Reklama

Geopolityka

Francja: minister obrony jedzie do Polski i na Ukrainę

Autor. Sébastien Lecornu/Twitter

Minister obrony Francji poinformował, że uda się do Polski, a następnie na Ukrainę. Weźmie udział w rozmowach z szefem polskiego MON Mariuszem Błaszczakiem. Polskie MON od kilku miesięcy negocjuje zakup z Francji satelitów optoelektronicznych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Lecornu złoży też hołd poległym ukraińskim żołnierzom - przekazało ministerstwo; nie podano jednak żadnych dodatkowych informacji dotyczących planów francuskiego ministra, ze względu na jego bezpieczeństwo - pisze AFP.

Będzie to pierwsza podróż Lecornu na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. W czerwcu wizytę w Kijowie złożył prezydent Francji Emmanuel Macron, wraz z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, ówczesnym premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Reklama

Czytaj też

Macron, poinformował w minionym tygodniu, że Francja przekazała ostatnio Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Crotale, a następne dostawy borni zaplanowane są na początek 2023 roku.

Czytaj też

Prezydent zapowiedział też, że na Ukrainę trafią m.in. kolejne armato-haubice Caesar. Już wcześniej Paryż przekazał ukraińskiej armii 18 dział tego typu.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

  1. Reo

    Mam wrażenie że z wizyty niewiele wynika. Opieranie swojego bezpieczeństwa narodowego na sojuszach i układach z Francją to prosta droga do zagłady jak w 1939 r. Francja nigdy nie będzie naszym sojusznikiem przeciw Rosji, tym bardziej nie będzie sojusznikiem Ukrainy i nie należy się łudzić że może być inaczej. Francuzi robią tylko tyle dla Ukrainy co wynika ze średniej wsparcia całego zachodu i nic więcej. I nic więcej nie zrobią dlatego że 1) nie chcą i 2) dużo nie mogą. I o francji najlepiej zapomnieć.

  2. Grisz-ma-check

    Chyba Francuzi czują interes, czas pokaże jaki to deal

Reklama