Reklama

Geopolityka

Gen. Skrzypczak: Iran poniósł kompromitującą klęskę

Gen. Waldemar Skrzypczak - fot. MON
Gen. Waldemar Skrzypczak - fot. MON

Zdaniem byłego dowódcy Wojsk Lądowych gen. Waldemara Skrzypczaka nocny atak na Izrael jest kompromitującą klęską Iranu.

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych, z czego 99 proc. zostało zestrzelonych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, gdzie zginęło kilku irańskich oficerów.

Gen. Skrzypczak nazwał nocny atak na Izrael „kompromitującą klęską Iranu”. Powiedział PAP, że cała flota atakująca wysłana przez Iran została zniszczona na trasie przelotu do Izraela.

„Ta operacja obronna była doskonale przygotowana przez Izraelczyków, Amerykanów i Brytyjczyków. Wszystko co od samego początku wydarzyło się na terenie Iranu było monitorowane przez rozpoznanie satelitarne. Amerykanie i Izraelczycy wiedzieli, skąd startują rakiety, o której godzinie i jakie są mniej więcej ich tory lotu” – powiedział generał.

Najpierw – jak podkreślił – rakiety i drony podczas przelotu nad Irakiem, Syrią i Jordanią przechwytywało lotnictwo myśliwskie w liczbie ponad 200 samolotów. „Zniszczyło to moim zdaniem ok. 30-40 proc. wszystkich rakiet i dronów, które wysłali Irańczycy” – zaznaczył wojskowy.

„Z kolei to, co przeleciało przez linię obrony lotnictwa, trafiło w trójwarstwowy system obrony powietrznej Izraela” – powiedział.

Reklama

Gen. Skrzypczak wyjaśnił, że pierwsza warstwa to system dalekiego zasięgu Arrow, który zniszczył rakiety manewrujące. Drugi system – Proca Dawida (David’s Sling) – jest systemem średniego zasięgu, który unieszkodliwił kolejne drony i rakiety wysłane przez Iran. „Dzieła zniszczenia” – jak wskazał wojskowy – dokończyła Żelazna Kopuła (Iron Dome), która zatrzymała rakiety krótkiego zasięgu.

Czytaj też

Gen. Skrzypczak odniósł się do wypowiedzi szefa sztabu irańskich sił zbrojnych gen. Mohammada Bagheriego, który zagroził Izraelowi, że Iran przeprowadzi większe uderzenie, jeśli ten dokona odwetu za sobotni atak. Dodał, że jeśli Waszyngton wesprze jakikolwiek odwet Izraela, zaatakowane zostaną amerykańskie bazy wojskowe.

Zdaniem, gen. Skrzypczaka Iran nie ma zdolności do pokonania systemu obrony, który jest wykorzystany przez Izrael.

„Iran nie ma możliwości odpowiedzi skuteczniejszej niż ta dzisiejszej nocy, zatem pozostaje bez szans. Gdyby miało dojść do odwetowego uderzenia, Iran się nie obroni, bo nie ma tak skutecznych systemów” – powiedział generał.

Dodał, że niezależnie od tego, ile „dronów i rakiet by wysłali, nie pokonają systemu obrony”.

„Wydaje się, że Irańczykom po tym zimnym prysznicu, jakiego doznali, pozostaje deeskalacja i polityczne ataki, bo nie mają potencjału, żeby atakować Izrael. Ten atak to policzek dla Iranu, któremu wydawało się, że ma nieograniczone możliwości ataku. Okazuje się, że są słabi” – mówił wojskowy.

Gen. Skrzypczak zauważył jednak, że przy tej skuteczności systemu obrony Izraela odwet byłby nieuzasadniony. „Byłaby to tylko eskalacja konfliktu, a to jest niepotrzebne” – ocenił.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (15)

 1. Chris

  Skrzypczak to przedstawiciel starej szkoły radzieckiej i już chyba za późno na zmiany w myśleniu, Iran w swoich podziemnych fabrykach może produkować rocznie tysiące tanich Shahedów. Ciekawe na jak długo Izraelowi starczy rakiet OPL i środkó finansowych na zakup nowych. Podobną strategię stosuje Putin na Ukrainie stopniowo niszcząc zasoby OPL Ukrainy. Tutaj rozwiązaniem mogłoby być zniszczenie fabryk irańskich produkujących drony i rakiety. Iran jednak utrudnił zadanie budując je pod ziemią

  1. Davien3

   Chris a Izrael moze wystrzelic kilka Jericho i zrównac Iran z ziemia w odpowiedzi na te Szahidy

  2. młodygrzyb

   Davienku użycie przez izrael broni jądrowej to koniec żydów.

  3. Davien3

   Grzybku jakby uzyli Jericho z głowica jądrową to byłby, ale koniec Iranu i każdego kto mu pomaga.

 2. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Pan gen. Skrzypczak ocenia bardzo naiwnie wg fizycznych skutków ataku - jako klęskę Iranu. Jest dokładnie odwrotnie - Iran świadomie tak wyskalował atak, by nie było ofiar - bo całość dronów miała być zestrzelona w bardzo niekorzystnym stosunku koszt/efekt, który na na niekorzyść Izraela można oceniać na 20 do 1 nawet 30 do 1.. To już jest klęska stricte militarna - co więcej - wymuszająca - wobec groźby ataku PRZEŁAMUJĄCEGO dronami o rząd silniejszego liczbowo - deeskalację narzuconą przez Iran. Izrael zapewne odpowie priorytetem na nowe wersje i masowe zastosowanie ASAP Iron Beam, bo wtedy kalkulacja koszt/efekt odwróci się na korzyść obrony - przynajmniej przed dronami.

  1. GB

   Nie masz pojęcia o czym piszesz bo skupiasz się na drogach. 110 rakiet balistycznych to nie jest mało, to bardzo dużo. Ja nie przypominam sobie aby ruscy w jednym ataku tyłu użyli. Iprawie wszystkie zostały zestrzelonego. Te kilka zaś co nie zostały zestrzelonego praktycznie nie zadały strat.

  2. Davien3

   tadeusz te drony zostały wybite do nogo przez samoloty uzywające starego uzbrojenia jak Sparrowy i AIM-9L:)) A pojedyńczy Szahid to ponad 100 tys usd

  3. młodygrzyb

   Davienku ale zdajesz sobie sprawę z tego że twoje bajki są łatwe do weryfikacji? Otóż zarówno amerykanie jak i brytyjczycy do obrony izraela używają najnowocześniejszego uzbrojenia. Niedawno wszak brytyjczycy pochwalili się debiutem bojowym ich najnowocześniejszego systemu z najnowocześniejszymi rakietami użytym do strącenia dronów lecących na izrael(chodzi o sea ceptor z pociskami camm). A amerykanie właśnie do odparcia tego ataku użyli po rz pierwszy pocisków SM-3. Tak więc skończ ze swymi bajkami.

 3. młodygrzyb

  Myślę że niektórzy powinni milczeć.

  1. Mielukasz

   100/100

 4. rwd

  Iran musiał zaatakować, bo była to kwestia prestiżu. Pokazał swoją siłę, bo gdyby nie interwencja Stanów, Francji, Jordanii i Wlk. Brytanii jego rakiety i drony doleciałby do Izraela i przynajmniej część trafiłaby w wyznaczone cele. Udowodnił tym samym, że Izrael bez opieki Zachodu jest słaby a Iran ma potencjał, by go zniszczyć. Wcześniej poinformował USA o małej skali ataku, więc zabezpieczył się przed ewentualnym odwetem. To była tylko próbka możliwości Iranu, która zadziała odstraszająco na Izrael i potencjalnych wrogów Teheranu. Skoro Iran mógł, bez żadnych problemów wystrzelić 300 rakiet i dronów, to może wystrzelić i 3000 takich a wtedy już tak optymistycznie nie będzie.

 5. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Iran w sferze politycznej [kontrola drabiny eskalacyjnej] i militarnej [koszt/efekt] wygrał z Izraelem. Izrael sobie zdaje sprawę, że traci wycenę wśród graczy - zwłaszcza w regionie - i zapowiada rewanżową rundę drugą. Chce wciągnąć USA do wojny - by to USA poniosły koszty - a Izrael zebrał profity. USA nie chce - ma puste magazyny - wojna w Ukrainie nadal nie jest wygaszona - a na koniec 2024 przewiduje kolejny kryzys i eskalację o Tajwan. OWSZEM - USA chce zniszczyć Iran pokazowo dla rozbicia paktu Chiny-Iran-Saudowie-ZEA z 2023, który śmiertelnie zagraża USA wyparciem petrodolara przez petrojuan. Tylko że TERAZ USA są nieprzygotowane, dlatego chcą deeskalacji.

  1. skition

   Rial spadł do najniższego poziomu w historii czyli do 670 000 za 1 $. Jednocześnie władze aresztowały dziennikarzy za "zakłócenie bezpieczeństwa psychicznego społeczeństwa i zakłócenie gospodarczej atmosfery kraju"., więc atak nie był zbyt udany , choć fakt zyskali niezaprzeczalne doświadczenie bojowe czyli użycie rakiet i dronów w warunkach autentycznego konfliktu oraz pozbyli się starych rupieci których resurs i tak już się skończył

 6. Zam Bruder

  Jak widać Izrael jest mocny siłą wspierających go zachodnich sojuszników skoro ich obrona zniszczyła połowę irańskich środków napadu. a jak widać Teheran aby zjeść ciasteczko i je mieć (zapowiedział odwet, ale nie jest jeszcze gotowy na eskalację) do ataku użył praktycznie półśrodków nawet nie doprowadzając do przeciążenia izraelskiej obrony ; ten atak nie była nawet na pół gwizdka - w ten gwizdek tylko ostrzegawczo dmuchnięto, ale to sprowokuje znowu Izrael do niewspółmiernego do skutków odwetu. I ruletka bliskowschodnia znowu się zakręci wokół regularnej wojny, bo w końcu kuleczka wpadnie tam gdzie trzeba.

  1. Davien3

   Zam Iran uzył tego co miał najlepsze, sprawdź sobie jakie mają balistyczne i manewrujące zdolne doleciec do Izraela Do tego właśnie pokazał że jego ataki nie sa w stanie się przebic przez OPL izraela a Izrael moze mu oddac 10x mocniej i bez szans na odwet Iranu.

 7. szczebelek

  Nie będzie izraelskiego odwetu? Wątpię, bo widzimy co robią w Strefie Gazy za to co zrobił Hamas, a Iran dał im rzadką okazję do popisu przy okazji zniszczenie kompleksu zbrojeniowego osłabi FR. To już interes USA.

  1. DBA

   szczebelek - jakiś tam odwet będzie, ale taki, żeby nie było zbytnich szkód, a obie strony mogły ogłosić zwycięstwo

  2. Davien3

   szczebelek Hamas dokonał masowego mordu Izraelskich kobiet i dzieci więc co sie dziwisz że wypowiedzieli mu wojnę. Iran zaś skompromitował się tym atakiem całkowicie.

 8. Eko

  A morze Iran nie chce eskalacji konfliktu to Izrael jest tu napastnikiem zabijająć ambasadora i innych dla czego świat zachodu na to pozwala bo Izrael o nich się nie mówi źle izraelskie wojsko zabija również dzieci nik o tym nie pisze

 9. Sebseb

  Ogólnie wszyscy komentatorzy związani z tamtym rejonem mówią co innego niż Skrzypczak i obrońcy Izraela z tego forum

  1. GB

   Tzn, co mówią?

  2. Zam Bruder

   Iran zrobił Kontrolowane przedstawienie i trochę dziwne, że niektórzy bardzo poważni obserwatorzy bliskowschodniej sceny tego oczywistego faktu nie dostrzegają - bo nad czym się tu zachwycač? Na przechwyceniu zapowiadanego wcześniej ataku powietrznego, bo tylko taka opcja wchodziła w grę? W dodatku przy wydatnej pomocy brytyjskich i amerykańskich okrętów które zniszczyły chyba połowę środków napadu. Na mnie większe wrażenie wywarło odparcie hamasowskiego nalotu z pażdziernika u/roku.

  3. Sebseb

   GB - w skrócie, że to pokazówka bez chęci zrobienia większej krzywdy Izraelowi

 10. gnagon

  brednie emeryta , koszt obrony wielokrotnie przekroczył koszty produkcji rakiet i dronów

  1. GB

   Czyli co mieli nie strzelać? Nie strącać rakiet i dronow? A jakby tak trafiły w szpital, fabrykę amunicji, czy magazyn amunicji.

 11. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Musimy zbudować całokrajową A2/AD Tarczę i Miecz Polski - z kompleksem sieciocentrycznym real-time C5ISTAR/EW-AI. W czasie rzeczywistym zbieranie i analiza i synteza wszelkich informacji z obserwacji dziennej i nocnej, SAR, nasłuchu EM, cyber, obserwacja satelitarna/AEW/ z aerostatów [zaczątkiem Barbara], radarów naziemnych, rozbudowa dronowej nasyconej sieci dronów non-stop nad granicą i nad infrastruktura krytyczną w kraju - by w czasie rzeczywistym wykrywać wszelkie oznaki zagrożenia i możliwych akcji Rosji. I w czasie rzeczywistym na nie adekwatnie reagować - tu, prócz innych środków [a antyrakietami włącznie] widzę rolę rojów dronów z efektorami - by "z marszu" kontrować działania Rosji - np. dywersyjne wtargnięcia przez granicę. Będziemy testowani coraz ostrzej - musimy działać ZAWCZASU.

 12. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Dla Polski lekcja jest jasna - rozbudowa obrony plot/prak na bazie broni skierowanych - czyli laserów i skierowanych wiązek energii [np. mikrofalowej - ale nie tylko]. Bo Rosja będzie testowała podprogowo [poniżej art.5] obronę Polski - chcąc wprowadzić poczucie zagrożenia u Polaków by "zmiękczyć" i wyizolować Warszawę. Generalnie weszliśmy już w wojnę hybrydową - w trzech niekinetycznych domenach tzn. cyber, EW, informacyjnej - ta wojna jest już pełnoskalowa. Będziemy mieli coraz więcej prób naruszenia granicy, "incydentów" z dronami, rakietami, samolotami, także akcji na infrastrukturę krytyczną i inne akty. Musimy zbudować całokrajową A2/AD Tarczę i Miecz Polski - z kompleksem sieciocentrycznym real-time C5ISTAR/EW-AI.

 13. Sorien

  Muslimy zaatakowały tak by wilk był syty i owca całą.... by ich opozycja nie rozszarpała w Iranie oraz ulica ale by też nie przesadzić z Izraelem ... No ale czego można się spodziewać po generale jak on w 2022 bredził że do świat Bożego Narodzenia 2022 Ukraina będzie szturmować Krym....

 14. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Politycznie wygrał Iran, ponieważ przez cały czas narzucił kontrole drabiny eskalacyjnej. Fala dronów była tak zeskalowana ilościowo, by nie przeciążyć całej obrony prak/plot Izraela - dzięki czemu nie było ofiar i nie było parcia społeczeństwa Izraela na eskalację w kierunku pełnoskalowej wojny. Z drugiej strony Iran skutecznie pokazał, że jeżeli zechce - wypuści o rząd wielkości większą falę dronów - co by przełamało obronę prak/plot Izraela. W tej sytuacji Izrael - przy naciskach USA, którego magazyny wydrenowała wojna w Ukrainie - został zmuszony do przyjęcia deeskalacji narzuconej przez Iran. Oczywiście - dla "uratowania twarzy" odgraża się zemstą "w wybranym czasie i miejscu" - ale to już zagranie PR pod uratowanie pieczołowicie hodowanego obrazu "wszechpotęgi" Izraela...

 15. staryPolak

  185 dronów, 36 rakiet manewrujących, 110 rakiet balistycznych średniego zasięgu. drony i balistyczne starego typu łatwe do strącenia i strącone wszystkie. Ale z 36 manawrujących 7 przedarło się. Nieklęska, tylko testowanie obrony rupieciami.. A pan panie generałe - z całym szacunkiem ale zamiast zajmowac się sprawami odległymi krzycz by Kosiniak podpisał wreszcie umowy na zakup HIMARsów, Apaczy, K9, K2 i Kraby. Chyba że zdecydowano już "co z tą Polską"?

  1. Sebseb

   Te drony dłużą do utylizacji izraelskich rakiet - z bardzo dobrym stosunkiem koszt/ efekt. Mogli ich wystrzelić kilka razy więcej, żeby jeszcze bardziej wystrzelać Izrael z rakiet.

  2. Rusmongol

   To już balistyczne są łatwe do strącenia? Ciekawe. 300 efektorów równocześnie to więcej niż jednorazowo kiedykolwiek na UA wystrzeliła rossija. 99% zestrzelen to klęska Iranu. Przykre ale prawdziwe. To zły dzień dla miłośników irańskich obcinaczy głów.

  3. Rusmongol

   @sebseb. Większość dronow wytlukly samoloty. Podobno było ich 200 w powietrzu. Więc twoje nadzieję są płonne 😄

Reklama