Reklama

Siły zbrojne

Szef Sztabu Generalnego z wizytą na Ukrainie

Autor. Sztab Generalny WP/Twitter

Szef Sztabu Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak wraz z grupą oficerów z Polski złożył wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z generałem Walerym Załużnym naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy. W czasie spotkania omówiono obecną sytuację operacyjną na wschodzie i południu Ukrainy oraz potrzeby sił zbrojnych Ukrainy w zakresie wsparcia logistycznego, uzupełnienia zapasów i utrzymania zdolności obronnych – przekazał Sztab Generalny WP na Twitterze.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Generał Rajmund Andrzejczak 21 grudnia złożył wizytę na Ukrainie, gdzie spotkał się generałem Walerym Załużnym, naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy – jak przekazano na Twitterze. Generał rozmawiał z generałem Załużnym na temat obecnej sytuacji operacyjnej na wschodzie i południu Ukrainy, a także na temat potencjalnych scenariuszy dalszego przebiegu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji na to państwo.

Poruszono także temat potrzeb sił zbrojnych Ukrainy w zakresie wsparcia logistycznego, kluczowego dla uzupełniania ukraińskich rezerw i utrzymywania zdolności obronnych. Rozmawiano także o rozwoju pomocy w obszarze szkoleniowym.

Reklama

Gen. Andrzejczak spotkał się przedstawicielami władz położonego w obwodzie kijowskim Irpienia. "W wyniku inwazji Rosji w tym rejonie, w marcu br. zniszczeniu uległo ok. 50 procent jego zabudowy. Zburzone zostały budynki mieszkalne oraz obiekty infrastruktury krytycznej" - przypomniał Sztab Generalny.

Generał odwiedził także lotnisko Hostomel, które zostało zaatakowane w pierwszych dniach zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę. Generał rozmawiał z dowódcą pododdziału broniącego tego obszaru i wysłuchał relacji z przebiegu wydarzeń.

Z generałem Walerym Załużnym spotkał się także generał Jarosław Gromadziński, który od 8 sierpnia 2022 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy ds. interoperacyjnych w Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie. Generał Gromadziński odebrał wyróżnienie od generała Załużnego. Generał napisał także na Twitterze „Jestem przekonany, że moje doświadczenie zdobyte podczas prawie półrocznej służby w Międzynarodowym Zespole ds. pomocy Ukrainie było pomocne".

Z kolei naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny po środowym spotkaniu z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generałem Rajmundem Andrzejczakiem napisał na Telegramie: "Jak mawiał wybitny polski intelektualista Jerzy Giedroyc, nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy; te słowa są teraz niezwykle aktualne"

"Jestem wdzięczny za to, że Ukraina nie pozostała osamotniona w stawianiu czoła rosyjskiej zbrojnej agresji. Ogromna w tym zasługa polskich braci. (...) Zaszczytem dla nas i wspólną odpowiedzialnością stała się walka ramię w ramię o wolność Ukrainy i całej Europy" - podkreślił Załużny.

Ukraiński generał podziękował "swojemu przyjacielowi" generałowi Andrzejczakowi za dotychczasową pomoc wojskową, obejmującą "uzbrojenie, sprzęt wojskowy, amunicję i niezbędne materiały", a także m.in. szkolenia ukraińskich żołnierzy na terytorium Polski oraz zapewnienie im przez władze w Warszawie możliwości leczenia i rehabilitacji.

"Wspólnie realizujemy strategicznie ważną decyzję dotyczącą przejścia Ukrainy na ciężkie uzbrojenie państw członkowskich NATO" - dodał Załużny.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

 1. rwd

  Wizyta towarzyska, czy coś więcej?

 2. KapralAl

  Tylko niech prezentów nie bierze ;)

  1. madness

   won za Don

 3. Monkey

  Bardzo dobrze, że polsko-ukraińska współpraca trwa. To jest niesamowicie ważne także dla naszego bezpieczeństwa.

  1. X

   Pełna zgoda ! Jest historyczna szansa na naprawienie tego, co nie udało się w 17 wieku, a za co wszyscy zapłacili krwią - oni i my.

Reklama