Reklama

Geopolityka

Generał Patalong odznaczony Medalem Dowództwa Operacji Specjalnych USA

Gen. Piotr Patalong; fot. st. szer. Jarosław Dypolt/MON
Gen. Piotr Patalong; fot. st. szer. Jarosław Dypolt/MON

We wtorek w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której generał dywizji Piotr Patalong, Inspektor Wojsk Specjalnych został odznaczony Medalem Dowództwa Operacji Specjalnych USA (The United States Special Operations Command Medal - USSOCOM) - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Decyzja o przyznaniu odznaczenia polskiemu generałowi to między innymi wyraz uznania za dotychczasowe osiągnięcia oraz zdolności operacyjne uzyskiwane przez polskie Wojska Specjalne. Polska bowiem, jako siódmy kraj na świecie, obok takich państw jak USA, Wielka Brytania czy Francja uzyskała status "państwa ramowego" w dziedzinie prowadzenia sojuszniczych operacji specjalnych i stała się niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej - podaje MON.

Przyznane we wtorek wyróżnienie jest także dowodem uznania za przygotowanie i przeprowadzenie w 2014 roku sojuszniczego ćwiczenia certyfikującego wielonarodowy Komponent Operacji Specjalnych do dyżuru bojowego w składzie Sił Odpowiedzi NATO zestawu 2015 (SON 2015). Ćwiczenie, do którego komandosi przygotowywali się od kilkunastu miesięcy było nie tylko sprawdzianem możliwości Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych do planowania i kierowania operacjami specjalnymi w ramach sojuszniczej misji stabilizacyjnej, ale także testem współdziałania zespołów bojowych z różnych jednostek sił specjalnych. Ćwiczenie polskich komandosów zostało wysoko ocenione przez międzynarodowy zespół certyfikujący.

Generał dywizji Piotr Patalong jest trzecim Polakiem, któremu przyznano to wyróżnienie. Pierwszym polskim generałem, który został wyróżniony tym odznaczeniem był śp. generał Włodzimierz Potasiński. Wśród wyróżnionych jest także gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Reklama

Komentarze (1)

  1. ciekawy

    A co z generałem Lam La?

Reklama