwycili ponadto dokumenty i urządzenia elektroniczne znajdujące się na statku. "Śledztwo wciąż trwa, a Grace 1 nadal jest zatrzymany" - poinformowała policja.

W ubiegłym tygodniu władze należącego do Wielkiej Brytanii Gibraltaru zatrzymały irański tankowiec Grace 1, a następnie doprowadziły go do portu. Miało to służyć udaremnieniu dostarczenia ładunku ropy do rafinerii w syryjskim nadmorskim mieście Banijas. Rafineria ta jest własnością podmiotu objętego sankcjami UE nałożonymi na Syrię. W piątek Sąd Najwyższy Gibraltaru przedłużył zatrzymanie tankowca o 14 dni.

Jednak zdaniem Teheranu do zatrzymania tankowca doszło wbrew prawu, a irańskie władze domagają się uwolnienia jednostki. Wiceszef MSZ Iranu Abbas Aragczi zapewnił w niedzielę, że statek nie płynął do Syrii, a szef MSZ Mohammad Dżawad Zarif ocenił, że sprawa "tworzy niebezpieczny precedens". Przedstawiciele irańskich władz grozili też odwetem za zatrzymanie statku.

Według irańskiej dyplomacji do zatrzymania Grace 1 doszło na wodach międzynarodowych i wbrew prawu. Z kolei rząd Gibraltaru podkreśla, że miało to miejsce na "brytyjskich wodach terytorialnych".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Acomitam

    WB rości prawa do wód około 3 mil morskich od wybrzeży Gibraltaru zamiast 13. Większość wód cieśniny i tak należy do wód terytorialnych Hiszpanii i Maroka i można spokojnie przepłynąć cieśniną nie zbliżająć się do brytyjskiego terytorium zależnego. Także w argument wód terr wątpie. Tym bardziej, że wody tej cieśniny podlegają bezwzględnemu wolnemu tranzytowi według umów międzynarodowych i nie ma podstaw prawnych pozwalających przeprowadzić takie akcje.

    1. GB

      Podstawą prawną były nałożone sankcje na dostawy do Syrii. Wody terytorialne nie miału nic do rzeczy. Równie dobrze można było statek zatrzymać 50 mil od wybrzeża Syrii.

Reklama