Zełenski w lipcu w Białym Domu

8 czerwca 2021, 10:00
85cde56e8de7eca78def74ef2d55da88_1623057475_extra_large
Fot: www.president.gov.ua
Reklama

Prezydent USA Joe Biden zaprosił w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do złożenia wizyty w Białym Domu latem. Zełenski napisał na Twitterze, że wizyta odbędzie się w lipcu.

O zaproszeniu poinformował najpierw doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan. Prezydent Biden powiedział prezydentowi Zełenskiemu, że czeka na możliwość przyjęcia go w Białym Domu latem, po powrocie z Europy - przekazał podczas briefingu.

Zaznaczył też, że Biden zapewnił Zełenskiego o poparciu dla ukraińskiej integralności terytorialnej. Prezydent USA zagwarantował też, że będzie stał w obronie ukraińskiej suwerenności podczas rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w przyszłym tygodniu w Genewie.

Zełenski na Twitterze podziękował Bidenowi za zaproszenie go do Białego Domu w lipcu. "Z niecierpliwością czekam na to spotkanie, by omówić sposoby rozszerzenia strategicznej współpracy między Ukrainą i USA" - podkreślił.

Doradca szefa biura prezydenta Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Reuetra, przekazał, że prezydenci uzgadniali stanowiska przed spotkaniem Bidena z Putinem. Według niego zaproszenie Zełenskiego do Białego Domu obala pogłoski na temat przeszkód w kontaktach między szefami obu państw.

Dodał, że prezydenci rozmawiali też o gazociągu Nord Stream 2, a Biden potwierdził gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Potwierdził też niezmienne wsparcie ze strony USA w sprawie integracji Ukrainy z NATO.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Raf
wtorek, 8 czerwca 2021, 18:53

Na szczyt NATO go nie zaprosili to ciekawe co u Bidena wskóra.

pesymista
środa, 9 czerwca 2021, 11:30

Myślę że niewiele, USA zaczyna dogadywać się z Rosja, m.in w stosunku do Ukrainy.

Fanklub Daviena i GB
środa, 9 czerwca 2021, 12:04

Dogadywać? Rimland NIE CHCE dogadywać się z Heartlandem, tylko go zniszczyć. To co nazywasz "dogadywaniem się z Rosją w stosunku do Ukrainy" jest po prostu przymusową akceptacją ze strony USA swojej bezsilności na Ukrainie... USA robiły wszystko by tak nie było, nawet ta obiecywana przez fanbojów kałbojów "ropa po 7 USD" już była (i puściła z torbami nie Rosję, tylko sojuszników USA i "łupkarzy" w USA) i jednak Putina nie spotkał obiecywany "los Ceausescu" i teraz ze strony USA będzie seria znanych już z goebbelsowej propagandy "strategicznych odwrotów na z góry upatrzone pozycje". Pisałem tu już po majdanie: nie sztuka jakiegoś kraju podbić, sztuka go utrzymać. Rosja utrzymywała Ukrainę a USA ją podbiły w celu łupienia i z myślą, że z uwagi na rosyjsko-ukraińskie "nierozerwalne" więzy Rosja dalej Ukrainę będzie utrzymywać. Nie będzie, Ukraina zbankrutuje złupiona przez Zachód i dobrowolnie wróci do Rosji. Tak dokładnie napisałem 7 lat temu, choć przypuszczałem, że to szybciej pójdzie... :D

Tweets Defence24