Reklama

Geopolityka

Defender 2020: Rusza przerzut US Army do Europy

Fot. U.S. Army photo by Capt. Scott Kuhn
Fot. U.S. Army photo by Capt. Scott Kuhn

Od czwartku 23 stycznia oddziały US Army rozpoczną załadunek na statki w ramach przygotowań do ćwiczenia Defender Europe 2020. Będzie to największe od 25 lat europejskie ćwiczenie z udziałem amerykańskich jednostek bazujących na co dzień w ojczyźnie.

W ćwiczeniu weźmie udział około 20 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonujących na co dzień na terytorium Stanów Zjednoczonych. To większość spośród 37 tys. żołnierzy wszystkich państw zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Amerykanie transportują też przez Ocean Atlantycki 20 tys. sztuk różnego rodzaju wyposażenia. Wyposażenie pochodzące z Fort Hood, Fort Bliss i Fort Stewart będzie ładowana na kolej a następnie na jednostki pływające. Przerzut morski na odległość 4000 km będzie odbywał się w lutym.

Wyposażenie zostanie załadowane na statki w portach w Charleston, Savannah, Beumont i Port Arthur, czyli na wschodnim wybrzeżu USA (dwa pierwsze porty) i w portach w Teksasie. Wyładunek nastąpi w belgijskiej Antwerpii, holenderskim Vlissingen, niemieckim Bremerhaven oraz estońskim Paldiski. Do wyznaczonych miejsc, w których ma zostać osiągnięta gotowość bojowa, sprzęt ten zostanie następnie przerzucony koleją i drogami. Duża część ćwiczenia odbędzie się na terenie Polski, a jego kluczowym elementem będzie przerzut sił wyładowanych w portach zachodniej Europy na terytorium RP.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Army Times do Europy zostaną w ten sposób przewiezione następujące jednostki:

- 2. Brygadowy Zespół Bojowy ze składu 1. Dywizji Pancernej z Fortu Bliss w Teksasie (3800 ludzi, etat pełnego Brygadowego Zespołu Bojowego to 4413 żołnierzy, zatem przerzut obejmuje lwią część tej jednostki);

- 116. Brygadowy Zespół Bojowy z Boise w stanie Idaho (3800 ludzi);

- 2. Brygada ze składu 3. Dywizji Piechoty z Fortu Stewart w stanie Georgia (3800 ludzi);

- 1. Brygadowy Zespół Bojowy ze składu 82. Dywizji Powietrzno-desantowej z Fortu Bragg w Północnej Karolinie (ponad 1000 ludzi) plus 150 żołnierzy ze sztabu tej dywizji;

Oprócz tego przewiezione zostaną do Europy następujące pododdziały:

-13. Ekspedycyjne dowództwo wsparcia z Fort Hood w Teksasie (300 osób);

- 807. dowództwo medyczne z Salt Lake City z Utah (250 osób);

- Sztab z 1. Dywizji Kawalerii z Fort Hood, Teksas (500 osób);

- dowództwo artylerii z 1. Dywizji Kawalerii z Fort Hood, Teksas (350 osób);

- Sztab brygady wsparcia z 1. Dywizji Kawalerii z Fort Hood, Teksas (250 osób);

- Sztab 168. Brygady Inżynieryjnej z Vicksburg, Mississippi (200 osób);

- 44. Brygada Medyczna z Fortu Bragg w Północnej Karolinie (250 osób);

- 11. Brygada Łączności Taktycznej na poziomie teatru działań z Fort Bliss  w Teksasie (600 osób);

W ćwiczeniu weźmie też udział przerzucona już wcześniej do Europy Brygada Lotnictwa Bojowego 3. Dywizji Piechoty (1750 ludzi).

Defender Europe 2020 to dla Amerykanów ćwiczenie z zakresu budowy gotowości operacyjnej i strategicznej, a nie jak w ostatnich latach tylko taktycznej. 

image
Rys. EU.ARMY.MIL

Do gotowości strategicznej zaliczana jest właśnie zdolność do przerzutu dużej siły porównywalnej z dywizją, na teatr europejski, dokonania szybkiej projekcji siły, a następnie przeprowadzenia sprawnego powrotu po wykonaniu zadania. Ćwiczenia obejmą także rozwinięcie sił i współdziałanie z jednostkami sojuszniczymi.

Reklama

Komentarze (21)

 1. Wtajemniczony33

  Amerykanie już przerzucili znaczną część sprzętu w ramach defender 2020. Ciekawe czy te manewry jeszcze się odbędą w takiej formie jak zapowiadali. Podłożyli polakom broń, teraz patrzmy i obserwujmy jak to wszystko się zacznie. Tam gdzie wojska amerykańskie tam i wojna.

 2. student

  A w tle trwa przerzucenie głowic nuklearnych z Turcji do Niemiec i Estonii, kiedy nauczycie się czytać między wierszami?

 3. Hi,ha,ha

  Czyli na wiosnę będziemy mieli konflikt. Polscy podżegacze wojenni dopięli swego.

 4. Poznan gay

  Jakie drogi beda o utrudnionym przejezdzie dla cywilow ?

 5. Rowerek

  Ciekawe , kto zapłaci za zniszczone środowisko , hałas i spaliny...Piękny wielki las wykarczowali pod Powidzem na rozbudowę amerykańskiej bazy w ub. roku, ale nikt o tym nie pisze ...

 6. Luks

  Wiadomo które lotniska w PL będą włączone w teatr działań i w jakim zakresie? Cywilne tez czy tylko wojskowe?

 7. Gosia

  Amerykanie nie przywykli płacić za obecność swoich wojsk w Europie wschodniej więc tanio nie będzie. Pewnie znowu szykuje się jakaś reforma emerytur może skrócona lista leków w NFZ a może dłuższe kolejki do lekarza-specjalisty.

  1. pablos

   Rosjan utrzymywaliśmy ponad 50 lat.Myślisz że płacili rachunki za prąd,jedzenie,czynsz gdy stacjonowali w Polsce?

  2. Somosia też Gosia

   Rosjanie rabowali nasz kraj przez 50 lat po wojnie. Tak było lepiej? Pewnie dla was. Wolę płacić dobrowolnie Amerykanom niż zostać obrabowany i najpewniej zamordowany wraz z rodziną przez rosyjskich "braci Słowian". Amerykanie w razie potrzeby przyłożą wam potężnego kopa w d..ę. Ich obecność w Polsce to już konkret a nie obietnice.Macie teraz o wiele większe szanse na tego kopa.I szlag trafi rosyjski mir! Amen.

  3. A może napędzą nam gospodarkę? Tony ziemniaków, mięsa itp.

 8. jonbakari

  ruskich szlag trafi. a tak poza tematem - w rosji zaczął się proces zmiany konstytucji. wczoraj słyszałem opinię Iłłarionowa (duża ryba kiedyś ruska dziś (from Washington) że to w związku o początkiem procesu w Hadze o zbity malezyjski Boeing 777 - jest szansa że putina oskarżą o terroryzm

 9. R

  Jak to powiedzial gen. Waldemar Skrzypczak cwiczymy to co Rosjanie juz potrafia.

  1. bender

   No nie wiem. Kiedy ostatnio Rosjanie ćwiczyli przerzut dywizji na inny kontynent?

  2. Potrafią przerzucić dywizję przez ocean? Nad granicą Ukrainy zgromadzili podobno ledwo maks 40tys żołnierzy.

  3. Bebe3

   NIGDY, ekwiwalent wielkości pułku do śr Afryki. UNITA vs MPLA

 10. woj

  I to mnie cieszy, bardzo cieszy. To są konkrety.

 11. jjj

  Super mieć za sojusznika najpotężniejszą armię świata.

  1. Kot

   Jak dlugo tak naprawde te 20 tysiecy szykowali do tej wyprawy? Rok? 6 miesiecy?

  2. .

   U was to ładują na szybko do samolotu zrzucają i liczą ile spadochronow się nie otworzyło. Nie ma W żeby to robić w 3 dni, zwłaszcza że potajemnie nikt wojsk przy granicy nie zbierze. Takie 20 tyś USA to by się pod Moskwą zatrzymalo.

  3. A gdzie są dywizje Niemieckie, drugiego największego sojusznika.

 12. ????

  czyli, że około miesiąca temu zaczęła się nowa wojna hybrydowa, która ma na celu oczernić jak najbardziej Polskę w związku z obchodami w Auschwitz żeby zrobić zasłonę dymną dla zmiany ustroju w Rosji na totalitarny, jeden atak jest za słaby i nie długo pewnie będzie drugi atak ale na inny kraj żeby jak najbardziej rozmydlić temat, chyba że Polska da się wypunktować to inny kraj już nie będzie potrzebny

  1. B72

   W historii tego azjatycko mongolskigo kraju NIGDY nie bylo innego sys władzy niz dyktatura.

 13. Troll i to wredny

  Po pierwsze super że NARESZCIE takie ćwiczenie się odbywa. Teraz to co mnie martwi: 1) Rozładunek w Estonii i przerzut przez Niemcy (W sytuacji W, Estonia w kilka minut może zostać zablokowana, a Niemcy mogą znacząco opóźniać rozładunek i transport kolejowo-kołowy...jakoś im nie ufam).2) Wszystkie wymienione punkty docelowe są w zasięgu Ch-101 3) Dywizja to bardzo mało ,nawet z uwzględnieniem NATOwskich zapasów materiałowych nie ma szału...4) Nie wiem jaka będzie osłona lotnicza. Bez 500 myśliwców, dywizji nie będzie po godzinie 6) Czas -przygotowują to ćwiczenie jakiś rok z okładem. Realizują przerzut przez kilka miesięcy. Naprawdę jest w Polsce polityk, lub sztabowiec, który zakłada, że polska armia zatrzyma Rosjan (i utrzyma Estonię) przez min. dwa miesiące ?! Panowie- bez jaj, dzieci to czytają. 7) Rosjanie od lat ćwiczą koncentrację i przerzuty na tysiące km swoich dużych (bardzo dużych) związków. Jeżeli to Rosja ma być agresorem i uderzy z zaskoczenia, to gdzie jej wojska będą po miesiącu ?! W okolicach Loary ?! Jest to typowa pokazówka/propagandówka, ale i tak bardzo dobrze, że ktoś zaplanował te ćwiczenia. Plus jest taki, że 20 000 Amerykanów będzie wiedziało na którym kontynencie leży Polska....

  1. Mąż stanu

   Po co mają iść na zachód? Niemcy i Francja to potężny rynek zbytu. ...Nie wystarczy jeśli dojdą do Wisły a Niemcy upomna się o niby swoje ziemie? Czy ktos nam pomoze ? NIE....Inaczej tego nie widzę.

  2. Giraffa

   Po pierwsze celem ćwiczenia nie jest bicie rekordów czasu przerzuty tylko rozpoznanie wszystkich problemów logistycznych związanych z przerzutem wojsk w takiej skali przy zastosowaniu aktualnych możliwości sprzętowych. Po zakończeniu ćwiczenia wszystkie procedury i problemy są analizowane po to aby opracować skuteczne rozwiązania na czas W. Po drugie wyładunek w Estoni ma znaczenie polityczne a nie praktyczne. W czasie W wybrane zostanie zupełnie inne miejsce najlepiej nieoczywiste i łatwe do skutecznej obrony. Po trzecie takie operacje wykonuje się w sytuacji dużego zagrożenia konfliktem a nie juz po jego rozpoczęciu. Celem operacji jest projekcja siły mająca zniechęcić przeciwnika do ataku. Po to jest wywiad aby monitorować przeciwnika i reagować z wyprzedzeniem. Nikt nie będzie czekał az przeciwnik zgromadzi wszystkie siły na granicy i odpali pierwszą salwę. Taką operację rozpoczyna sie wtedy gdy przeciwnik rozpoczyna przygotowania do przegrupowania wojsk w kierunku granicy, kadra oficerska zostaje odwołana z urlopów a żołnierze mają cofnięte wszystkie przepustki.

  3. GRD

   Niemcy przyjdą nam z bratnią pomocą, dadzą Polakom te same warunki zarobkowo - socjalne i 90% ludności wymienia paszporty na niemieckie. Życie w Polsce, mimo ochów i achów to walka o przetrwanie. Polski survival.

 14. Murf

  Doskonały. w trakcie operacji REFORGER jednostka przygotowawcza w USA mogła zostać dopasowana do wyposażenia samolotu i udać się na linię frontu w ciągu 28 godzin. Miejmy nadzieję, że osiągniemy ten standard już dziś. Pozdrowienia od znajomych w USA

 15. Genia z Powidza

  Mamy już menu z Texasu jak spare ribs jeszcze tylko sosy Nasza operational readiness 100%

 16. ktos

  Zauwazyliscie ze ze wzgledu na Iskendery zaden z portow w Polsce nie jest brany pod uwage podczas rozladunku?

  1. Czytelnik

   Wyładunek nastąpi m.in. w estońskim Paldiski.

  2. Logistyk z Jastrzębia

   Ze względu na niesprawne nabrzeże dzwigi portowe holowniki latarnie morskie trakcje kolejowa tabor itd

  3. tyu

   Ale w Estonii to już spoko? Coś nie bardzo to ma sens. St Petersburg mniej obstawiony niż Kaliningrad?

 17. Witamy

  Witamy w Polsce i Europie.One for all,all for one. Witamy.

  1. martin

   :) Witamy w polin!

 18. Śliwka Estonka

  Witamy 168 z mississipi w waszym nowym porcie SUPER wsparcie i prawdziwy transfer technologii

  1. Bartek

   Co ty ... żaden transfer technologii nie będzie

  2. Fluffy

   Jak to nie? Przytargają, pokręcą się i zabiorą spowrotem.

 19. .

  I tak ma być !!! Dziękujemy Putinowi jeszcze parę lat temu nikt by nawet o tym nie pomyślał. A tak Putin teraz zmienia konstytucję i bredzi historycznie A Amerykanie i Europa się zbroi. Pozdrowienia z Polski!

 20. Medicos

  807 z utah musi przytargac caly zespól operacyjny na rozpoznanie terenu Czesi juz są po certyfikacji w Afganistanie gdzie dzialal szpital polowy Nasi się organizuja bo wstyd pokazać co jest

 21. Śliwka Estonka

  Od 2 lat trwa modernizacja portu Paldiski. Kontraktor amerykański Opl amerykańska

Reklama