Reklama

Geopolityka

Duda o zamachach w Brukseli: "Musimy solidarnie bronić naszej cywilizacji"

Fot. Andrzej Hrechorowicz/www.prezydent.pl
Fot. Andrzej Hrechorowicz/www.prezydent.pl

Akty terroryzmu wymierzone w niewinne ofiary oraz fundamentalne wartości, na których zbudowana została Europa, wymagają wspólnej reakcji - napisał we wtorek prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do króla Belgów Filipa I. 

"Jestem głęboko wstrząśnięty wiadomością o zamachach bombowych w Brukseli. Akty terroryzmu wymierzone w niewinne ofiary oraz fundamentalne wartości, na których zbudowana została Europa, wymagają wspólnej reakcji. Wobec niczym nieuzasadnionej przemocy, musimy solidarnie bronić naszej cywilizacji" - napisał prezydent Duda.

"Zapewniam Waszą Królewską Mość, że w tych bolesnych i trudnych chwilach, łączymy się w żałobie i modlitwie z rodzinami ofiar. Jesteśmy myślami ze wszystkimi, którzy ucierpieli wskutek zamachów" - czytamy w depeszy kondolencyjnej.

"Proszę przyjąć, w imieniu Narodu Polskiego i moim własnym, wyrazy najgłębszego współczucia" - napisał prezydent.

Kondolencje rodzinom ofiar prezydent Duda złożył także na Twitterze. "Jestem zszokowany informacjami o zamachach w Brukseli. Wojna z terrorem jest naszym wspólnym obowiązkiem. Kondolencje dla rodzin Ofiar" - napisał prezydent Duda.

We wtorek w Brukseli doszło do serii eksplozji. Jak podała belgijska prokuratura 13 osób zginęło w podwójnej eksplozji, do której doszło rano w hali odlotów na lotnisku Zaventem w Brukseli. Do wybuchów doszło także na stacjach metra w pobliżu instytucji UE, gdzie - według mediów - zginęło 10 osób. Belgijskie władze nie potwierdzają na razie doniesień o ofiarach śmiertelnych eksplozji w metrze.

W całej Belgii wprowadzono najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Lotnisko w Brukseli ewakuowano i zamknięto. Drogi dojazdowe zostały zablokowane dla normalnego ruchu. Nie kursuje metro, wstrzymano także ruch autobusów i tramwajów, zamknięto główne stacje kolejowe.

Rządowy sztab kryzysowy wydał komunikat do mieszkańców, by zostali w domach albo w pracy i nie wychodzili na zewnątrz. Także Komisja Europejska wydała takie zalecenie dla swoich urzędników.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Luke

    Well I place the whole blame for this, past and future attacks on Angela Markel, West Europe, US liberals and Democrats! You wanted and want Muslims and this is what you will get each and every time! Good job to Central and East Europe for standing strong and saying NO to immigrants, and if EU puts pressure on you then exit the whole broken system. These people should be sent back to the place they came from! EU is failing and it will get way worse before it gets better! Donald Trump for President hi will fix this issue!

Reklama