Reklama

Geopolityka

Finał morskich ćwiczeń Baltops w Niemczech [FOTO]

Autor. Andrzej Nitka/defence24

17 czerwca w Kilonii (Niemcy) zakończyły się najważniejsze manewry morskie w regionie Morza Bałtyckiego – Baltic Operations 22 (Baltops 22). Uczestniczyło w nich 47 okrętów, 89 samolotów oraz ok. 7000 marynarzy i żołnierzy reprezentujących czternaście państw będących członkami NATO oraz dwa kraje partnerskie, które zamierzają się do niego dołączyć tj. Finlandii i Szwecja.

Reklama

Ćwiczenia, które rozpoczęły się 5 czerwca zorganizowane zostały przez Siły Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce (United States Naval Forces Europe - Naval Forces Africa) oraz Szóstą Flotę USA (U.S. Sixth Fleet), a dowodzone i kontrolowane przez Morskie Siły Uderzeniowe i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO).

Reklama
Autor. Andrzej Nitka/defence24
Reklama

„Baltops charakteryzujący się wysokim stopniem złożoności, przetestował naszą zbiorową gotowość i zdolność przystosowania się, podkreślając jednocześnie siłę naszego Sojuszu i determinację w zapewnianiu swobody żeglugi dla wszystkich" – powiedział podczas konferencji podsumowującej te manewry wiceadmirał Eugene H. Black, dowódca Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO oraz Szóstej Floty USA.

W trakcie tych manewrów przećwiczono różnorakie scenariusze taktyczne obejmują operacje desantowe (morski jak i powietrzne), strzelania artyleryjskie, obronę przeciwlotniczą i zwalczanie okrętom podwodnym. Prowadzono również operacje rozminowania i usuwania niewybuchów przy pomocy bezzałogowych pojazdów podwodnych, jak i epizody związane z ratowaniem załóg okrętów podwodnych.

Autor. Andrzej Nitka/defence24

„My tutaj \[w STRIKFORNATO\] podczas ćwiczeń bezpiecznie przeprowadziliśmy w imieniu 16 krajów sojuszniczych i partnerskich, ambitny program szkoleniowy, poprawiając gotowość bojową i demonstrując zdolność do płynnej współpracy we wszystkich środowiskach – w powietrzu, na ziemi i na morzu" – powiedział kontradmirał James Morley zastępca dowódcy Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO.

Autor. Andrzej Nitka/defence24
Autor. Andrzej Nitka/defence24
Autor. Andrzej Nitka/defence24
Autor. Andrzej Nitka/defence24
Autor. Andrzej Nitka/defence24

Chociaż nie jest to pierwszy przypadek udziału Szwecji w manewrach Baltops, to jednak obecna ich edycja była wyjątkowa, ponieważ zbiegła się z obchodami 500-lecia szwedzkiej marynarki wojennej oraz ogłoszeniem przez te państwo decyzji o chęci przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szwecja udzieliła znaczącego wsparcia organizacji tych ćwiczeń, w tym była gospodarzem fazy portowej, która odbyła się w Sztokholmie oraz licznych epizodów taktycznych na terytorium Szwecji m. in. Gotlandii oraz na szwedzkich wodach terytorialnych i przestrzeni powietrznej.

Andrzej Nitka

Reklama

Komentarze

    Reklama