Reklama

Geopolityka

Duda z Zełeńskim rozmawiali o współpracy polsko-ukraińskiej

Autor. Jakub Szymczuk/KPRP/Twitter

Wczorajsze spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim było nie tylko okazją do złożenia życzeń świątecznych i noworocznych, ale także dało możliwość przedyskutowania strategicznych planów działań i współpracy w nadchodzącym roku - napisał prezydent Andrzej Duda w mediach społecznościowych.

Reklama

Do spotkania z prezydentem Ukrainy, które odbyło się w czwartek w Rzeszowie, w drodze powrotnej Zełenskiego z USA, odniósł się prezydent Duda we wpisie na Twitterze. "Dzisiejsze spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyerm Zełenskim było nie tylko okazją do złożenia życzeń świątecznych i noworocznych, jemu, jego rodzinie i Ukrainie, ale także dało możliwość przedyskutowania strategicznych planów działań i współpracy w nadchodzącym roku 2023" - napisał.

Reklama
Reklama

Czytaj też

W czwartek po południu Kancelaria Prezydenta poinformowała na Twitterze o spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy po wizycie Zełenskiego w Waszyngtonie; do spotkania doszło w Rzeszowie, w drodze powrotnej Zełenskiego na Ukrainę. Jak czytamy we wpisie, Zełenski podczas spotkania poinformował Dudę o szczegółach wizyty w USA. "Przywódcy omówili też stan dwustronnych stosunków polsko-ukraińskich w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę" - dodano. Wcześniej o spotykaniu poinformował prezydent Zełenski.

Podczas wizyty w Waszyngtonie Zełenski spotkał się z prezydentem Bidenem, a następnie wystąpił przed połączonymi izbami Kongresu. Najważniejszym efektem wizyty była decyzja Stanów Zjednoczonych o przekazaniu Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej o wartości 1,85 mld dolarów. W kolejnym pakiecie uzbrojenia znajdą się m.in. bateria systemu obrony powietrznej Patriot, a także m.in. zestawy JDAM (Joint Direct Attack Munition), dzięki którym możliwe jest przekonwertowanie niekierowanych bomb lotniczych w naprowadzane satelitarnie pociski. Nowa transza pomocy militarnej ma obejmować również amunicję artyleryjską.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Filemon66

    Gratulujemy Ukrainie 44$ B na 2024 Wystąpienie w kongresie USA BEZCENNE

  2. Monkey

    Bardzo dobrze. Powstrzymanie Rosjan za pomocą Ukraińców jest strategicznym celem dla Polski. I trzeba im udzielać wszelkiej możliwej, w rozsądnym zakresie oczywiście, pomocy.

Reklama